Zamknięcie ksiąg wieczystych

Pytanie:

"Kiedy dokonywane jest zamknięcie ksiąg wieczystych w przypadku własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego?"

Odpowiedź prawnika: Zamknięcie ksiąg wieczystych

Zgodnie z § 17 Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów zamknięcie księgi wieczystej jest czynnością o charakterze technicznym, której dokonuje się w razie:

1) całkowitego przeniesienia nieruchomości do innej księgi wieczystej,

2) gdy jej prowadzenie stało się bezprzedmiotowe,

3) gdy wynika to z orzeczenia sądu,

4) gdy przepisy odrębne tak stanowią.

Jak wskazuje Roman Dziczek zamknięcie księgi wieczystej mogłoby nastąpić np. w sytuacji zrzeczenia się prawa do lokalu spółdzielczego: Członek spółdzielni mieszkaniowej może skutecznie zrzec się – nie tracąc członkostwa – własnościowego prawa do lokalu (wyrok SN z 22 stycznia 1986 r., IV CR 35/85, LexPolonica nr 296237, OSNCP 1986, nr 12, poz. 208). Wówczas prawo to wygasa (art. 246 § 1 i art. 247 k.c.), chyba że ma urządzoną księgę wieczystą – wówczas wygaśnięcie następuje dopiero po wykreśleniu tego prawa z księgi wieczystej (zamknięciu księgi wieczystej – art. 246 § 2 k.c.). Oświadczenie o zrzeczeniu się tego prawa powinno zostać złożone właścicielowi (spółdzielni). Dla swej skuteczności nie wymaga formy szczególnej – aktu notarialnego: „[...] W świetle art. 125 pr.rzecz. (jak i obecnie w świetle art. 246 k.c.) zrzeczenie się ograniczonego prawa rzeczowego nie wymaga specjalnej formy, jedynie dla wykreślenia jego z księgi wieczystej wymagane jest notarialne poświadczenie podpisu zrzekającego się (art. 20 pr.wiecz.).[...]” (por. wyrok SN z 21 marca 1968 r., I CR 32/68, LexPolonica nr 309247)


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika