Zakup działki budowlanej od gminy

Pytanie:

"Chciałbym kupić od gminy działkę. Gmina ma plan zagospodarowania, podzieliła teren i co jakiś czas ogłasza przetarg na sprzedaż działek. Czy gmina może sprzedać działkę o wartości ok. 60000 zł bez przetargu? Czy regulują to jakieś przepisy? Czy przy tego typu transakcjach przetarg jest jedyną dopuszczalną formą? Działka nie przylega do żadnej działki która jest moją własnością."

Odpowiedź prawnika: Zakup działki budowlanej od gminy

Skoro zamierza Pan zakupić działkę obecnie należącą do gminy, która nie jest działką przyległą do żadnej należącej do Pana, to jedynym sposobem nabycia jej od gminy jest przetarg. Bowiem tylko, gdyby jako właściciel innej chciał Pan dokupić sąsiednią mógłby Pan tego dokonać w drodze bezprzetargowej. Powyższe twierdzenia wynikają z przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Przy czym proszę pamiętać, iż co do zasady wartość działki nie ma wpływu na sposób zbycia.

Stanowi o tym wprost przepis artykułu 28 tej ustawy, zgodnie z którym sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej następuje w drodze przetargu lub w drodze bezprzetargowej. Warunki zbycia nieruchomości w drodze przetargu obwieszcza się w ogłoszeniu o przetargu. Warunki zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej ustala się w rokowaniach przeprowadzanych z nabywcą. Protokół z przeprowadzonego przetargu oraz protokół z rokowań przy zbyciu w drodze bezprzetargowej stanowią podstawę do zawarcia umowy.

Innymi słowy Pan może ubiegać się o nabycie takiej działki tylko w drodze przetargu. Nie ma innego sposobu nabycia takiej działki, gmina bowiem – aby nie ponosić odpowiedzialności – nie może gruntów sprzedawać w inny sposób, niż w drodze przetargu. Droga bezprzetargowa nabycia działki jest wyjątkiem od zasady, od której można odstąpić – między innymi – jeżeli sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz jej użytkownika wieczystego, czy też przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, niezbędne do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości, itp.

Uprawnionych do nabycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej określa artykuł 37 ust. 2.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika