e-prawnik.pl Porady prawne

Zniesienie współwłasności mimo sprzeciwu pozostałych współwłaścicieli

Pytanie:

Jak postąpić w sytuacji, gdy pozostali współwłaściciele nie zgadzają się na zniesienie współwłasności, a jednocześnie, współwłasność w praktyce nie pozwala na korzystanie z rzeczy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności mimo sprzeciwu pozostałych współwłaścicieli

23.2.2012

Jedyną dostępną opcją prawną w sytuacji, w której nie da się uzyskać zgody drugiego współwłaściciela na przejęcie przez niego udziału (zniesienie współwłasności) drogą umowną, pozostaje zniesienie współwłasności na drodze sądowej. Zgodnie z kodeksem cywilnym:

Art. 210. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Zniesienie współwłasności mimo sprzeciwu pozostałych współwłaścicieli

beata

29.10.2013 13:15:59

Re: Zniesienie współwłasności mimo sprzeciwu pozostałych współwłaścicieli

witam serdecznie , moim problemem jest fakt iż mój były konkubent podał mnie do sadu o przeniesienie współwłasności , udziały w nieruchomości którą nabyliśmy sfinansowałam ja on nie dołażył ani grosza , przez okres 13 lat był na moim utrzymaniu , wszystkie rachunki są na mnie , posiadam wycenę biegłego sądowego nieruchomości , mam pytanie czy jest sposób abym nie musiała go spłacać , jakie dowody będą brane pod uwagę


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ