Zmiana głównego najemcy mieszkania kwaterunkowego
Pytanie:
"Małżeństwo najmuje mieszkanie kwaterunkowe. Mąż jest jego głównym najemcą. Mąż wyprowadza się od żony i występuje o rozwód. Czy i na jakich warunkach możliwa jest zmiana głównego najemcy (miałaby nim zostać żona lub syn małżonków) zarówno przed jak i po ewentualnym rozwodzie? Jak długo mąż musiałby przebywać poza domem, aby występować w tej sprawie? Jak wymeldować męża? Jakie przepisy odnoszą się do takiej sytuacji?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana głównego najemcy mieszkania kwaterunkowego
Zgodnie z art. 680 [1] małżonkowie bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe są najemcami lokalu, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej. Ustanie wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności najmu lokalu. Jednakże sąd, stosując odpowiednio przepisy o zniesieniu wspólności majątkowej, może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu.
Na podstawie powyższego żona również jest najemcą mieszkania. Po rozwodzie ustanie wspólność tego prawa i może ono podlegać podziałowi. Możliwe jest także zawarcie z gminą nowej umowy najmu czy podpisanie aneksu do dotychczasowej, na mocy którego były mąż rozwiąże umowę najmu, a jedynym najemcą stanie się była żona lub syn. Zasadniczo możliwa jest też taka zmiana umowy przed rozwodem, jednakże musiałaby istnieć taka sytuacja, w której mieszkanie to nie jest najmowane dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny. Bo mimo zmiany znowu będzie to wspólny najem. Nie da się tego określić przez proste podanie czasu przez jaki mąż ma przebywać poza tym mieszkaniem. Jeśli mąż zamieszka w innym mieszkaniu i małżonkowie znajda się w faktycznej separacji, to można ewentualnie uznać, że wtedy umowa najmu nie będzie zawarta w celu zaspokajania potrzeb rodziny. Warto też zwrócić uwagę czy w Państwa gminie obowiązuje (powinna taka być) uchwala Rady Gminy w sprawie mieszkań, określająca m. in. dochód rodziny uprawniający do zawarcia umowy najmu. Informacje na temat wymeldowania zawiera artykuł Czym jest zameldowanie i wymeldowanie? Przesłanki i zasady realizacji obowiązku meldunkowego
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?