Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Pytanie:

"Reprezentuję spółkę z o. o. z udziałem kapitału zagranicznego, gdzie dwóch udziałowców to cudzoziemcy. Działalność firmy opiera się głównie na świadczeniu usług technicznych na terenie państw UE oraz rekrutacji pracowników na potrzeby innych pracodawców. Czy istnieją prawne przeszkody związane z odsprzedaniem wszystkich udziałów spółki firmie zagranicznej, mającej siedzibę w innym kraju niż Polska, będącej holdingiem? Jak wygląda procedura oraz jakie warunki należy spełnić, aby taka sprzedaż była możliwa?"

Odpowiedź prawnika: Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Zgodnie z art. 13 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Cudzoziemcy, obywatele innych państw niż wymienione powyżej, którzy:

  1. posiadają w Rzeczypospolitej Polskiej: a) zezwolenie na osiedlenie się, b) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, c) zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 7, 13 i 14 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach, d) zgodę na pobyt tolerowany, e) status uchodźcy;

  2. korzystają w Rzeczypospolitej Polskiej z ochrony czasowej;

  3. są członkami rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 144, poz. 1043), dołączającymi do obywateli państw, o których mowa powyżej, lub przebywającymi z nimi.

- mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Osoby zagraniczne inne niż wyżej wymienione mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółki: komandytowej, komandytowo - akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, a także do przystępowania do takich spółek oraz obejmowania bądź nabywania ich udziałów lub akcji, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.

Jak wynika z powyższego w/w ograniczenia nie zakazują nabywania udziałów w spółce z o. o. przez osoby zagraniczne, niezależnie od państwa pochodzenia.

Wspólnicy mogą dowolnie rozporządzać swoimi udziałami w sp.

z o. o. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, dopuszczalne jest zbycie udziału lub obciążenie go zastawem albo użytkowaniem. Może ono jednak nastąpić tylko po wpisaniu spółki do rejestru albo po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego. Obrót udziałami w spółce z o.o. (czyli nabywanie lub zbywanie udziałów) może być w umowie spółki jedynie ograniczony, ale nie całkowicie wyłączony. Przepis art. 180 ksh dotyczy przejścia udziału na inną osobę, będącego skutkiem zawarcia odpowiedniej umowy; poza tym nabycie udziału przez osobę trzecią może nastąpić w drodze dziedziczenia.

Podstawą nabycia udziału przez osobę trzecią (osobą tą może być inny wspólnik) jest zazwyczaj umowa sprzedaży będąca z prawnego punktu widzenia umową sprzedaży prawa, do której stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży rzeczy (art. 555 kc). Ponadto w grę może wchodzić, przykładowo, przeniesienie udziału w drodze zamiany (np. zamiany udziału w spółce X na udział w spółce Y) albo darowizny. Jeżeli umowa zbycia udziału (np. umowa sprzedaży, zamiany lub darowizny) nie stanowi inaczej, przejście udziału następuje w wyniku zawarcia umowy zobowiązującej do przeniesienia udziału (art. 155 kc). Zbycie udziału w spółce z o. o. wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Niedochowanie tej formy skutkuje nieważnością umowy o zbycie udziału bądź jego części. Wymóg formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi jest wymogiem minimalnym, albowiem strony mogą zawrzeć umowę zbycia udziału również w formie aktu notarialnego.

Skutecznie zawarta między stronami umowa, nie staje się automatycznie skuteczna wobec spółki i osób trzecich. Wobec osób trzecich przeniesienie udziału staje się skuteczne z chwilą ujawnienia tego faktu w rejestrze przedsiębiorców. Przejście udziału staje się skuteczne wobec spółki dopiero od chwili, gdy spółka otrzyma od jednego z zainteresowanych, zawiadomienia o tym wraz z dowodem dokonania czynności, czyli umową zbycia zawartą w pisemnej formie z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Zarząd jest obowiązany prowadzić księgę udziałów, do której należy wpisywać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę każdego wspólnika, adres, liczbę i wartość nominalną jego udziałów oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania i wykonywanie prawa głosu przez zastawnika lub użytkownika, a także wszelkie zmiany dotyczące osób wspólników i przysługujących im udziałów.

Każdy wspólnik może przeglądać księgę udziałów. Po każdym wpisaniu zmiany zarząd składa sądowi rejestrowemu podpisaną przez wszystkich członków zarządu nową listę wspólników z wymienieniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich oraz wzmianką o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziału.

W związku z powyższym mogą Państwo dokonać sprzedaży udziałów (bez żadnych ograniczeń przewidzianych w przepisach prawa, chyba że umowa Spółki zawiera ograniczenia) przez umowę sprzedaży w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (dokonuje się tego w Kancelarii Notarialnej), po czym należy niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie Spółkę wraz z przedłożeniem niniejszej umowy. Następnie Zarząd Spółki zobowiązany jest do wprowadzenia zmian w księdze udziałów oraz zgłoszenia tego faktu do sądu rejestrowego. Fakt sprzedaży udziałów nie wymaga zmiany umowy spółki.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika