Zawarcie małżeństwa przez wspólników s.c.

Pytanie:

"Czy jeśli dwoje wspólników spółki cywilnej zawrze związek małżeński, to zmieni się status tej spółki, czy nadal pozostanie ona spółką cywilną? Jakich zmian urzędowych w sprawie spółki należy dokonać po zawarciu związku małżeńskiego? Czy w nazwie firmy powinny być zawarte imiona i nazwiska tych osób?"

Odpowiedź prawnika: Zawarcie małżeństwa przez wspólników s.c.

Spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawnym posiadającym osobowość prawną. Jest ona bowiem zwykłą umową pomiędzy wspólnikami. Natomiast osobowość prawną posiadają poszczególni wspólnicy spółki, którzy mają przez to status przedsiębiorców. Konieczną konsekwencją tego stwierdzenia jest fakt, iż w razie zawarcia związku małżeńskiego przez jedynych 2 wspólników spółki cywilnej, spółka ta nadal istnieje, tak samo jak istniałaby każda inna umowa pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy w czasie jej trwania zawarli związek małżeński. Tak więc po zawarciu małżeństwa, spółka cywilna trwa w dalszym ciągu. Nie staje się ona innym podmiotem prawnym, nie uzyskuje osobowości prawnej, nie ulegają też zmianie postanowienia umowy spółki. Jednym słowem sytuacja prawna nie ulega zmianie. Natomiast inną sprawą jest to, iż w przypadku zawarcia małżeństwa zazwyczaj jedna ze stron zmienia adres, miejsce zamieszkania i nazwisko. W tym przypadku trzeba mieć na uwadze postanowienia ustawy „prawo działalności gospodarczej”. Jej przepisy zobowiązują nas do wpisu spółki cywilnej do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Mówiąc bardziej szczegółowo, do EDG wpisani są poszczególni przedsiębiorcy-wspólnicy. Do Ewidencji wpisane są m.in. takie dane jak oznaczenie przedsiębiorcy, adres i miejsce zamieszkania. W przypadku, gdy na skutek zawarcia małżeństwa dane te ulegają u jednego z małżonków zmianie, powstaje obowiązek zgłoszenia zmiany organowi rejestracyjnemu w ciągu 14 dni od dnia powstania zmian. Tak więc należy w wyznaczonym terminie dokonać zgłoszenia zamiany wspomnianych danych, opłacając zgłoszenie kwotą 50 złotych. W przypadku zmiany nazwiska ulegnie też zmianie firma spółki cywilnej. Na nazwę lub firmę spółki cywilnej składa się nazwa właściwa (np. „Rysio”) oraz oznaczenie wspólników, co w przypadku osób fizycznych oznacza konieczność podania ich imienia i nazwiska. W przypadku zmiany nazwiska jednego z małżonków, zmianie ulegnie de facto nazwa spółki. Zamiast „ Rysio – Janina Adamus, Jan Kowalski s.c.”, będziemy mieli „ Rysio-Janina i Jan Kowalscy s.c.” .


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika