Odszkodowanie za naruszenie prawa własności

Pytanie:

Zakład Energetyczny prowadzi linię energetyczną na skos nad moją działką (nad domem i budynkiem gospodarczym). Działkę nabyłam wraz z linią , jednak dotarłam do dokumentów, że pozwolenie na jej budowę było wydane na 10 lat, więc w momencie kupna działki linia powinna być skablowana. Uzyskałam wyrok Sądu Okręgowego nakazujący usunięcie linii. Chcę wystąpić o odszkodowanie. Od momentu kupna działki pisałam pisma do ZE i interweniowałam osobiście z żądaniem usunięcia linii. Czy moje pisma do ZE od 1996 roku żądające usunięcia linii są dowodem, że Zakład Energetyczny korzystał z mojej działki w złej wierze? Od kiedy mogę żądać odszkodowania - 10 lat wstecz od złożenia nowego pozwu, 10 lat wstecz od pozwu o usunięcie linii? Do jakiego Sądu złożyć pozew, czy na druku uproszczonym? Jak obliczyć wartość odszkodowania za używanie mojej działki?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.7.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za naruszenie prawa własności

Wspomniane przez Panią pisma wystosowane do ZE z żądaniem usunięcia linii są dokumentami prywatnymi w rozumieniu art. 245 Kodeksu Postępowania Cywilnego (kpc) i stanowią dowód tego, że złożyła Pani oświadczenia zawarte w ich treści - a zatem tego, że żądała Pani od ZE zaniechania naruszeń swego prawa własności (czyli usunięcia linii). Natomiast o ich mocy dowodowej - czyli o tym, na ile stanowią one dowód dokonywanych przez ZE naruszeń i jego złej wiary oraz na ile wiarygodne jest przytoczenie w nich odpowiednich okoliczności - już zdecyduje sąd w toku postępowania, zgodnie z obowiązującą zasadą swobodnej oceny dowodów.

Niedopełnienie przez ZE obowiązku usunięcia linii, na „prowadzenie” których wygasło pozwolenie i dalsze ich „prowadzenie” przez Pani działkę - czyli korzystanie z tejże działki, stanowi niedopuszczalną przez prawo ingerencję w Pani własność. Pozostałe informacje zawiera opinia prawna Jak pozbyć się słupa z działki albo jak otrzymać za niego odszkodowanie - opinia prawna

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Samochód Parking Policyjny UK

27.6.2018 przez: naneknh18

reklama na ogrodzeniu

28.8.2017 przez: ppioter