Wznowienie postępowania a zmiana decyzji

Pytanie:

"Złożyłem wniosek o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją. Jednakże organ Gminy domaga się, abym sprecyzował swój wniosek o to, czy chcę aby Gmina rozpatrywała tenże wniosek wg artykułu 145 kpa, czy też wg artykułu 155 kpa. Dla mnie nie ma większego znaczenia, czy nową decyzję Gmina uzasadni wg art. 145 czy też 155. Ważne jest natomiast, aby w wyniku wydania nowej decyzji działki gruntu przeszły na własność Gminy. Czy składając wniosek o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją należy wskazać na ustawowe przesłanie tegoż wznowienia, czy też nie jest to w ogóle potrzebne i wystarczy tylko ogólny wniosek?"

Odpowiedź prawnika: Wznowienie postępowania a zmiana decyzji

Instytucje z art. 145 i 155 kodeksu postępowania administracyjnego są odmienne; nie można powiedzieć, że obie to "wznowienie postępowania".

Art. 145 k.p.a. dotyczy wznowienia postępowania, które może nastąpić ze względu na pewne uchybienia wymienione w tym przepisie.

W art. 155 k.p.a. uregulowana została natomiast instytucja zmiany lub uchylenia prawomocnej decyzji ze względu na interes społeczny lub słuszny interes strony, a nie ze względu na jakiekolwiek wady - uchylenie lub zmiana decyzji na podstawie tego przepisu nie wiąże się z oceną tej decyzji jako nieprawidłowej.

Przepisów tych nie można stosować wymiennie, gdyż podstawą ich zastosowania są zupełnie różne okoliczności. W związku z tym, jeśli wniosek strony nie jest wystarczająco nieprecyzyjny (tj. gdy organ ma wątpliwości, o co dokładnie chodziło stronie), uprawnione jest żądanie sprecyzowania wniosku; w zależności zresztą od tego, na jaką instytucję powoła się strona, różny może być wynik postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika