Zimne kaloryfery w lokalu mieszkalnym
Pytanie:
"Jestem głównym lokatorem prawie 100-metrowego mieszkania należącego do gminy. Jeszcze na dobre nie zaczęła się zima, a ja znowu mam ten sam problem, mianowicie chłodne lub ledwo ciepłe kaloryfery, co przy tak dużej powierzchni i nieszczelnych oknach sprawia, że w mieszkaniu jest zimno. Osobiście bym to zniosła, ale w tej chwili mam małe dziecko i dlatego proszę mi podpowiedzieć, jakie mam możliwości prawne, żeby wyegzekwować prawidłowe wykonanie usługi, za którą płacę gminie regularnie ok. 350 zł miesięcznie (samo CO). Podwykonawcą zadania jest gminny Zakład Energetyki Cieplnej. Jak się domyślam zapewne nie mogę tak zwyczajnie przestać płacić za centralne? Czy jest zatem coś co mogę zrobić w imię naszego wątpliwego prawa?"
Odpowiedź prawnika: Zimne kaloryfery w lokalu mieszkalnym
Częściowe zmniejszenie należności za centralne ogrzewanie będzie usprawiedliwione w razie ustalenia, że stopień ogrzania lokalu jest niedostateczny i wskazuje na zmniejszoną użyteczność centralnego ogrzewania. W razie zaś tak słabego ogrzania lokalu, że można je uznać za całkowicie bezużyteczne, najemcy przysługuje prawo zwolnienia się w całości od obowiązku uiszczania opłat za centralne ogrzewanie. Wynika to z art. 664§1 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym jeżeli rzecz najęta ma wady ograniczające jej przydatność, to najemca może żądać obniżenia czynszu za czas trwania wad.
Ponadto art. 6a ust.1 ustawy o ochronie praw lokatorów stwierdza, iż wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami. W związku z tym należy wystąpić do wynajmującego (w tym przypadku gminy) z żądaniem odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wady na podstawie art. 664§1 Kodeksu Cywilnego. Jeżeli roszczenie to nie zostanie dobrowolnie uwzględnione, można je realizować przed sądem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?