Zniesienie współwłasności mimo sprzeciwu pozostałych współwłaścicieli
Pytanie:
Jak postąpić w sytuacji, gdy pozostali współwłaściciele nie zgadzają się na zniesienie współwłasności, a jednocześnie, współwłasność w praktyce nie pozwala na korzystanie z rzeczy?
Masz inne pytanie do prawnika?
Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności mimo sprzeciwu pozostałych współwłaścicieli
23.2.2012
Jedyną dostępną opcją prawną w sytuacji, w której nie da się uzyskać zgody drugiego współwłaściciela na przejęcie przez niego udziału (zniesienie współwłasności) drogą umowną, pozostaje zniesienie współwłasności na drodze sądowej. Zgodnie z kodeksem cywilnym:
Art. 210. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.
Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Potrzebujesz porady prawnej?
KOMENTARZE (1)
beata
29.10.2013 13:15:59
Re: Zniesienie współwłasności mimo sprzeciwu pozostałych współwłaścicieli
witam serdecznie , moim problemem jest fakt iż mój były konkubent podał mnie do sadu o przeniesienie współwłasności , udziały w nieruchomości którą nabyliśmy sfinansowałam ja on nie dołażył ani grosza , przez okres 13 lat był na moim utrzymaniu , wszystkie rachunki są na mnie , posiadam wycenę biegłego sądowego nieruchomości , mam pytanie czy jest sposób abym nie musiała go spłacać , jakie dowody będą brane pod uwagę