Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadza szereg zasad mających na celu zachowanie prawidłowości postępowania, które odnoszą się do wszystkich trybów udzielenia zamówienia znanych ustawie. Jedną z nich jest zasada przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców. Przedstawiony w ustawie sposób zawiadamiania o przetargu, poprzez zamieszczanie odpowiednich ogłoszeń w BIP ma na celu właśnie realizację powyższej zasady. Zamieszczenie ogłoszenia w BIP, daję gwarancje zachowania zasady równego traktowania podmiotów ubiegających się o zamówienie, ponieważ wszyscy zainteresowani zostaną w ten sposób poinformowani o przetargu w tym samym czasie i zakresie. Z tego względu organ nie może informować indywidualnie wykonawców w przypadku udzielenia zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego, gdyż stanowiłoby to naruszenie powoływanej zasady.
W przypadku, o którym mowa, czyli w sytuacji gdy I przetarg nieograniczony nie dojdzie do skutku z powodu braku oferentów, pomimo wniesionych wniosków o powiadomienie o przetargu nie można mówić o bezczynności organu. Ponadto o tym czy zostanie przeprowadzony przetarg, a tym samym czy zostanie wszczęta procedura udzielenia zamówienia, decyduje sam zamawiający. Gdy zostanie zamieszczone ogłoszenie o przetargu, a tym samym nastąpi wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia, odbywać się będzie ono zgodnie z przepisami. Gdy przetarg nie dojdzie do skutku z powodu braku złożonych ofert również nie można mówić o bezczynności organu.
W przypadku przetargu na zbycie nieruchomości stanowiącej mienie komunalne również nie istnieje możliwość wcześniejszego powiadomienia zainteresowanych, aniżeli poprzez ogłoszenie. Organ ma jedynie obowiązek poinformować osoby, którym na mocy przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami przysługuje pierwszeństwo w nabyciu. Przykładowo mogą to być osoby, którym przysługuje już roszczenie o zbycie danej nieruchomości. W takim przypadku organ informuje je na piśmie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia i o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu tej nieruchomości. Gdy nie dojdzie do zbycia na tej drodze wówczas organ ogłasza przetarg. Właściwy organ podaje do publicznej wiadomości ogłoszenie o przetargu co najmniej na 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem przetargu. Ogłoszenie o przetargu wywiesza się w siedzibie właściwego urzędu oraz podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo w danej miejscowości przyjęty. Oznacza to, że można zamieścić ogłoszenie np. na tablicy ogłoszeń lub w innym punkcie, w którym zazwyczaj znajdują się tego typu ogłoszenia. Ogłoszenie można również zamieścić w internecie.