Definicja działki siedliskowej

Pytanie:

Jak rozumieć pojęcie działki siedliskowej i czy mając parę hektarów ziemi rolnej można osiedlić się tam tzn. założyć gospodarstwo i wybudować na tej nieruchomości dom mieszkalny?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.7.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Definicja działki siedliskowej

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane nie zawiera definicji działki siedliskowej, należy zatem to pojęcie rozumieć zgodnie z jego znaczeniem gramatycznym.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Bydgoszczy z dnia 6 listopada 2003 r. SA/Bd 2265/2003 grunty rolne przeznaczone pod uprawy rolne z możliwością zabudowy siedliskowej nie są gruntami pod budowę budynku mieszkalnego, niezależnie od tego, że w skład zabudowy siedliskowej wchodzi również budynek mieszkalny, przeznaczeniem ich nie jest bowiem wyłącznie zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych.

Porady prawne

Zgodnie z prawem budowlanym za grunt pod budowę budynku mieszkalnego należy uznać każdy grunt, na którym w momencie jego nabycia można zgodnie z obowiązującym prawem wybudować budynek mieszkalny. Może to więc być, grunt rolny - działka siedliskowa- w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczony do prowadzenia działalności rolniczej.

Działka siedliskowa jest zatem częścią nieruchomości rolnej, na której może zostać postawiona zabudowa w postaci budynków gospodarczych w tym między innymi domu mieszkalnego.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne