Zmiana decyzji po odwołaniu się do SKO
Pytanie:
"Nasz Ośrodek Pomocy Społecznej przyznał petentowi świadczenie w formie zasiłku okresowego z powodu choroby powołując się na art. 7 pkt 6, art. 8, art. 39 ustawy z 12 marca 2004 r o pomocy społecznej - w wysokości 140,00 zł na okres jednego miesiąca. Warunkiem udzielania dalszej pomocy jest zawarcie kontraktu socjalnego. Świadczenie wpłynęło na konto petenta. Tenże po odebraniu świadczenia odwołał się do SKO o podwyższenie kwoty zasiłku oraz wydłużenie okresu świadczenia. W chwili obecnej dopatrzyliśmy się, że Urząd Skarbowy podał nam nieprawidłową podstawę za rok 2006 i po prostu po przeliczeniu dochodu ponownie, petentowi należy się jeszcze 60 zł. Powstał tutaj błąd rachunkowy. Co do okresu jednego miesiąca nasza decyzja nie ulega zmianie, bo petent odmawia zawarcia kontraktu socjalnego. Czy powinniśmy zmienić poprzednią decyzję w części dotyczącej wysokości świadczenia i czy powinniśmy prawidłową decyzję przesłać także do SKO? Na jaką podstawę prawną należy się tutaj powołać?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana decyzji po odwołaniu się do SKO
Z opisu sytuacji wynika, iż petent w terminie odwołał się od decyzji, nie jest natomiast jasne czy OPS przekazał już to odwołanie do SKO, co powinno nastąpić w terminie siedmiu dni.
Zgodnie z art. 132 kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli odwołanie wniosły wszystkie strony, a organ administracji publicznej, który wydał decyzję, uzna, że to odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. Przepis ten stosuje się także w przypadku, gdy odwołanie wniosła jedna ze stron, a pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania. Od nowej decyzji służy stronom odwołanie. Art. 133 stanowi natomiast, że organ administracji publicznej, który wydał decyzję, obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu w terminie siedmiu dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie, jeżeli w tym terminie nie wydał nowej decyzji w myśl art. 132. Z obu tych przepisów wynika, iż możliwa jest zmiana decyzji, lecz przed przekazaniem akt do SKO, przed faktycznym wszczęciem postępowania odwoławczego. Ponadto zmiana jest możliwa zasadniczo pod warunkiem, że będzie w całości zgodna z odwołaniem strony. Naszym zdaniem jako podstawę prawną decyzji należy podać dotychczasowe przepisy oraz przepis powyższy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?