Jesteś naukowcem? - Ubiegaj się o stypendium
Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o stypendium?
18 października 2007 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21 września 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców. Rozporządzenie to określa kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35 roku życia, zatrudnionych w jednostkach naukowych.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest ustawowo upoważniony do ustanawiania corocznie stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35. roku życia, zatrudnionych w jednostkach naukowych. Stypendia te przyznaje się na okres nie dłuższy niż 3 lata, w wysokości miesięcznej nieprzekraczającej minimalnej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla stanowiska profesora zwyczajnego zatrudnionego w uczelni publicznej.
Jak będą są przyznawane stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców?
Wedle nowych przepisów stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców są przyznawane w drodze konkursu.
Jak ubiegać się o stypendium?
Wybitni młodzi naukowcy, którzy nie ukończyli 35. roku życia, zatrudnieni w jednostkach naukowych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w terminie do dnia 31 marca danego roku, według takiego wzoru: Wniosek o przyznanie stypendium naukowego dla młodych naukowców.
Jak oceniane są wnioski o stypendium?
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołuje do oceny wniosków o przyznanie stypendium, przedstawienia propozycji wysokości stypendium oraz okresu, na jaki jest ono przyznawane, zespół specjalistyczny lub interdyscyplinarny, w skład którego wchodzą członkowie komisji Rady Nauki (organ opiniodawczo-doradczy Ministra) oraz właściwi eksperci.
Przy ocenie wniosków uwzględnia się następujące kryteria:
- wyróżniający się poziom prowadzonych badań naukowych;
- dotychczasowy dorobek naukowy, w tym nagrody i wyróżnienia;
- dotychczasowy dorobek w zakresie zastosowań praktycznych badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności zgłoszenia patentowe, patenty, w tym wykorzystane gospodarczo oraz inne formy wdrażania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w praktyce gospodarczej;
- znaczenie prowadzonych badań naukowych dla realizacji celów polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa;
- prawidłowość wykorzystania wcześniej przyznanych środków finansowych na naukę.
Jak przekazywane są pieniądze?
Zgodnie z nowymi przepisami, środki finansowe na wypłatę stypendium przekazywane będą stypendyście na podstawie umowy, w ratach miesięcznych. Kwota stypendium określona przez Ministra nie ulega waloryzacji.
W przypadku zaprzestania działalności naukowej przez stypendystę w okresie pobierania stypendium dotychczas wypłacone raty stypendium podlegać mają zwrotowi, na warunkach określonych w umowie.
Należność finansową wynikającą z rozliczenia środków finansowych przyznawanych na stypendium umarza się, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
- dłużnik zmarł;
- zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu, może umorzyć należność finansową w całości lub w części, odroczyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę na raty, jeżeli wystąpi jedna z następujących okoliczności:
-
wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu zawarcia umowy, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;
- wystąpiły ważne okoliczności losowe niezależne od dłużnika.
Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.
W przypadku współfinansowania stypendiów ze środków finansowych pochodzących z innych źródeł niż budżet państwa, będących w dyspozycji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stosuje się przepisy o warunkach i trybie finansowania i rozliczania zadań z tych środków.
Środki finansowe na wypłatę stypendiów, przekazywane na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, są wypłacane i rozliczane na zasadach dotychczasowych.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21 września 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców (Dz. U. 2007 r., Nr 182, poz. 1305);
- Ustawa z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390, ze zm.)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?