Założenie spółki jawnej przez rencistę

Pytanie:

"Jestem rencistą, mam 47 lat i wraz z kuzynem-emerytowanym nauczycielem(lat 51) chcemy założyć firmę Agencja Nieruchomości (obecnie nie pracujemy). Słyszałem, że by nie płacić pełnego ZUS-u jako rencista należy taką firmę otworzyć w formie spółki a najłatwiej spółki jawnej. Jakie wkłady musimy wnieść do spółki i czy np. ja mogę mieć 80% a kuzyn 20% udziałów? Ponadto jako główną siedzibę firmy zamierzam podać swój dom, w którym już istnieją trzy firmy rodzinne. W późniejszym czasie zamierzamy wynająć biuro w pobliskim mieście - czy to właściwe? Jakie są obowiązkowe wkłady wspólników spółki cywilnej.? "

Odpowiedź prawnika: Założenie spółki jawnej przez rencistę

Przepisy nowelizujące (jeszcze nie weszły w życie) ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych stanowią, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury.

Art. 8 ust. 6 pkt 1 mówi o osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Natomiast pkt 4 dotyczy wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, a do niego nowelizacja się nie odnosi.

Dlatego też rencista nie musi opłacać składek, jeśli założy jedną ze spółek osobowych lub kapitałowych. Natomiast spółka cywilna nie jest osobnym podmiotem, a jedynie umową między wspólnikami. Wspólnicy spółki cywilnej są po prostu osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej.

W przypadku spółki cywilnej , czy jawnej wspólnicy dowolnie ustalają wysokość wkładów, a według nich – udziałów w zysku i stratach spółki. Przepisy nie nakładają na wspólników obowiązku tworzenia majątku o określonej wartości, jak to jest w spółkach kapitałowych. Wspólnicy mogą zaczynać „od zera”, a ich wkładem będzie praca. Jako adres siedziby spółki można podać swoje miejsce zamieszkania. Ponadto, jeśli wspólnicy nie mają do zainwestowania większego kapitału, prowadzenie działalności w formie spółki jawnej wydaje się najbardziej adekwatne. Więcej informacji o spółce jawnej zawiera artykuł Założenie spółki jawnej


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika