Zasiłek a zatrudnienie w firmie męża

Pytanie:

"Pracowałam przez 32 lata w banku na umowę o pracę. Po tym okresie zostałam zwolniona z przyczyn zdrowotnych. Po 4 miesiącach bez pracy zostałam zatrudniona w firmie męża (działalność gospodarcza) na jeden miesiąc (jako osoba współpracująca). Obecnie w urzędzie pracy starałam się o zasiłek dla bezrobotnych. W związku z tym pani w urzędzie pracy poinformowała mnie, że powinnam mieć zaświadczenie z urzędu miasta z ewidencji firm o wyrejestrowaniu mnie z firmy męża. Natomiast ja nigdy tam nie byłam zarejestrowana, gdyż pracowałam w niej jedynie przez miesiąc, gdzie opłaciłam tylko ZUS. Z tego co mi wiadomo ten miesiąc pracy w firmie męża jest o tyle ważny, że bez niego nie przysługuje mi całkowity zasiłek dla bezrobotnych. Jakie dokumenty w tej sytuacji powinnam złożyć w Urzędzie Pracy, żeby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?"

Odpowiedź prawnika: Zasiłek a zatrudnienie w firmie męża

Udzielenie prawidłowej odpowiedzi na powyższe pytanie będzie uzależnione od charakteru zatrudnienia w przedsiębiorstwie Pani męża. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy, przewiduje, że prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od zarejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy, jeżeli

- nie ma dla niego odpowiedniej propozycji pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, pracy interwencyjnej lub robot publicznych oraz

- w okresie 18 miesięcy, poprzedzający dzień zarejestrowania się, łącznie przez okres 365 dni :

a) był zatrudniony i osiągnął wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego zatrudnienia za pracę;

b) świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia lub innej umowy o świadczeniu usług albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, jeżeli wysokość wynagrodzenia, od której była odprowadzana składka ubezpieczeniowa i Fundusz Pracy nie była niższa niż najniższe wynagrodzenie w przeliczeniu na okres miesiąca;

c) opłacał składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, przy czym wysokość odprowadzanej składki ubezpieczeniowej i na Fundusz Pracy stanowi kwota wynosząca co najmniej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. art. 71 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia).

Jednocześnie za bezrobotnego nie uważa się osoby, która podlega wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej (art. 2 ust.1 pkt2 lit. f ustawy o promocji zatrudnienia).

Aby uzyskać świadczenie dla bezrobotnych należy dokonać rejestracji we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zameldowania powiatowego urzędu pracy. Osoba rejestrująca jest zobowiązana przedłożyć :

1. Dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość,

2. Dyplom, świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo szkolne lub zaświadczenie o ukończeniu kursu lub szkolenia,

3. Świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień,

4. Dokumenty stwierdzające przeciwwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli takie posiada, (art. 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy). Rejestracja następuje w dniu przedłożenia dokumentów i po poświadczeniu przez bezrobotnego prawdziwości powyższych dokumentów.

Wobec powyższego, do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych wymagane jest przedstawienie oprócz dokumentów stwierdzających tożsamość i wykształcenie, dokumentów poświadczających zatrudnienie w banku. Natomiast co do okresu zatrudnienia w przedsiębiorstwie męża, być może wymagane będzie zaświadczenie o wykreśleniu z odpowiednich ewidencji jeżeli podlegała Pani do takich wpisowi. Uzależnione jest to od charakteru zatrudnienia, czy np była wspólnikiem czy pracownikiem lub zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika