Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży działki

Pytanie:

Byłam właścicielką połowy działki rekreacyjnej od 1989 roku, druga część należała do rodziców. W sierpniu 2000 r. rodzice aktem notarialnym przekazali mi w formie darowizny swoją cześć. Podatku wówczas nie zapłaciłam, taka była decyzja urzędu skarbowego. Teraz chcę sprzedać działkę. Czy powinnam zapłacić podatek dochodowy od tej sprzedaży?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.5.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży działki

Nie. Opodatkowaniu podlega sprzedaż nieruchomości jeżeli zbycie następuje przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zatem w tym przypadku opodatkowanie dotyczyć może jedynie przychodu odpowiadającego części działki nabytej w sierpniu 2000 r. w drodze darowizny.

Przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze darowizny są w całości zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit d updof), zatem również i w tej części żaden obowiązek podatkowy nie powstaje.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

9.1.2019 przez: bartekkuliga

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

25.5.2018 przez: bartekkuliga

Podatek od sprzedaży nieruchomości

27.3.2018 przez: 3Magda