Zniesienie wspólności i podział majątku

Pytanie:

"Chcę znieść współwłasność i dokonać zgodnego podziału majątku po ustaniu wspólności majątkowej. 1. Czy lepiej dokonać tych czynności notarialnie czy sądownie? Jaka jest różnica prawna? 2. Obecnie nie mam żadnych wierzycieli - czy po zniesieniu współwłasności żona może odpowiadać za moje ewentualne długi?"

Odpowiedź prawnika: Zniesienie wspólności i podział majątku

Zniesienie małżeńskiej wspólności ustawowej a następnie podział majątku wspólnego to oczywiście dwie różne czynności. Jedna i druga może zostać dokonane w drodze umowy lub w postępowaniu przed sądem. Zwykle postępowanie przed sądem wszczyna się, jeżeli pomiędzy małżonkami nie ma zgody, co do tego czy wspólność znieść czy nie jak i co do sposobu podziału majątku (to dwa różne postępowania). Jeśli chodzi o samo zniesienie wspólności to podstawą stosownego orzeczenia sądu są tzw. "ważne powody" których istnienie sąd będzie badał w procesie o zniesienie wspólności, podczas gdy w przypadku zniesienia umownego, nikt nie będzie interesował się powodami takiej decyzji małżonków. Sąd jest władny dokonać zniesienia wspólności z datą wsteczną jak też może znieść przymusową wspólność spółdzielczego prawa do lokalu. Obie te rzeczy są niemożliwe w przypadku umowy. Ostatnią rzeczą są niewątpliwie koszty - odsyłam jednak w tym względzie do stosownych tabel w naszym serwisie (taksa notarialna i wpisy sądowe). Po zniesieniu wspólności majątkowej żona może odpowiadać za zobowiązania powstałe w trakcie trwania tejże wspólności oraz za te zobowiązania, które zostały przez małżonka zaciągnięte po ustaniu wspólności, ale przy niewiedzy wierzyciela, że wspólność ta ustała. Odpowiedzialność żony będzie oczywiście ograniczona do majątku wspólnego (czy raczej do tego co wchodziło w skład tego majątku przed ustaniem wspólności). W praktyce oznacza to szczególny interes współmałżonka w informowaniu potencjalnych wierzycieli o zniesieniu wspólności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Baja 2012-10-03 19:26:11

    a co z dziedziczeniem np. emerytury po zniesieniu wspólności? Baja


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika