Zarząd pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej
Pytanie:
"Większa część 15-osobowego składu zarządu Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej to członkowie związków zawodowych oddelegowani do prac zarządu związku. Statut PKZP nie precyzuje tego tematu. Powyższe wyklucza jednak możliwość sprawowania nadzoru społecznego nad PKZP (jest sprzeczne z ustawą?) Czy członkowie Związków Zawodowych, oddelegowani do prac Zarządu Związku mogą być jednocześnie członkami Zarządu PKZP, jednym słowem czy jest to zgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy, zgodnie z którym (§5) "nadzór społeczny nad PKZP i X sprawują związki zawodowe"?"
Odpowiedź prawnika: Zarząd pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej
Istotnie, jeżeli większa część zarządu PKZP jest obsadzona przez osoby sprawujące kierownicze funkcje w związku zawodowym, można postawić zarzut konfliktu interesów, ponieważ - przynajmniej pośrednio - sprawowaliby niekiedy nadzór społeczny nad swoją własną działalnością, a także nad działalnością organów PKZP mogących ich odwołać (walne zgromadzenie) i kontrolować działalność finansową (komisja rewizyjna).
Nie jest jednak przesądzone, że w każdym stanie faktycznym do takiego konfliktu dojdzie. Ustawa nie zakazuje wprost takiego łączenia stanowisk, podobnie jak nie uzależnia przyznania praw członkom PKZP w zależności od tego, czy należą do związku zawodowego i jaki mają w nim status. Znaczenie może mieć zatem na przykład to, czy członkowie zarządu PKZP mają realny wpływ na to, jak związek zawodowy sprawowałby społeczny nadzór nad kasą.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?