Login podlega takiej samej ochronie jak imię i nazwisko

Powód był użytkownikiem internetowego serwisu aukcyjnego; miał kilka kont, a najczęściej występował jako „c.". Serwis internetowy zawiesił jego konto i na swoich stronach zamieścił oświadczenie, w którym zarzucił „c." zniechęcanie użytkowników do wygłaszania własnych poglądów, nieuczciwość i prywatę oraz przedkładanie własnych interesów nad interesy innych użytkowników przy stwarzaniu pozorów walki i wspólną sprawę. Powód wniósł do sądu powództwo o ochronę dóbr osobistych (art. 23 i 24 k.c.). Sprawa w końcu - na skutek skargi kasacyjnej - trafiła do Sądu Najwyższego, który orzekł:

Porady prawne

Nazwa użytkownika, którą posługuje się osoba korzystająca z serwisu internetowego, podlega ochronie prawnej na takiej podstawie, na jakiej ochronie podlega nazwisko, pseudonim lub firma.

SN w uzasadnieniu stwierdził, że nazwa użytkownika (login) nie ma wyłącznie charakteru technicznego i nie służy tylko do indywidualizacji operacji. Indywidualizuje także konkretną osobę fizyczną korzystającą z serwisu, która składa oferty, wystawia przedmioty na sprzedaż, czy też prowadzi korespondencję z innymi użytkownikami. Inni użytkownicy już z samą nazwy łączyć mogą szereg informacji (np. to, czy dany użytkownik jest rzetelny).

Nazwa użytkownika może odpowiadać jego imieniu i nazwisku, ale równie dobrze może to być pseudonim. Nie ma znaczenia, czy danego pseudonimu konkretna osoba używa tylko w ramach jednego serwisu internetowego, czy też poza nim.

SN podkreślił nadto, że nie ma podstaw do traktowania samej nazwy użytkownika jako odrębnego dobra osobistego osoby fizycznej - podlega ona bowiem ochronie na takiej samej podstawie, jak nazwisko, pseudonim lub firma, pod którą osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 2008 roku, sygn. akt II CSK 539/07, OSNC Zbiór dodatkowy 2008/D, poz. 125


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika