Odpowiedź prawnika: Pismo do u.m.o o wykup gruntu .
Niniejsza opinia prawna zawiera analizę sytuacji oraz wskazanie, czy w niniejszej sytuacji mogą się Państwo ubiegać o wykup drogi w ramach tzw. specustawy w oparciu o przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jednolity: Dz. U. 2013 r. poz. 687, dalej specustawa drogowa), ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. 2013 r. poz. 260, dalej u.d.p.), poglądy doktryny oraz aktualne orzecznictwo sądów polskich.
Biorąc pod uwagę zakres przedmiotowy specustawy drogowej, należy wskazać, że przepisy tej ustawy mają zastosowanie do inwestycji mających na celu budowę (rozbudowę) dróg innych niż drogi wewnętrzne w rozumieniu przepisów u.
Z powyższego wynika, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) decydując się na wnioskowanie do starosty o wydanie decyzji w sprawie drogi musi mieć uregulowany stan prawny nieruchomości (wymóg przede wszystkim dokumentacji ze do podziału). Jak wskazujemy wyżej, Państwa wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) nie ma charakteru pisma formalnego, a więc nie musi być podpisany przez wszystkich właścicieli nieruchomości. Należy jednak mieć na uwadze, że żadne przepisy nie obligują wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do pozytywnego rozpatrzenia wniosku – możecie się Państwo tutaj opierać wyłącznie na dobrej woli gminy. W przypadku jednak pozytywnej reakcji gminy, skierowania przez nią wniosku do starosty oraz wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, będzie ona miała jednorazowo następujące skutki (art. 12 specustawy drogowej): 1) nieruchomości stają się z mocy prawa własnością gminy z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna; 2) zatwierdza się podział nieruchomości; 3) ustala się wysokość odszkodowania za nieruchomość; 4) wygasają ograniczone prawa rzeczowe, które obciążały nieruchomości objęte decyzją; W konkluzji mogą Państwo złożyć wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta), jednak jego pozytywne rozpatrzenie leży w gestii gminy zgodnie z uwagami poczynionymi wyżej.
