Czy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia ze skutkiem natychmiastowym opierając się o przepis art. 746 par. 2 KC
Pytanie:
"W umowie zlecenia zawarto zapis, że każda ze stron może wypowiedzieć umowę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym opierając się o przepis art. 746 par. 2 KC i z ważnych powodów?"
Odpowiedź prawnika: Czy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia ze skutkiem natychmiastowym opierając się o przepis art. 746 par. 2 KC
Zgodnie z wyrokiem SN z z dnia 20 kwietnia 2004 r., sygn. V CK 433/2003, opubl. OSNC 2004/12 poz. 205, w umowie o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy o wypowiedzeniu zlecenia, dopuszczalne jest określenie przez strony terminu jej wypowiedzenia, także z ważnych powodów. W uzasadnieniu do tego wyroku stwierdzono, iż błędne jest utożsamianie przysługującego zleceniodawcy prawa wypowiedzenia umowy w każdym czasie z prawem do wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym także w sytuacji, w której strony, korzystając ze swobody kontraktowania, przewidziały w umowie obowiązek zachowania okresu wypowiedzenia. Swoistość umowy zlecenia, jako stosunku opartego na wzajemnym zaufaniu, sama przez się nie przemawia za przyznaniem wszystkim przepisom art. 746 kc charakteru norm bezwzględnie obowiązujących. Przepis mówiący o wypowiedzeniu z ważnych powodów (par.3), dopuszcza swobodę w odniesieniu do wszystkich pozostałych kwestii, w tym także w odniesieniu do trybu wypowiedzenia. W razie wystąpienia ważnych przyczyn można więc skutecznie wypowiedzieć umowę, jednak z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Powyższe ma zastosowanie także do „zwykłej” umowy zlecenia, nie tylko do umowy o świadczenie usług.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?