Uzyskanie wypisu z ewidencji gruntów

Pytanie:

"W poprzednim opisie podałam, że właścicielami działki, którą chce zasiedzieć zainteresowana byli rodzice teściowej zainteresowanej i tak też opiewał zapis w wypisie rejestrów gruntów, który zainteresowana miała w domu. Niestety, gdy chciała wyciąg z gminy okazało się, że jest tam dopisana jej męża bratowa jako pełnomocnik. Urzędniczka powiedziała, że obcym nie może wydać tego wypisu, chyba że na prośbę sądu. Na jakiej podstawie są wydawane wpisy w rejestrze gruntów? Czy to prawda, że nie można otrzymać na żądanie wypisu z rejestru gruntów, który nie należy do zainteresowanej? Jeśli tak, to dlaczego składając wniosek do sądu o zasiedzenie trzeba złożyć taki wypis? Czy jak są spadkobiercy, jaki ma to wpływ na przebieg zasiedzenia?"

Odpowiedź prawnika: Uzyskanie wypisu z ewidencji gruntów

Zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne informacje o gruntach, budynkach i lokalach zawiera operat ewidencyjny, który składa się z map, rejestrów i dokumentów uzasadniających wpisy do tych rejestrów.

Informacje o gruntach, budynkach i lokalach zawarte w operacie ewidencyjnym są jawne. Informacji tych udziela się odpłatnie.

Natomiast wyrysy i wypisy z operatu ewidencyjnego są wydawane przez organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków odpłatnie na żądanie określonych osób - właścicieli lub osób fizycznych i prawnych, w których władaniu znajduje się grunt, budynek lub lokal, osób fizycznych i prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które mają interes prawny w tym zakresie, a także na żądanie zainteresowanych organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego. 

Przede wszystkim proszę wziąć pod uwagę, czy interesujących Panią informacji nie można uzyskać z w pełni jawnego operatu ewidencyjnego. Jeśli nie, to musi pani uzasadnić swój interes prawny, powołując się na chęć złożenia wniosku o zasiedzenie. Generalnie urzędniczka udzieliła Państwu nieprawdziwej informacji, że wypis osoba obca może uzyskać tylko na wniosek sądu. Jeśli mimo Państwa wyraźnego wniosku urzędniczka nadal będzie odmawiała sporządzenia wypisu, mogą Państwo złożyć na nią skargę lub poczekać, aż sąd wezwie do doręczenia wypisu. Można wtedy w urzędzie przedstawić takie pismo z sądu i to powinno załatwić sprawę.

Jeśli wpisani do księgi wieczystej właściciele już nie żyją, w postępowaniu o stwierdzenie zasiedzenia będą brali udział spadkobiercy i ich również należy wskazać we wniosku do sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika