Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie przepisów ustawy Kodeks cywilny (Dz.U.2014.121 j.t.) – dalej: k.c.; ustawy Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2014.101 j.t.) – dalej: k.p.c.; ustawy Kodeks karny (Dz.U.1997.88.553) – dalej: k.k. oraz aktualnych komentarzy doktryny i orzecznictwa odnoszących się do rozpatrywanych kwestii.
Z analizy przesłanego stanu faktycznego, wynika iż w sprawie istnieje możliwość przypisania Pani mężowi czynu zabronionego ustawą karną. Ma Pani także możliwość wniesienia przeciwko niemu powództwa o ochotę dóbr osobistych w procesie cywilnym. W związku z powyższym w niniejszej opinii wskażemy Pani jaki czyn zabroniony ustawą karną można przypisać sprawcy opisywanego zachowania oraz w jaki sposób zainicjować postępowanie zmierzające do jego ukarania. Następnie wskażemy w jaki sposób wszcząć i prowadzić postępowanie o ochronę dóbr osobistych. Jest to bowiem postępowanie najbardziej wskazane dla tego typu przypadków.
1. Kwalifikacja prawna zachowania Pani męża na podstawie przepisów kodeksu karnego
Samo zachowanie Pani męża w postaci wyzywana i poniżania może spełniać przesłanki przestępstwa znieważenia. Ten czyn zabroniony opisany w art. 216 § 1 k.k. jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego.
art. 216 k.c.