Zniesienie współwłasności nieruchomości

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, na której znajdują się trzy lokale stanowiące odrębną własność każdego z trzech współwłaścicieli gruntu. Współwłasność dotyczy tylko gruntu. Forma własności gruntu to dzierżawa wieczysta, a współwłaścicielami są 54% osoba fizyczna, 37% osoba fizyczna, 9% gmina. Dla wymienionej nieruchomości gruntowej parę lat temu została rozpoczęta procedura wyjścia ze współwłasności i ustanowienia odrębnych własności. W tym celu sporządzono geodezyjny i administracyjny podział na cztery działki (czwarta działka ma pozostać nieruchomością wspólną przeznaczoną na drogę) Działki posiadają odrębne numery i mają powierzchnie proporcjonalną do wielkości udziałów we współwłasności. Na wszystkie działania była zgoda współwłaścicieli. W tym momencie pozostało sporządzenie aktu notarialnego sankcjonującego wcześniejsze ustalenia, ale gmina (9%udziału) wycofała się ze zgody na wyjście ze współwłasności. Czy są możliwości przeprowadzenia tej operacji bez zgody trzeciego współwłaściciela? Dwaj pozostali współwłaściciele (91% udziału) chcą wyjścia ze współwłasności i ustanowienia odrębnych własności, jeżeli tak to jaka jest droga postępowania i czy dla całej sprawy ma znaczenie, że trzeci współwłaściciel zmienił zdanie w ostatniej chwili narażając pozostałych na nieuzasadnione koszty?"

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności nieruchomości

Jak stanowi art 210 kc roszczenie o zniesienie współwłasności przysługuje każdemu ze współwłaścicieli, a wykonanie tego prawa poprzez wydanie odpowiedniego orzeczenia przez sąd jest niezależne od zgody czy jej braku po stronie pozostałych współwłaścicieli. Zniesienie współwłasności to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, dla której przeprowadzenie potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jeżeli więc zniesienie współwłasności ma nastapić w drodze umowy, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Sąd na wniosek każdego z właścicieli dokonuje podziału na części odpowiadające udziałom współwłaścicieli (podział fizyczny). Jednakże sąd nie dokona podziału fizycznego, jeżeli jest to sprzeczne z przepisami prawa, ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałoby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Dopuszczalne jest zniesienie współwłasności na mocy orzeczenia sądowego przez ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku wielkomieszkaniowym, położonym na gruncie gminy, stanowiącym przedmiot współużytkowania wieczystego tej gminy oraz innych osób, które udziały we współużytkowaniu nabyły wraz z udziałami we współwłasności budynku (uchwała SN z dnia 29 października 2002 r., Sygn. akt III CZP 47/02).

Odpowiedź ta wymaga komentarza pod kątem stwierdzenia zamieszczonego w pytaniu. Pytający podaje, że przedmiotem jest grunt stanowiący współwłasność, a w innym miejscu wskazuje na dzierżawę wieczystą. Odpowiedź została udzielona w oparciu o założenie, że mamy do czynienia z przysługującym współwłaścicielom prawem własności a nie z dzierżawą wieczystą.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika