Zniesienie intercyzy w trakcie trwania małżeństwa

Pytanie:

"Małżeństwo ma zawartą intercyzę. Mąż posiada majątek nieruchomy w połowie uzyskany przed ślubem, a w połowie w trakcie trwania intercyzy zawartej przed zawarciem związku małżeńskiego. Mąż prowadzi działalność gospodarczą rozpoczętą przed zawarciem związku. Czy zniesienie intercyzy podczas trwania małżeństwa skutkuje w taki sposób, że majątek uzyskany przez strony przed tym zniesieniem pozostaje wyłącznie ich własnością, a dopiero majątek uzyskany wspólnie po zniesieniu jest majątkiem wspólnym? Czy majątek i własność firmy prowadzonej jednoosobowo, jej dochody i straty staną się po rozwiązaniu intercyzy majątkiem wspólnym? Co w przypadku rozwodu staje się z taką działalnością gospodarczą i majątkiem? "

Odpowiedź prawnika: Zniesienie intercyzy w trakcie trwania małżeństwa

W razie zniesienie rozdzielności majątkowej i wprowadzenia w trackie trwania małżeństwa reżimu ustawowego, dotychczasowy majątek pozostaje majątkiem osobistym każdego z małżonków, chyba że postanowią Państwo inaczej. Nie jest do końca prawidłowe używanie sformułowania majątek i własność firmy w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, nie jest to bowiem jakaś odrębna masa majątkowa. Wszystkie dochody uzyskane i przedmioty nabyte przed zniesieniem wspólności należeć będą do majątku osobistego. Natomiast dochody uzyskane po tej chwili wchodzą do majątku wspólnego. Natomiast przedmioty nabywane na potrzeby działalności gospodarczej będą należały do majątku osobistego lub wspólnego, zależnie od tego za jakie środki będą nabyte. Wedle tego jest też dzielony majątek w razie rozwodu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika