Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia zgłoszony w toku postępowania rozpoznaje sąd tej instancji, w której postępowanie się toczy. Może Pan również wnieść wniosek o zabezpieczenie przed wszczęciem postępowania o podział majątku. Wtedy do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. W praktyce więc - ten sam sąd. Oczywiście może Pan złożyć wniosek o zabezpieczenie razem z wnioskiem (nie - pozwem; jest to bowiem postępowania nieprocesowe) o podział majątku.
Zgodnie z art. 736 kpc wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien odpowiadać wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego, a nadto zawierać:
- wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia;
- uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek.
Należy zauważyć, że z opisu sytuacji nie wynika jednoznacznie czy Pana roszczenie o podział majątku z ustaleniem nierównych udziałów jest zasadne. Pojawia się pytanie czy nie należałoby oprócz powyższego argumentu lub zamiast niego, powoływać się na fakt, że nabycie większości majątku następowało z darowizn pieniężnych, jakie otrzymywał Pan od rodziców i żądać w związku z tym rozliczenia nakładów.
W każdym razie złożenie takiego wniosku o zabezpieczenie jest możliwe. Jako sposób zabezpieczenia można tu wskazać, zgodnie z art. 755 § 1 pkt 5 kpc, np. wpis ostrzeżenia w księdze wieczystej nieruchomości.