Zarząd majątkiem dłużnika a nadzorca sądowy

Pytanie:

"Spółka z o.o. złożyła kilka miesięcy temu wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Wniosek jest rozpatrywany i zapewne potrwa to jeszcze kilka tygodni (rozpatrywana skarga na działalność nadzorcy). Czy w tym okresie zarząd może dokonywać sprzedaży (części) należności spółki (czyli de facto masy upadłościowej), bez zgodny nadzorcy sądowego lub sędziego komisarza, jeżeli: a) wartość sprzedaży odpowiada wycenie biegłego sadowego, powstałej przy okazji zbadania na zlecenie sądu realności realizacji zaproponowanej opcji układowej, b) jest wyższa od wyceny nadzorcy, który proponował sprzedaż należność za 5-10% (potencjalny nabywca proponuje 50%, co jest zgodne z pisemną opinią w/w biegłego sądowego), c) będzie przeznaczona na spłatę pierwszej grupy wierzytelności (wynagrodzenia) i d) sędzia komisarz, jak i nadzorca nie nałożyli na zarząd ograniczenia w dysponowaniu masą upadłościową, powyżej której wymagana byłaby zgoda nadzorcy?"

Odpowiedź prawnika: Zarząd majątkiem dłużnika a nadzorca sądowy

Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika sąd niezwłocznie dokonuje zabezpieczenia jego majątku przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. W sprawach dotyczących masy upadłości nadzorca sądowy dokonuje czynności na rachunek upadłego, lecz w imieniu własnym. Nadzorca sądowy może udzielać pełnomocnictw do dokonywania czynności prawnych, jak też udzielać pełnomocnictwa procesowego.

Skutkiem ustanowienia tymczasowego nadzorcy sądowego jest ograniczenie dłużnika (spółki) w możliwości sprawowania zarządu majątkiem. Ograniczenie to polega na tym, iż dłużnik może samodzielnie podejmować czynności zwykłego zarządu, a na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu konieczna jest zgoda nadzorcy. Nie ma przy tym znaczenia, że sędzia komisarz ani nadzorca nie określili dokładnie, jakie czynności spółka może podejmować nadal samodzielni. Ograniczenie opisane powyżej powstaje z mocy prawa. Natomiast faktyczny jego zakres, tzn. stwierdzenie jakie czynności mieszczą się w zakresie zwykłego zarządu i mogą być podejmowane przez dłużnika zależy od indywidualnych okoliczności. Ogólnie można stwierdzić, iż za czynności zwykłego zarządu można uważać czynności podejmowane w celu utrzymania rzeczy w dotychczasowym stanie, zarządzanie nią dla umożliwienia korzystania z niej i pobierania pożytków. Stąd z reguły czynnościami mieszczącymi się w zakresie zwykłego zarządu będzie dokonywanie napraw i innych nakładów, związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy, uprawianie pól i ogrodów, pobieranie, podział i sprzedaż pożytków, pobieranie czynszów najmu, dzierżawy, płacenie podatków itp. Natomiast wśród czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu należy przede wszystkim rozporządzanie rzeczą, obciążanie ograniczonymi prawami rzeczowymi, zmiana dotychczasowego trybu korzystania z rzeczy, a także czynności odbiegające od zwykłych wydatków i itp. Wydaje się więc, iż w opisanej sytuacji konieczna będzie jednak zgoda nadzorcy sądowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika