Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 1969

Pytanie:

Jakie warunki należy spełnić, aby możliwe było przejście na wcześniejszą emeryturę?

Masz inne pytanie do prawnika?

4.2.2012

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 1969

Na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r. przewidziano pewne przepisy szczególne. Możliwość przyznania prawa do emerytury według przepisów szczególnych powstaje, jeżeli osoba z grupy ubezpieczonych (urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r.) spełni warunki określone w przepisach ustawyo emeryturach:

Art.46.1.Prawo do emerytury na warunkach określonych w art. 29, 32, 33 i 39 przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
1)nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa;
2)warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r.;
3)(uchylony).
2.Jeżeli ubezpieczony, o którym mowa w ust. 1, nie zawrze umowy o przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego w terminie do dnia 31 grudnia 1999 r., uważa się, że ubezpieczony nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.


Na podstawie powyższego przepisu konieczne są następujące warunki, tzw. wcześniejszej emerytury:

  • . wnioskodawca nie przystąpi do otwartego funduszu emerytalnego (uważa się, że ubezpieczony nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego, jeżeli nie zawarł umowy o przystąpieniu do OFE w terminie do dnia 31 grudnia 1999 r.)
  • . warunki do uzyskania emerytury określone w przepisach przedstawionych niżej spełni do dnia 31 grudnia 2008 r.,

Na mocy odesłań do wskazanych przepisów należy zwrócić uwagę na kolejny warunek określający wymagany wiek i okresy składkowe:

Art.29.1. Ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego określonego w art. 27 pkt 1, mogą przejść na emeryturę:
1)kobieta -po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy;
2)mężczyzna -po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy
2.Emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje ubezpieczonym, którzy:
1)ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami oraz
2)w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.
3.Spełnienia warunków, o których mowa w ust. 2, nie wymaga się od ubezpieczonych, którzy przez cały wymagany okres, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.


Jak wskazuje doktryna prawnicza, powyższy przepis statuuje trzeci warunek, a więc odpowiednie okresy składkowe i nieskładkowe oraz pozostawanie przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę w stosunku pracy: „Zasadniczo prawo do emerytury wcześniejszej przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Pracowniczy, a nie powszechny, charakter tego uprawnienia -po dniu 1 stycznia 1999 r. -potwierdził TK w wyroku z dnia 12 września 2000 r. (…) Niewłaściwe byłoby jednak rozumienie tego przepisu w ten sposób, że emerytura przysługuje wyłącznie tym ubezpieczonym, którzy byli pracownikami w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego, na co słusznie zwrócił uwagę SN w wyroku z dnia 13 stycznia 2006 r., I UK 145/05 (OSNPUSiSP 2007, nr 23-24, poz. 367). Tak więc wcześniejsze uprawnienia emerytalne może również nabyć pracownik, który nawiązał stosunek pracy i zgłosił wniosek o świadczenie po ukończeniu 55/60 lat, a w momencie osiągnięcia wymaganego wieku nie podlegał pracowniczemu ubezpieczeniu społecznemu (…) ustawodawca dookreślił, że emerytura wcześniejsza przysługuje ubezpieczonym, którzy: wykonywali pracę w ramach umów cywilnoprawnych, z których wynika obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym, tj. zlecenie, agencję lub inną umowę o świadczenie usług, prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą (…) Z powyższego wynika, że prawo do emerytury wcześniejszej przysługuje wyłącznie ubezpieczonym, dla których ostatnim tytułem ubezpieczenia był stosunek pracy (z wyjątkiem sytuacji opisanej w ust. 3), nawet jeżeli bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę dana osoba nie pracowała

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę bez względu na wiek po 2007 roku

Zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę bez względu na wiek po 2007 roku

  Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela po 2007 roku. Prezentujemy je poniżej. Z czego wynikają zmiany? W sierpniu i wrześniu 2007 r. miała miejsce dwukrotna nowelizacja ustawy – (...)

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać (...)

Fundusze emerytalne i wcześniejsze emerytury

Fundusze emerytalne i wcześniejsze emerytury

21 lutego 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma na celu wyeliminowanie trudności interpretacyjnych w zakresie przepisów dotyczących zwrotu nienależnie otrzymanej (...)

Emerytura dla twórców i artystów

Emerytura dla twórców i artystów

Emerytura dla osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną Twórcy i artyści mogą przejść na emeryturę przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. Sprawdź, czy spełniasz warunki, aby otrzymać (...)

Emerytura a praca za granicą

Emerytura a praca za granicą

W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)

Emerytura pomostowa - kto może przejść na emeryturę pomostową?

Emerytura pomostowa - kto może przejść na emeryturę pomostową?

Emerytury pomostowe dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. - kto jest uprawniony do emerytury pomostowej? Jeżeli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r. i byłeś zatrudniony przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach, możesz otrzymać emeryturę (...)

Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.

Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.

Dla kogo emerytura na "starych" zasadach ? Osoby urodzone w okresie od 1 stycznia 1949 r. do 31 grudnia 1968 r. mogą dokonać wyboru, czy chcą otrzymać w przyszłości emeryturę na starych zasadach, czy na zasadach nowych, które wprowadziła reforma systemu emerytalnego. Aby jednak móc ubiegać (...)

Zmiany w emeryturach i rentach oraz ubezpieczeniu emerytalno-rentowym

Zmiany w emeryturach i rentach oraz ubezpieczeniu emerytalno-rentowym

1 listopada zaczyna obowiązywać większość przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W założeniu nowelizacja ma na celu racjonalizację wydatków na emerytury (...)

Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

Dla kogo emerytura na nowych zasadach?Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. otrzymają emeryturę na zasadach określonych w ustawie emerytalnej obowiązującej od 1 stycznia 1999 r. Jedynym wymogiem jaki trzeba spełnić, aby nabyć prawo do emerytury jest osiągnięcie odpowiedniego wieku przez (...)

Jeśli nie chcesz głodować...

Jeśli nie chcesz głodować...

Poniżej przedstawiamy sprostowanie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do artykułu „Jeśli nie chcesz głodować" zamieszczonego w Trybunie w dniu 24 lipca 2008 r. Skłanianie do zgłaszania wniosku o przyznanie emerytury jeszcze w tym roku, jest pozornym działaniem na korzyść czytelników. (...)

Emerytura nauczyciela

Emerytura nauczyciela

  Nauczyciele oraz członkowie ich rodzin mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z uwagi na fakt, iż są pracownikami podlegającymi powszechnemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Ale z uwagi na to, iż praca nauczyciela uważana jest za pracę o szczególnym (...)

Emerytury kobiet z rocznika 1953 przeliczono w sposób niekonstytucyjny

Emerytury kobiet z rocznika 1953 przeliczono w sposób niekonstytucyjny

Zmienione zasady ustalania wysokości emerytur kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę, są niezgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Poszkodowane kobiety mogą wnosić o wznowienie postępowania - termin już biegnie! Nabycie prawa do tzw. (...)

Projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników

Projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników

19 października 2004 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników, która ma zastąpić ustawę z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników regulującą obecnie system ubezpieczenia społecznego dla rolników. Co pozostanie (...)

Legalne korzystniejsze zasady przyznawania emerytur dla osób urodzonych od 1949 r.

Legalne korzystniejsze zasady przyznawania emerytur dla osób urodzonych od 1949 r.

Zasady przyznawania świadczeń emerytalnych w starym i nowym systemie ubezpieczeń społecznych w ocenie TK Wprowadzenie bardziej korzystnej zasady przeliczania okresów nieskładkowych dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. nie narusza zasady równości. 26 września 2017 r. Trybunał (...)

Wcześniejsza emerytura osoby urodzonej przed 1949 r. - opinia prawna

Wcześniejsza emerytura osoby urodzonej przed 1949 r. - opinia prawna

Stan faktyczny Jestem urodzony 11 kwietnia 1947 r. Zatrudniony od 16 sierpnia 1966 r. do 15 marca 1975 r. jako nauczyciel. Zatrudnienie ustało w wyniku przejścia na rentę. Na okres od 16 marca 1975 do 31 lipca 1979 przypadają trzy lata pobytu na rencie oraz jeden rok pracy. Po utracie grupy inwalidzkiej (...)

Przeliczenie emerytur nie dla wszystkich

Przeliczenie emerytur nie dla wszystkich

Nie wszyscy skorzystają z nowych tablic GUS... Emeryci składają wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Część z tych wniosków nie ma jednak żadnych podstaw i ZUS odmówi przeliczenia emerytury. Przeliczenie emerytury (...)

Czy wiesz, jakie masz obowiązki z tytułu podlegania ubezpieczeniu społecznemu?

Czy wiesz, jakie masz obowiązki z tytułu podlegania ubezpieczeniu społecznemu?

  Kto jest ubezpieczonym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych? Ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: pracownikami, z wyłączeniem prokuratorów, osobami wykonującymi pracę (...)

Emerytura dla nauczycieli

Emerytura dla nauczycieli

  Nauczyciele mają kilka możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę - mówi Gabriela Zgajewska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych Centrali ZUS. Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturę korzystając z zapisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS (...)

Obowiązek zawarcia umowy z Funduszem Emerytalnym, zasady rozliczeń pomiędzy ZUS a OFE

Obowiązek zawarcia umowy z Funduszem Emerytalnym, zasady rozliczeń pomiędzy ZUS a OFE

Działalność Funduszu Emerytalnego polega na gromadzeniu środków pieniężnych i ich lokowaniu, z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. Głównym organem funduszu jest towarzystwo emerytalne, które tworzy fundusz oraz, jako (...)

Jakie emerytury dla nauczycieli?

Jakie emerytury dla nauczycieli?

Jesteś nauczycielem urodzonym po 1948 r.? - Dowiedz się, kiedy możesz przejść na emeryturę lub podobne świadczenie z ZUS. Jest kilka możliwości, abyś mógł przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Możesz także poczekać z tą decyzją. Poniżej (...)

Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

Stan faktyczny Urodziłam się w maju 1950 r. W 1968 rozpoczęłam studia, które ukończyłam w 1972 r. Po ukończeniu studiów podjęłam pracę 02.11.1972 r. i pracowałam do 31.07.1991 r. Od 01.08.1991 r. prowadzę działalność gospodarczą do dnia dzisiejszego. Działalność prowadzę w (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Czy na emeryturze można pracować?

Czy na emeryturze można pracować?

Witam, za niedługo osiągnę wiek emerytalny. Nie chcę jednak przechodzić jeszcze na emeryturę. Czy w takim przypadku jeżeli pozostając w dotychczasowym stosunku pracy nie tracę szansy na korzystniejsze naliczenie emerytury? Z góry dziękuję za odpowiedź! Opinia prawna: Niniejsza opinia (...)

Prawo do wcześniejszej emerytury

Prawo do wcześniejszej emerytury

Mam 52 lata i chciałabym przejść na wcześniejszą emeryturę, jakie muszę spełnić warunki szczegółowe? Ogólne znam. Nadmieniam, że brakuje mi 5 miesięcy pracy do 25 lat pracy ogółem. Słyszałam, że posiadając orzeczenie ZUS mogę się o taka emeryturę ubiegać (nie wiem tylko o jaką (...)

Praca w szczególnych warunkach

Praca w szczególnych warunkach

W tym roku skończyłam 50 lat. Podjęłam pracę 1.09.1974 r. (1.09.2004 r. - minie 30 lat pracy). Od 1.04.1986 r. pracuję na stanowisku elektronika przy elektronicznym monitorze ekranowym (komputerze). Moja instytucja zalicza mi ten okres pracy (począwszy od 1.04.1986r. do dzisiaj włącznie) jako (...)

Odmowa przyznania wcześniejszej emerytury

Odmowa przyznania wcześniejszej emerytury

Pracuję 34 lata w pracach wymienionych w dziale III wykazu B i ZUS odmówił mi emerytury. 05.05.2007r. skończyłem 58lat. Pracuję w hucie przy wytopie stali. Czy mam prawo uzyskać emeryturę? Jak wynika z opisu sytuacji stara się Pan o wcześniejszą emeryturę z uwagi na pracę w szczególnych (...)

Emerytura dla pracowników w szczególnych warunkach

Emerytura dla pracowników w szczególnych warunkach

Na stronie internetowej ZUS znalazłem nietypową informację dotyczącą wcześniejszych emerytur. Cytuję formułę:" Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. Prawo do emerytury na dotychczasowych zasadach. Możliwość ta została zachowana dla: ubezpieczonych (...)

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych po 31.12.48r

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych po 31.12.48r

Moje pytanie dotyczy prawa do wcześniejszej emerytury. Urodziłem się 27 października 1949 r. Do dnia 31 grudnia 1998 r. miałem udokumentowany 25 letni staż pracy (okres składkowy i nieskładkowy), w tym 15 lat zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Niższy wiek (...)

Emerytura górnicza

Emerytura górnicza

Kto może uzyskać prawo do emerytury górniczej? Osoby urodzone zarówno przed dniem 1 stycznia 1949 roku jaki po tej dacie, ale przed 1969 rokiem mogą nabyć prawo do emerytury górniczej: 1. na zasadach określonych w przepisach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2006r. (art. 34-38 (...)

Czy można zwolnić pracownicę, która uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury?

Czy można zwolnić pracownicę, która uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury?

Czy można zwolnić pracownicę, która uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury? Instytucja tzw. wcześniejszej emerytury jest regulowana przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej u.e.r.). Zgodnie z art. 46 ust. 1 u.e.r. prawo do wcześniejszej emerytury (...)

Warunki wcześniejszej emerytury

Warunki wcześniejszej emerytury

Rok urodzenia 1950. 18 lat pracy. Renta ponad 15 lat, całkowita niezdolność do pracy. Czy jest możliwość wcześniejszej emerytury? Jak postępować w ZUS? Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS spowodowała, że uprawnieni do wcześniejszej emerytury są osoby, które nie tylko tuż przed (...)

Wcześniejsza emerytura dla osoby bezrobotnej

Wcześniejsza emerytura dla osoby bezrobotnej

Moja matka ma 56 lat. Okresów składkowych i nieskładkowych wliczających się do okresu zatrudnienia ma 31 lat. Jednak od 2 lat nie pracuje, ostatnio była zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Czy może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę? Prawo do emerytury wcześniejszej przysługuje (...)

Wcześniejsza emerytura w związku z pracą w szczególnych warunkach

Wcześniejsza emerytura w związku z pracą w szczególnych warunkach

Jakie są możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w związku z pracą w szczególnych warunkach? Podstawa prawna dla przejścia na tzw. wcześniejszą emeryturę, ze względu na pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, zawarta jest w art. 184 ustawy o emeryturach (...)

Prawo nauczyciela do świadczeń przedemerytalnych

Prawo nauczyciela do świadczeń przedemerytalnych

Jestem nauczycielem i chcę przejść na świadczenie przedemerytalne. Czy po wcześniejszym spełnieniu warunków dotyczących czasu pracy mogę zakończyć pracę i potem po osiągnięciu 55 roku życia skorzystać ze świadczenia, czy muszę kontynuować pracę do 55 roku życia? Zgodnie z przepisami (...)

Przejście na emeryturę z renty

Przejście na emeryturę z renty

Jestem na rencie od 13 lat. Mam 20 lat pracy, w tym 16 lat pracy w warunkach szkodliwych. Czy gdy osiągnę 65 lat (obecnie mam 47), będę mógł przejść na emeryturę? Ustawodawca przewidział, że ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, (...)

Określenie szkodliwego stanowiska pracy

Określenie szkodliwego stanowiska pracy

Pracownica ma 55 lat i 30 lat pracy, od 20 lat wypłacane ma szkodliwe, jak wystawić jej świadectwo pracy, jeżeli w wykazie nie ma wymienionego stanowiska sprzątaczka ulic i klatek schodowych? Pracownica chce iść na emeryturę. Faktycznie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. (...)

Zaliczenie szkoły do okresów nieskładkowych

Zaliczenie szkoły do okresów nieskładkowych

Chciałbym zaliczyć okres szkoły zasadniczej zawodowej do emerytury. Szkołę zawodową ukończyłem w dniu 19 czerwca 1969 roku. Czy można zaliczyć zasadniczą szkołę zawodową do emerytury, jeżeli tak to jaki okres, na jakiej zasadzie, jeżeli nie to dlaczego? Jak wynika z opisu sytuacji, pytanie (...)