Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Skoro zamierza Pan zakupić działkę obecnie należącą do gminy, która nie jest działką przyległą do żadnej należącej do Pana, to jedynym sposobem nabycia jej od gminy jest przetarg. Bowiem tylko, gdyby jako właściciel innej chciał Pan dokupić sąsiednią mógłby Pan tego dokonać w drodze bezprzetargowej. Powyższe twierdzenia wynikają z przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Przy czym proszę pamiętać, iż co do zasady wartość działki nie ma wpływu na sposób zbycia.
Stanowi o tym wprost przepis artykułu 28 tej ustawy, zgodnie z którym sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej następuje w drodze przetargu lub w drodze bezprzetargowej. Warunki zbycia nieruchomości w drodze przetargu obwieszcza się w ogłoszeniu o przetargu. Warunki zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej ustala się w rokowaniach przeprowadzanych z nabywcą. Protokół z przeprowadzonego przetargu oraz protokół z rokowań przy zbyciu w drodze bezprzetargowej stanowią podstawę do zawarcia umowy.
Innymi słowy Pan może ubiegać się o nabycie takiej działki tylko w drodze przetargu. Nie ma innego sposobu nabycia takiej działki, gmina bowiem – aby nie ponosić odpowiedzialności – nie może gruntów sprzedawać w inny sposób, niż w drodze przetargu. Droga bezprzetargowa nabycia działki jest wyjątkiem od zasady, od której można odstąpić – między innymi – jeżeli sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz jej użytkownika wieczystego, czy też przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, niezbędne do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości, itp.
Uprawnionych do nabycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej określa artykuł 37 ust. 2.