Znieważenie w korespondencji elektronicznej

Pytanie:

"Otrzymałem mailem list bardzo obraźliwy, wyraźnie skierowany do mnie. Nie jest podpisany, ale widać wyraźnie z jakiej skrzynki został nadany, ta skrzynka jest opisana nazwiskiem i imieniem, jest także wpisane do kogo poszło powiadomienie (do wiadomości). Jakie kroki mogę podjąć w tej sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Znieważenie w korespondencji elektronicznej

Kodeks postępowania cywilnego nie zna zamkniętego katalogu środków dowodowych. Zatem dowodem może być wszystko co może wykazywać określone fakty. Dowody podlegają swobodnej ocenie dowodów dokonywanej prze sędziego. Jak stanowi art. 233 Kodeksu postępowania cywilnego sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Ochrona dóbr osobistych jest sprawą z zakresu cywilistyki. Zatem właściwym sądem jest sąd cywilny (wydział cywilny). Zgodnie z właściwością rzeczową spraw o ochronę dóbr osobistych właściwym sądem w pierwszej instancji jest sąd okręgowy. W postępowaniu cywilnym przed sądem cywilnym pozew o ochronę dóbr osobistych podlega opłacie wpisem tymczasowym wynoszącym od 30 do 600 zł. Wpisy tymczasowe uiszczane są w sprawach o prawa niemajątkowe, w których wartości przedmiotu sprawy nie da się ustalić w chwili ich wszczęcia. W orzeczeniu kończącym sprawę sąd ustala wpis ostateczny. Procedurę rozpoczyna sie poprzez złożenie pozwu.

W postępowaniu karnym zaś mogą być odczytywane na rozprawie wszelkie dokumenty prywatne, powstałe poza postępowaniem karnym i nie dla jego celów, w szczególności oświadczenia, publikacje, listy oraz notatki. Ważne jest, by taki mail nie został napisany w celu wykorzystania go w postępowaniu karnym. Oczywiście, jeśli działanie naruszającego realizuje znamiona przestępstwa określonego w art. 212 kodeksu karnego - zniesławienie, lub art. 216 kodeksu karnego - zniewaga, ściganie może nastąpić w postępowaniu karnym. Właściwym sądem będzie sąd karny. Ściganie tych przestępstw odbywa się w postępowaniu prywatnoskargowym. Inaczej mówiąc pokrzywdzony musi wnieść prywatny akt oskarżenia. Koszty związane ze złożeniem sprawy w sądzie karnym na początek wynoszą 300 zł - są tzw. zryczałtowane wydatki. O rzeczywiście poniesionych kosztach i obowiązku ich zapłaty orzeka sąd w orzeczeniu końcowym. Mogą te koszty być mniejsze niż zryczałtowane wydatki jak i większe. Procedurę rozpoczyna się poprzez złożenie doniesienia na Policję i spisanie prywatnego aktu oskarżenia lub złożenie prywatnego aktu oskarżenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika