Zebranie po terminie we wspólnocie mieszkaniowej

Pytanie:

"W dużej wspólnocie mieszkaniowej roczne zebranie rozliczeniowe odbyło się po terminie ustawowym który upływa 31 marca. Dokładnie mówiąc odbyło się w maju. Jakie są konsekwencje takiej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Zebranie po terminie we wspólnocie mieszkaniowej

Zgodnie z art. 30 ustawy o własności lokali, zarząd lub zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną jest obowiązany zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa powyżej, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli. Brak zwołania zebrania w terminie to zaniedbanie obowiązków zarządcy lub zarządu, co może mieć wpływ na ocenę działania zarządu lub zarządcy przez członków wspólnoty. Takie działanie może mieć także wpływ na podjęcie przez członków wspólnoty decyzji o odwołaniu zarządu lub zarządcy.
Ponadto, zgodnie z art. 26 ustawy jeżeli zarząd pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika