Ile będzie można odliczyć od podatku w ramach ulgi rodzinnej w kolejnych latach?

Jaką kwotę ulgi rodzinnej będzie można odliczyć?

           

18 października 2007 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) z 5 września 2007 r. Wprowadza ona wyższą kwotę ulgi rodzinnej. Przewiduje, że odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotność kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. Mówiąc prościej, na każde dziecko przysługiwać będzie dwukrotność kwoty wolnej od podatku, która w 2007 r. kwota ta wynosi 572,54 zł, a w 2008 – 586,85 zł. W dwóch kolejnych latach ulga rodzinna wyniesie więc 1145,08 zł. w 2007 r. i 1173,70 zł. w 2008 r. na każde wychowywane dziecko.

Dotychczas przepisy przewidywały, iż od podatku można odliczyć zaledwie 120 zł na każde dziecko.  

Kto może skorzystać z ulgi rodzinnej?

 

Omawiana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zmienia kręgu osób uprawnionych do skorzystania z niej oraz zasad korzystania z tej ulgi. Zgodnie więc z przepisem art. 27 f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z ulgi tej skorzystać mogą podatnicy, którzy w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dzieci, pod warunkiem że są to:

  • dzieci małoletnie,

  • dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,

  • dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Prawo do odliczenia mają zarówno ojciec, jak i matka (jeśli spełniają pozostałe warunki), kwotę ulgi można odliczyć od podatku obojga rodziców lub od podatku tylko jednego z nich.

W przypadku rodziców,  stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, ulga przysługuje jednemu z nich, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. Jeżeli dzieci zamieszkują przez część czasu u każdego z rodziców, odliczenie przysługuje w sposób proporcjonalny – 1/12 kwoty ulgi rodzic mnoży przez liczbę miesięcy, przez które dzieci zamieszkiwały u niego. 

Zob.: Ulga na dzieci – nowe rozwiązanie „prorodzinne”

 Od kiedy można będzie skorzystać z wyższej kwoty ulgi?

Nowelizacja ustawy o PIT wprowadzająca wyższą kwotę ulgi rodzinnej przewiduje, że nowelizacja ma  zastosowanie do uzyskiwanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2007 r. Tak więc z ulgi rodzinnej w kwocie 1145, 08 zł. na każde dziecko podatnicy będą mogli skorzystać już przy rozliczeniu podatkowym za 2007 r. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 5 września o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2007 r., Nr 191, poz. 1361);
  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 16, ze zm.)

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

9.1.2019 przez: bartekkuliga

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

25.5.2018 przez: bartekkuliga

Podatek od sprzedaży nieruchomości

27.3.2018 przez: 3Magda