Stwierdzenie nieistnienia małżeństwa

Pytanie:

"Na czym polega stwierdzenie nieistnienia małżeństwa i jakich przypadków dotyczy? "

Odpowiedź prawnika: Stwierdzenie nieistnienia małżeństwa

Powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa jest możliwe w kilku ściśle określonych prawem przypadkach, gdy mimo niespełnienia pewnych elementarnych wymogów zawarcia małżeństwa sporządzono akt małżeństwa.

Chodzi tu o przypadki:

  • zawarcia małżeństwa przez osoby tej samej płci,
  • zawarcia małżeństwa w sytuacji, gdy jedna z osób wstępujących w związek małżeński jest w trakcie jego zawierania nieobecna,
  • złożenia oświadczeń przed nieodpowiednią osobą (tj. osobą niebędącą kierownikiem  urzędu cywilnego, ewentualnie polskim konsulem),
  • braku zgody na wywarcie przez małżeństwo zawarte przed duchownym skutków prawnych świetle polskiego prawa cywilnego,
  • braku oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński w czasie ceremonii w USC .

Ustalenia nieistnienia małżeństwa może dochodzić każdy, kto ma w tym interes prawny jak równiez prokurator. Zapadły w takiej sprawie wyrok sądowy potwierdza, że małżeństwo w istocie nigdy nie powstało. Ma to ważkie konsekwencje m.in  nie powstaje między "małżonkami" obowiązek alimentacyjny, nie powstaje od samego początku między nimi małżeńska wspólność majątkowa, ich dzieci są dziećmi nieślubnymi.

Można także żądać ustalenia nieistnienia małżeństwa które istniało lecz zostało wcześniej rozwiązane przez rozwód, unieważnione, lub ustało z powodu śmierci jednego z małżonków - jeśli w jakiś wyjątkowych sytuacjach nie można tego ustalić przedkładając wydany przez sąd w tej sprawie wyrok.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika