Droga pożarowa a sadzenie drzew

Pytanie:

Członek spółdzielni stwierdza, że jako mieszkańcowi przysługuje mu prawo do zagospodarowaniu trawnika znajdującego się tuż przed jego oknami. Następnie sadzi drzewa (akacja, brzoza) i krzewy (bez). Teren jest spółdzielczy tj. na ogrodzonej działce będącej w użytkowaniu wieczystym, członkowie nie mają jeszcze ustalonego udziału w nieruchomości wspólnej ze względu na nieuregulowany stan prawny gruntu. Jakie działanie administracyjne, czy inne formalne można zastosować wobec członka spółdzielni, który w ten sposób narusza ład spółdzielczy? Czy np. istnieją jakieś przepisy przeciwpożarowe, które zabraniają sadzenia drzew pomiędzy drogą pożarową a budynkiem?

Masz inne pytanie do prawnika?

16.10.2008

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Droga pożarowa a sadzenie drzew

Zgodnie z art. 1 ust. 3 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków. Spółdzielnia może zarządzać nieruchomością niestanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (współwłaścicielami) tej nieruchomości.

Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Statut spółdzielni powinien określać sposób postępowania z członkiem spółdzielni naruszającym zasady w nim zawarte. A w związku z tym, należałoby się w pierwszej kolejności zapoznać z treścią statutu spółdzielni, w celu wyegzekwowania od wspomnianego członka spółdzielni, przestrzegania zasad i porządku ustanowionych w przepisach prawa i statucie spółdzielni.

Należy, przede wszystkim wskazać, iż zgodnie z przepisami ustawy Prawo spółdzielcze, członek spółdzielni ma obowiązek:

  • przestrzegania przepisów prawa, postanowień statutu i opartych na nich regulaminów; 

  • dbania o dobro i rozwój spółdzielni oraz uczestniczenia w realizacji jej zadań statutowych.

Zgodnie z art. 24 ustawy Prawo spółdzielcze, spółdzielnia może rozwiązać stosunek członkostwa tylko przez wykluczenie albo wykreślenie członka.

Wykluczenie członka ze spółdzielni może nastąpić w wypadku, gdy z jego winy umyślnej lub z powodu rażącego niedbalstwa dalsze pozostawanie w spółdzielni nie da się pogodzić z postanowieniami statutu spółdzielni lub dobrymi obyczajami. Statut określa przyczyny wykluczenia.

Wykluczenie albo wykreślenie staje się skuteczne z chwilą:

  1. bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady nadzorczej, chyba że członek przed upływem tego terminu wniósł odwołanie od uchwały rady do walnego zgromadzenia; 

  2. bezskutecznego upływu terminu do wniesienia do walnego zgromadzenia odwołania od uchwały rady nadzorczej, jeżeli termin ten jest dłuższy od terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady; 

  3. bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia; 

  4. prawomocnego oddalenia przez sąd powództwa o uchylenie uchwały rady nadzorczej albo walnego zgromadzenia.

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2006 r. Nr 80, poz. 563), właściciele lub zarządcy terenów utrzymują znajdujące się na nich drogi pożarowe w stanie umożliwiającym wykorzystanie tych dróg przez pojazdy jednostek ochrony przeciwpożarowej, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach dotyczących przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. 2003 r. Nr 121, poz. 1139), wskazano warunki jakim powinna odpowiadać droga pożarowa. W § 11 wspomnianego rozporządzenia, wskazano, że droga pożarowa powinna przebiegać wzdłuż dłuższego boku budynku, a w przypadku gdy szerokość budynku jest większa niż 60 m - z jego dwóch stron, przy czym bliższa krawędź drogi pożarowej powinna być oddalona od ściany budynku o 5-15 m, a pomiędzy tą drogą i ścianą budynku nie powinny występować stałe elementy zagospodarowania terenu o wysokości przekraczającej 3 m lub drzewa.

Jak więc wynika z powyższych przepisów nie wolno sadzić drzew pomiędzy ścianą budynku a drogą przeciwpożarową. Co do krzewów, ustawodawca nie wypowiedział się, a w związku z tym należy przyjąć, że krzewy mogą znajdować się między drogą pożarową a budynkiem.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz opisany stan faktyczny należy wskazać na przepis art. 82 kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym, kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności:

  1. nie wyposaża budynku w odpowiednie urządzenia lub sprzęt przeciwpożarowy lub nie utrzymuje ich w stanie zdatnym do użytku, 

  2. utrudnia okresowe czyszczenie komina lub nie dokonuje bez zwłoki naprawy uszkodzeń komina i wszelkich przewodów dymowych, 

  3. nie usuwa lub nie zabezpiecza w obrębie budynków urządzeń lub materiałów stwarzających niebezpieczeństwo powstania pożaru, 

  4. eksploatuje w sposób niewłaściwy urządzenia energetyczne lub cieplne lub pozostawia je uszkodzone w stanie mogącym spowodować wybuch lub pożar, 

  5. nie zachowuje przepisowej odległości od budynków przy ustawianiu stert i stogów lub nie zachowuje obowiązujących warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego podczas omłotów, 

  6. w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu: 

    • używa ciągnika lub innej maszyny bez należytego zabezpieczenia przed iskrzeniem, 

    • roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu, 

    • pozostawia rozniecony ogień, 

    • korzysta z otwartego płomienia, 

    • wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, 

    • porzuca nieugaszone zapałki lub niedopałki papierosów, 

    • dopuszcza się innych czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, 

  7. roznieca lub pozostawia ognisko w pobliżu mostu drewnianego albo przejeżdża przez taki most z otwartym ogniem lub z niezamkniętym paleniskiem, 

  8. wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi ochrony lasu przed pożarem, nie wykonuje zabiegów profilaktycznych i ochronnych, zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów, 

podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

  Jakie są funkcje zarządu? Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, w której pierwszorzędną rolę odgrywa wniesiony do spółki kapitał. Jest to zasadnicza cecha, która odróżnia spółki kapitałowe od osobowych. W tych ostatnich pozycje wspólnika (...)

Jakie prawa przysługują Ci z racji przynależności do spółdzielni oraz jakie ciążą na Tobie obowiązki?

Jakie prawa przysługują Ci z racji przynależności do spółdzielni oraz jakie ciążą na Tobie obowiązki?

Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Z podanej definicji spółdzielni wynika, iż działania jakie ona podejmuje są (...)

Czy możesz sprzedać albo wynająć lokal będący przedmiotem spółdzielczego lokatorskiego albo własnościowego prawa do lokalu?

Czy możesz sprzedać albo wynająć lokal będący przedmiotem spółdzielczego lokatorskiego albo własnościowego prawa do lokalu?

  Spółdzielcze prawa do lokali powstają w drodze umowy zawieranej między spółdzielnią a jej członkami. Na mocy tych umów spółdzielnia zobowiązuje się do oddania członkowi lokalu do używania, natomiast członek spółdzielni zobowiązuje się do wniesienia (...)

Co charakteryzuje stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę?

Co charakteryzuje stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę?

  Spółdzielcze umowy o pracę są zawierane w tzw. spółdzielniach pracy. Przedmiotem gospodarczej działalności tych spółdzielni pracy jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków. Istnieją także spółdzielnie (...)

W jaki sposób powstaje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego?

W jaki sposób powstaje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego?

  Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do ograniczonych praw rzeczowych. Oznacza to tyle, iż po pierwsze prawo to obciąża cudzą rzecz, w tym wypadku cudzą nieruchomość, a po drugie, że uprawniony posiada jedynie takie uprawnienia w stosunku do "swojej" rzeczy, jakie (...)

Kiedy i w jakim trybie możesz zaskarżyć uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni

Kiedy i w jakim trybie możesz zaskarżyć uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni

Spółdzielnia jako osoba prawna prowadzi swoją działalność za pomocą organów, takich jak: walne zgromadzenie, rada nadzorcza i zarząd spółdzielni. Źródłem działań przez nie przedsiębranych są przede wszystkim uchwały, które wytyczają kierunki działania spółdzielni. Czasami jednak (...)

Kiedy ustaje członkostwo spółdzielni?

Kiedy ustaje członkostwo spółdzielni?

Ustanie członkostwa spółdzielni może mieć różnorakie podłoże. Poczynając od zdarzeń zupełnie niezależnych od członka jak jego śmierć, przez wystąpienie ze spółdzielni na życzenie członka, na ustaniu członkostwa wskutek zastosowania przez spółdzielnię środków dyscyplinarnych (...)

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

Kiedy wygasa mandat członka zarządu? Mandat członka zarządu spółki z o.o. wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Sprawozdanie to jest zatwierdzane przez (...)

Czy Twoje własnościowe prawo do lokalu może przekształcić się w inne?

Czy Twoje własnościowe prawo do lokalu może przekształcić się w inne?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowi ograniczone prawo rzeczowe. Oznacza to tyle, iż z jednej strony obciąża nieruchomość stanowiącą własność lub współwłasność spółdzielni, z drugiej natomiast, daje uprawnionemu możliwość korzystania i rozporządzania (...)

Rada administrująca jako jedyny organ SE w systemie monistycznym

Rada administrująca jako jedyny organ SE w systemie monistycznym

Ze względu na fakt niejednolitego administrowania spółkami akcyjnymi w państwach Unii Europejskiej, spółki europejskie mogą opierać się bądź na systemie dualistycznym, bądź też na systemie monistycznym. W niniejszym artykule zostanie szczegółowo opisana problematyka (...)

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która (...)

Czy możesz przekształcić swoje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w inne?

Czy możesz przekształcić swoje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w inne?

Nie ulega wątpliwości, że zakup własnościowego mieszkania jest inwestycją bardzo kosztowną. Z drugiej strony każdy człowiek musi posiadać jakiś lokal, w którym będzie mieszkał. Należy to do pewnego minimum egzystencjalnego. Osoba, której po prostu nie stać na nabycie własnościowego (...)

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa (...)

Problematyka odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki na postawie 299 ksh a wygaśnięcie jego mandatu.

Problematyka odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki na postawie 299 ksh a wygaśnięcie jego mandatu.

Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki uregulowana jest w art. 299 ksh i ma charakter odpowiedzialności odszkodowawczej o charakterze deliktowym.[1] Tym samym jest odpowiedzialnością własną członka zarządu dłużnej spółki za szkodę wyrządzoną wierzycielowi. (...)

Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego

Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego

 Odpowiedzialność materialna członków zarządu spółek prawa handlowegoCzłonkowie zarządów spółek prawa handlowego mają szeroki zakres kompetencji i daleko posuniętą niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za pełnienie obowiązków (...)

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Skutkiem likwidacji bądź ogłoszenia upadłości spółdzielni jest utrata przez nią bytu prawnego. Krótko można powiedzieć, że spółdzielnia przestaje wówczas istnieć. Jest rzeczą oczywistą, że również członkostwo osób w niej zrzeszonych ustaje z (...)

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny

O czym trzeba pamiętać?  Jeśli członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie własny tytuł do tego ubezpieczenia, należy go z ubezpieczenia wyrejestrować i zgłosić ponownie. W przypadku, gdy zgłosiłeś członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, a on nabył (...)

Umowa o pracę z członkiem rodziny

Umowa o pracę z członkiem rodziny

Wielokrotnie zdarza się, że członkowie rodziny pomagają w prowadzeniu działalności gospodarczej przez innego członka rodziny, która to pomoc ma charakter stały. Pomoc taka powinna być świadczona na podstawie umowy, czy to umowy o pracę, czy to umowy cywilnoprawnej. Niedocenianym i często (...)

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (spółka). (...)

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki? - opinia prawna

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki? - opinia prawna

Stan faktycznyPonad miesiąc temu zawarliśmy umowę z osobą, która podała się za członka zarządu i pełnomocnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W umowie wskazana jest druga strona umowy (spółka z o.o.) jako reprezentowana przez Pana X, jest ona podpisana przez (...)

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

  Jakie są funkcje zarządu? Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, w której pierwszorzędną rolę odgrywa wniesiony do spółki kapitał. Jest to zasadnicza cecha, która odróżnia spółki kapitałowe od osobowych. W tych ostatnich pozycje wspólnika (...)

Jakie prawa przysługują Ci z racji przynależności do spółdzielni oraz jakie ciążą na Tobie obowiązki?

Jakie prawa przysługują Ci z racji przynależności do spółdzielni oraz jakie ciążą na Tobie obowiązki?

Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Z podanej definicji spółdzielni wynika, iż działania jakie ona podejmuje są (...)

Czy możesz sprzedać albo wynająć lokal będący przedmiotem spółdzielczego lokatorskiego albo własnościowego prawa do lokalu?

Czy możesz sprzedać albo wynająć lokal będący przedmiotem spółdzielczego lokatorskiego albo własnościowego prawa do lokalu?

  Spółdzielcze prawa do lokali powstają w drodze umowy zawieranej między spółdzielnią a jej członkami. Na mocy tych umów spółdzielnia zobowiązuje się do oddania członkowi lokalu do używania, natomiast członek spółdzielni zobowiązuje się do wniesienia (...)

Co charakteryzuje stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę?

Co charakteryzuje stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę?

  Spółdzielcze umowy o pracę są zawierane w tzw. spółdzielniach pracy. Przedmiotem gospodarczej działalności tych spółdzielni pracy jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków. Istnieją także spółdzielnie (...)

W jaki sposób powstaje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego?

W jaki sposób powstaje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego?

  Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do ograniczonych praw rzeczowych. Oznacza to tyle, iż po pierwsze prawo to obciąża cudzą rzecz, w tym wypadku cudzą nieruchomość, a po drugie, że uprawniony posiada jedynie takie uprawnienia w stosunku do "swojej" rzeczy, jakie (...)

Kiedy i w jakim trybie możesz zaskarżyć uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni

Kiedy i w jakim trybie możesz zaskarżyć uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni

Spółdzielnia jako osoba prawna prowadzi swoją działalność za pomocą organów, takich jak: walne zgromadzenie, rada nadzorcza i zarząd spółdzielni. Źródłem działań przez nie przedsiębranych są przede wszystkim uchwały, które wytyczają kierunki działania spółdzielni. Czasami jednak (...)

Kiedy ustaje członkostwo spółdzielni?

Kiedy ustaje członkostwo spółdzielni?

Ustanie członkostwa spółdzielni może mieć różnorakie podłoże. Poczynając od zdarzeń zupełnie niezależnych od członka jak jego śmierć, przez wystąpienie ze spółdzielni na życzenie członka, na ustaniu członkostwa wskutek zastosowania przez spółdzielnię środków dyscyplinarnych (...)

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

Kiedy wygasa mandat członka zarządu? Mandat członka zarządu spółki z o.o. wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Sprawozdanie to jest zatwierdzane przez (...)

Czy Twoje własnościowe prawo do lokalu może przekształcić się w inne?

Czy Twoje własnościowe prawo do lokalu może przekształcić się w inne?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowi ograniczone prawo rzeczowe. Oznacza to tyle, iż z jednej strony obciąża nieruchomość stanowiącą własność lub współwłasność spółdzielni, z drugiej natomiast, daje uprawnionemu możliwość korzystania i rozporządzania (...)

Rada administrująca jako jedyny organ SE w systemie monistycznym

Rada administrująca jako jedyny organ SE w systemie monistycznym

Ze względu na fakt niejednolitego administrowania spółkami akcyjnymi w państwach Unii Europejskiej, spółki europejskie mogą opierać się bądź na systemie dualistycznym, bądź też na systemie monistycznym. W niniejszym artykule zostanie szczegółowo opisana problematyka (...)

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która (...)

Czy możesz przekształcić swoje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w inne?

Czy możesz przekształcić swoje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w inne?

Nie ulega wątpliwości, że zakup własnościowego mieszkania jest inwestycją bardzo kosztowną. Z drugiej strony każdy człowiek musi posiadać jakiś lokal, w którym będzie mieszkał. Należy to do pewnego minimum egzystencjalnego. Osoba, której po prostu nie stać na nabycie własnościowego (...)

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa (...)

Problematyka odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki na postawie 299 ksh a wygaśnięcie jego mandatu.

Problematyka odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki na postawie 299 ksh a wygaśnięcie jego mandatu.

Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki uregulowana jest w art. 299 ksh i ma charakter odpowiedzialności odszkodowawczej o charakterze deliktowym.[1] Tym samym jest odpowiedzialnością własną członka zarządu dłużnej spółki za szkodę wyrządzoną wierzycielowi. (...)

Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego

Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego

 Odpowiedzialność materialna członków zarządu spółek prawa handlowegoCzłonkowie zarządów spółek prawa handlowego mają szeroki zakres kompetencji i daleko posuniętą niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za pełnienie obowiązków (...)

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Skutkiem likwidacji bądź ogłoszenia upadłości spółdzielni jest utrata przez nią bytu prawnego. Krótko można powiedzieć, że spółdzielnia przestaje wówczas istnieć. Jest rzeczą oczywistą, że również członkostwo osób w niej zrzeszonych ustaje z (...)

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny

O czym trzeba pamiętać?  Jeśli członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie własny tytuł do tego ubezpieczenia, należy go z ubezpieczenia wyrejestrować i zgłosić ponownie. W przypadku, gdy zgłosiłeś członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, a on nabył (...)

Umowa o pracę z członkiem rodziny

Umowa o pracę z członkiem rodziny

Wielokrotnie zdarza się, że członkowie rodziny pomagają w prowadzeniu działalności gospodarczej przez innego członka rodziny, która to pomoc ma charakter stały. Pomoc taka powinna być świadczona na podstawie umowy, czy to umowy o pracę, czy to umowy cywilnoprawnej. Niedocenianym i często (...)

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (spółka). (...)

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki? - opinia prawna

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki? - opinia prawna

Stan faktycznyPonad miesiąc temu zawarliśmy umowę z osobą, która podała się za członka zarządu i pełnomocnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W umowie wskazana jest druga strona umowy (spółka z o.o.) jako reprezentowana przez Pana X, jest ona podpisana przez (...)

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Ten artykuł ma na cel wyjaśnienie zagadnień finalizacji transakcji w okresach przejściowych występujących w sytuacji tworzenia i kończenia funkcjonowania grupy VAT. Od 2023 r. będzie można bowiem tworzyć grupy VAT.  Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Transakcje (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Utrzymanie drogi gminnej

Utrzymanie drogi gminnej

W pobliżu posiadanej przeze mnie działki rolnej znajduje się droga publiczna gminna. Droga ta jest całkowicie nieprzejezdna od lat 11, porośnięta przez drzewa i krzewy. Użytkownicy stale przejeżdżają przez będący w moim posiadaniu grunt rolny, równolegle do przebiegu drogi gminnej. Czy z (...)

Odpowiedzialność za stan dróg

Odpowiedzialność za stan dróg

Na drodze gminnej, wskutek zawieszenia samochodu na progu zapadającego się zakończenia drogi półbrukowej, nastąpiło zerwanie rury wydechowej. Do kogo należy zwrócić się o uiszczenie zapłaty za szkodę - Urzędu gminy czy Rejonu Dróg? Nadmieniam, że do Urzędu Gminy było już wyasygnowane (...)

Zaskarżenie zarządcy drogi

Zaskarżenie zarządcy drogi

Jakie są przepisy, mówiące o możliwości zaskarżenia zarządców dróg w kontekście dziur w drogach, wystających studzienek itp? Do zarządcy drogi, zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych, należy m.in. przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg, utrzymanie nawierzchni, chodników, (...)

Członek zarządu a działalność gospodarcza

Członek zarządu a działalność gospodarcza

Członek zarząd mający prawo do jednoosobowej reprezentacji spółki jest jednocześnie dyrektorem generalnym spółki z o.o. Odpowiedzialnym za zarządzanie na podstawie umowy o pracę. Osoba ta nie pobiera odrębnego wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji członka zarządu. Czy taka osoba może (...)

Odwołanie członka zarządu

Odwołanie członka zarządu

Członek Zarządu został odwołany. Jaka jest konstytutywna data odwołania członka zarządu: data podjęcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, data wpisu do KRS, czy może jakaś inna data? Podstawowe znaczenie dla określenia momentu odwołania członka zarządu z pełnionej przez niego funkcji (...)

Wystawienie weksla przez spółkę-odpowiedzialność

Wystawienie weksla przez spółkę-odpowiedzialność

Wspólnicy spółki z o.o., (jeden z dwóch był jedynym byłym członkiem jej zarządu), zbyli swoje udziały w całości na osoby trzecie. Członek zarządu (były) w czasie pełnienia funkcji członka zarządu podpisał poręczenie weksla in blanco oraz na deklaracji wekslowej. Wystawca weksla in (...)

Jak odwołać prezesa ze stanowiska?

Jak odwołać prezesa ze stanowiska?

W raz z innymi udziałowcami chcielibyśmy odwołać prezesa. Podejrzewamy że bezprawnie wypłacił on sobie kwotę w wysokości 30 tys złotych. Problem polega na tym że prezes na bank nie podpisze uchwały dot. zwołania Nadzwyczajnego Zebrania Udziałowców. Jakie kroki prawne w takiej sytuacji (...)

Sprzedaż spółki z o.o z zadłużeniem.

Sprzedaż spółki z o.o z zadłużeniem.

Witam serdecznie, potrzebuję wyjaśnienia jak wygląda sprawa sprzedaży spółki z o.o która posiada zadłużenia. Rzecz jasna osoba która chce nabyć spółkę wie o wszystkich jej zadłużeniach. Czy jest możliwość że kiedy poprzedni prezes będzie pociągnięty do odpowiedzialności za zaciągnięte (...)

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

4-ry lata temu zawiązaliśmy ze wspólnikami (5 osób) spółkę z o.o. Firma prowadziła działalność usługową. Zarząd 3-osobowy został wybrany ze wspólników spółki. Jedyną osobą pobierającą wypłatę za sprawowane stanowisko był prezes. Ja (ok. 12% udziałów) wraz z głównym udziałowcem (...)

Wykluczenie ze spółdzielni a wysokość opłat

Wykluczenie ze spółdzielni a wysokość opłat

W listopadzie 2006 r. członek spółdzielni mieszkaniowej został wykluczony uchwałą rady nadzorczej. Mieszkanie ma status spółdzielczego lokatorskiego. W ustawowym terminie zaskarżył tę uchwałę do sądu i oczekuje obecnie na wyznaczenie terminu rozprawy. Statut spółdzielni podaje jedynie, (...)

Procedura sprzedaży udziałów sp. z o. o.

Procedura sprzedaży udziałów sp. z o. o.

Spółka z o.o. kapitał 50 tys zł. Prezes posiada 90%, członek Zarządu 10% oraz prokurent ustanowiony przez Zarząd. Prezes oraz członek zarządu jak i prokura pracują w spółce na czas nieokreślony na umowę o pracę. Ma nastąpić zbycie udziałów na rzecz pana X. Członek zarządu i prezes (...)

Skutki prawne działań niezgodnych z art. 243 k.s.h

Skutki prawne działań niezgodnych z art. 243 k.s.h

Członek zarządu sp. z o.o. był - niezgodnie z art. 243 § 3 k.s.h. - pełnomocnikiem wspólnika tej samej sp. z o.o. na zgromadzeniu wspólników. Na zgromadzeniu tym podjęto pewne uchwały. Jaki wpływ ma w/w działanie na ważność podjętych uchwał na zgromadzeniu wspólników? Członek zarządu (...)

Firma zwolniła mnie bez wypłaty wynagrodzenia.

Firma zwolniła mnie bez wypłaty wynagrodzenia.

Pracowałem w mojej firmie przez pięć lat. Właściciele zdecydowali w końcu sprzedać swoje udziały. I tak w raz z innymi współpracownikami znalazłem się na bruku. Nowi właściciele starą kadrę, od razu zastąpili nową. Warto nadmienić jeszcze że zwolniono nas bez wynagrodzenia, czy też (...)

Członek zarządu pełnomocnikiem spółki

Członek zarządu pełnomocnikiem spółki

(SPR-OK)Spółka z o.o. w umowie spółki i w krs ma następujący zapis jeśli chodzi o sposób reprezentacji "Do składania oświadczeń w imieniu Spółki w przypadku zarządu wieloosobowego uprawnionych jest dwóch członków zarządu łącznie lub członek zarządu działający razem z prokurentem". (...)

Wniosek o wykluczenie członka spółdzielni

Wniosek o wykluczenie członka spółdzielni

Członek spółdzielni, w sposób uporczywy i długotrwały działa wbrew interesom spółdzielni. Kto winien wystąpić do rady nadzorczej z wnioskiem o wykluczenie tego członka ze spółdzielni? Czy z wnioskiem takim może wystąpić inny członek spółdzielni? Rada nadzorcza postępuje biernie.. (...)

Członek zarządu a działalność gospodarcza

Członek zarządu a działalność gospodarcza

Członek zarząd mający prawo do jednoosobowej reprezentacji spółki jest jednocześnie dyrektorem generalnym spółki z o.o. Odpowiedzialnym za zarządzanie na podstawie umowy o pracę. Osoba ta nie pobiera odrębnego wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji członka zarządu. Czy taka osoba może (...)

Odwołanie członka zarządu

Odwołanie członka zarządu

Członek Zarządu został odwołany. Jaka jest konstytutywna data odwołania członka zarządu: data podjęcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, data wpisu do KRS, czy może jakaś inna data? Podstawowe znaczenie dla określenia momentu odwołania członka zarządu z pełnionej przez niego funkcji (...)

Wystawienie weksla przez spółkę-odpowiedzialność

Wystawienie weksla przez spółkę-odpowiedzialność

Wspólnicy spółki z o.o., (jeden z dwóch był jedynym byłym członkiem jej zarządu), zbyli swoje udziały w całości na osoby trzecie. Członek zarządu (były) w czasie pełnienia funkcji członka zarządu podpisał poręczenie weksla in blanco oraz na deklaracji wekslowej. Wystawca weksla in (...)

Jak odwołać prezesa ze stanowiska?

Jak odwołać prezesa ze stanowiska?

W raz z innymi udziałowcami chcielibyśmy odwołać prezesa. Podejrzewamy że bezprawnie wypłacił on sobie kwotę w wysokości 30 tys złotych. Problem polega na tym że prezes na bank nie podpisze uchwały dot. zwołania Nadzwyczajnego Zebrania Udziałowców. Jakie kroki prawne w takiej sytuacji (...)

Sprzedaż spółki z o.o z zadłużeniem.

Sprzedaż spółki z o.o z zadłużeniem.

Witam serdecznie, potrzebuję wyjaśnienia jak wygląda sprawa sprzedaży spółki z o.o która posiada zadłużenia. Rzecz jasna osoba która chce nabyć spółkę wie o wszystkich jej zadłużeniach. Czy jest możliwość że kiedy poprzedni prezes będzie pociągnięty do odpowiedzialności za zaciągnięte (...)

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

4-ry lata temu zawiązaliśmy ze wspólnikami (5 osób) spółkę z o.o. Firma prowadziła działalność usługową. Zarząd 3-osobowy został wybrany ze wspólników spółki. Jedyną osobą pobierającą wypłatę za sprawowane stanowisko był prezes. Ja (ok. 12% udziałów) wraz z głównym udziałowcem (...)

Wykluczenie ze spółdzielni a wysokość opłat

Wykluczenie ze spółdzielni a wysokość opłat

W listopadzie 2006 r. członek spółdzielni mieszkaniowej został wykluczony uchwałą rady nadzorczej. Mieszkanie ma status spółdzielczego lokatorskiego. W ustawowym terminie zaskarżył tę uchwałę do sądu i oczekuje obecnie na wyznaczenie terminu rozprawy. Statut spółdzielni podaje jedynie, (...)

Procedura sprzedaży udziałów sp. z o. o.

Procedura sprzedaży udziałów sp. z o. o.

Spółka z o.o. kapitał 50 tys zł. Prezes posiada 90%, członek Zarządu 10% oraz prokurent ustanowiony przez Zarząd. Prezes oraz członek zarządu jak i prokura pracują w spółce na czas nieokreślony na umowę o pracę. Ma nastąpić zbycie udziałów na rzecz pana X. Członek zarządu i prezes (...)

Skutki prawne działań niezgodnych z art. 243 k.s.h

Skutki prawne działań niezgodnych z art. 243 k.s.h

Członek zarządu sp. z o.o. był - niezgodnie z art. 243 § 3 k.s.h. - pełnomocnikiem wspólnika tej samej sp. z o.o. na zgromadzeniu wspólników. Na zgromadzeniu tym podjęto pewne uchwały. Jaki wpływ ma w/w działanie na ważność podjętych uchwał na zgromadzeniu wspólników? Członek zarządu (...)

Firma zwolniła mnie bez wypłaty wynagrodzenia.

Firma zwolniła mnie bez wypłaty wynagrodzenia.

Pracowałem w mojej firmie przez pięć lat. Właściciele zdecydowali w końcu sprzedać swoje udziały. I tak w raz z innymi współpracownikami znalazłem się na bruku. Nowi właściciele starą kadrę, od razu zastąpili nową. Warto nadmienić jeszcze że zwolniono nas bez wynagrodzenia, czy też (...)

Członek zarządu pełnomocnikiem spółki

Członek zarządu pełnomocnikiem spółki

(SPR-OK)Spółka z o.o. w umowie spółki i w krs ma następujący zapis jeśli chodzi o sposób reprezentacji "Do składania oświadczeń w imieniu Spółki w przypadku zarządu wieloosobowego uprawnionych jest dwóch członków zarządu łącznie lub członek zarządu działający razem z prokurentem". (...)

Wniosek o wykluczenie członka spółdzielni

Wniosek o wykluczenie członka spółdzielni

Członek spółdzielni, w sposób uporczywy i długotrwały działa wbrew interesom spółdzielni. Kto winien wystąpić do rady nadzorczej z wnioskiem o wykluczenie tego członka ze spółdzielni? Czy z wnioskiem takim może wystąpić inny członek spółdzielni? Rada nadzorcza postępuje biernie.. (...)

Objęcie stanowiska w zarządzie spółki zależnej

Objęcie stanowiska w zarządzie spółki zależnej

Czy członek zarządu spółki akcyjnej może być członkiem rady nadzorczej spółki z o.o. zależnej? Zgodnie z Art. 387 Kodeksu Spółek handlowych członek zarządu, prokurent, likwidator, kierownik oddziału lub zakładu oraz zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny lub adwokat nie (...)

Odpowiedzialność po zbyciu udziałów

Odpowiedzialność po zbyciu udziałów

Prowadziłem firmę w której byłem prezesem z 90 % udziałów oraz członek zarządu z 10%. Z przyczyn osobistych byłem zmuszony sprzedać firmę co również uczynił członek zarządu. Nowa pani właściciel odwołała stary zarząd i powołała na stanowisko prezesa jakiegoś pana X. Podkreślam, (...)

Zakaz konkurencji wspólnika w spółce z o.o.

Zakaz konkurencji wspólnika w spółce z o.o.

W grudniu 2000 roku Spółka XYZ sp. z o.o. została założona przez 3 wspólników - Pana A, Pana B i Panią C. Każdy objął po 1000 udziałów. Udziały są równe, dają takie sama prawa. Nie ma żadnych uprzywilejowań. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów. Zarząd był 3 (...)

Składki ZUS prezesa jednoosobowej sp. z o.o.

Składki ZUS prezesa jednoosobowej sp. z o.o.

Jestem jedynym wspólnikiem spółki z o.o. i jednocześnie prezesem jednoosobowego zarządu w tej spółce. Nie mam podpisanej umowy o pracę ze spółką (i nie zamierzam jej podpisywać), pełnię tylko funkcję organizacyjną prezesa. Nie prowadzę innej działalności gospodarczej, nie jestem nigdzie (...)