O jakie projekty chodzi?
Z dniem 18 lutego 2009 roku Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło konsultacje społeczne nad projektami ustaw:
- o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz
- o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Jakie zmiany przewidziano?
Zmiany w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych wynikają bezpośrednio z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 grudnia 2008 roku, który rozpatrując szereg pytań prawnych dotyczących Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ze zm.) orzekł o niezgodności niektórych z jej zapisów z konstytucją. Przedstawiane zmiany stanowią propozycję ponownego uregulowania kwestii dotychczas rozstrzyganych w zaskarżonych przepisach.
Projekt zawiera ponadto niezbędne zmiany legislacyjne mające na celu czasowe przywrócenie możliwości ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz inne pilne zmiany, w tym postulowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
Propozycje zmian w Ustawie o ochronie praw lokatorów mają między innymi na celu uelastycznienie rynku najmu lokali mieszkalnych, wynajmowanych od osób fizycznych i likwidację tzw. szarej strefy podatkowej w zakresie ich wynajmu.
Projekt dotyczy dwóch zasadniczych kwestii:
uzupełnienia ustawy o ochronie praw lokatorów o przepisy dotyczące najmu okazjonalnego oraz
zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczących zmniejszenia podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu najmu tych lokali mieszkalnych.
Jak wyrazić swoją opinię?
Ewentualne uwagi lub opinie o przedmiotowym projekcie można składać do dnia 17 marca 2009 r. na adres:
Ministerstwo Infrastruktury
Departament Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
lub w formie elektronicznej na adres:
klomzynska@mb.gov.pl - w sprawie Ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw,
mmleczko@mb.gov.pl - w sprawie Ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
W korespondencji i tytule wiadomości pocztowej prosimy wpisać: USTAWA
Projekty obu aktów, wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury pod adresem:
- Projekt Ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz
- Projekt Ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Źródło: www.mi.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Planowane zmiany w zakresie przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych
Skąd się wzięłą idea wprowadzania zmian? Będący teraz przedmiotem prac Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewiduje zmiany dotyczące przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych, w tym m.in. zakazu możliwości ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zmian (...)
Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie (...)
Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przedłożony przez ministra rozwoju. Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 utracili dochody. Dopłaty do dodatku mieszkaniowego wyniosą maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie (...)
Wpłaty na fundusz remontowy właściciela lokalu w spółdzielni - opinia prawna
Stan faktyczny Proszę o interpretację art. 1 pkt 3 ustawy z 03.06.2005r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. nr 122 poz. 1024 z 2005r.), a mianowicie: czy obowiązek świadczenia na fundusz remontowy tworzony przez spółdzielnię dotyczy także właścicieli lokali wydzielonych (nieograniczone prawo własności, także gruntu i udział procentowy w części wspólnej) (...)
2 ważne ustawy dla mieszkalnictwa i budownictwa
Prezydent podpisał nowelizację dwóch ważnych ustawy z sektora mieszkalnictwa i budownictwa Przyjęte przez Sejm 7 lipca 2022 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych zostały podpisane przez Prezydenta RP. - "Rozwiązania proponowane przez Ministerstwo (...)
Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja
Mieszkanie dla Młodych – wznowienie przyjmowania wniosków 8 sierpnia 2017 r. ruszył ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie "Mieszkanie dla Młodych". Wznowienie naboru jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, na podstawie której realizowany jest (...)
Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Zakup mieszkania od dewelopera jest bezpieczniejszy Weszła w życie nowa ustawa deweloperska, dzięki której nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wspólnie wyjaśniają najważniejsze (...)
Czy dochód z najmu to mój majątek odrębny, czy wspólny z żoną? – opinia prawna
Stan faktyczny W roku 2002 wykupiłem mieszkanie komunalne, którego byłem głównym najemcą, będąc w związku małżeńskim 50% zapłaciłem gotówką, resztę spłacam w 5 rocznych ratach – zostało mi jeszcze 3 raty. Tak więc na dzisiaj mam „zapłacone” za 70% wartości mieszkania. Zamierzam się rozwieść. Czy eks –żonie należy się 50% wykupionego mieszkania, (...)
Więcej tanich mieszkań na wynajem
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach społecznych, wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do (...)
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?
Jeśli chcesz wynająć mieszkanie i mieć „względne” poczucie bezpieczeństwa, podpisz umowę o najem okazjonalny i dopełnij wszystkich wymogów przewidzianych przez ustawę. Wysiłek związany z wymogami formalnymi może zaprocentować wówczas, gdy lokator okaże się nierzetelny i zajdzie potrzeba jego eksmisji. Najem okazjonalny ułatwia i przyspiesza postępowanie egzekucyjne (...)
Właścicielu, nareszcie pozbędziesz się nierzetelnego lokatora!
Z jakimi problemami borykają się obecnie właściciele mieszkań? Komornicy prowadzą rocznie ok. 7.000 spraw eksmisyjnych (postępowań o opróżnienie lokalu). Gdyby prawo nie chroniło tak bardzo lokatorów, eksmisji byłoby zapewne więcej. Dotychczas obowiązujące przepisy nie sprzyjają właścicielom, pozbawiając ich praktycznie możliwości pozbycia się lokatorów, nawet (...)
Eksmisja będzie prostsza, lokatorzy pójdą na bruk
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów wprowadza tylnymi drzwiami instytucję eksmisji na bruk - twierdzi senator Zbigniew Cichoń. Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad przyjęciem nowelizacji „prawa lokatorów". Ustawa - wprowadzająca tzw. „najem okazjonalny" - stała się przedmiotem gorących dyskusji w Senacie. - Panie Ministrze, czy nie uważa (...)
Najem okazjonalny - o czym należy pamiętać?
Najem okazjonalny Najem okazjonalny został wprowadzony ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2010 r. Nr 3, poz. 13). Sama definicja najmu okazjonalnego lokalu została umieszczona w rozdziale 2a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw (...)
Konkurencyjny najem okazjonalny
Poszukujący lokum studenci mogą korzystać nie tylko ze „zwykłej” umowy najmu, ale zdecydować się na najem okazjonalny. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina o obowiązującym od niedawna nowym modelu najmu mieszkań. Istotną różnią pomiędzy obiema umowami jest konieczność wskazania przy umowie najmu okazjonalnego miejsca, gdzie lokator zostanie eksmitowany, (...)
Spółdzielnie mieszkaniowe nie umogą odmawiać operatorom
Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą bez uzasadnionego powodu odmawiać przedsiębiorcom telekomunikacyjnym świadczenia usług w administrowanych przez siebie budynkach - taką decyzję UOKiK potwierdził Sąd Apelacyjny Z punktu widzenia lokatora korzystne jest, żeby na terenie jednego budynku usługi telekomunikacyjne mogło świadczyć jak najwięcej przedsiębiorców. Ich rywalizacja (...)
Tani wykup mieszkań zakładowych niekonstytucyjny
Koniec taniego wykupu mieszkań zakładowych. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, który na to pozwalał. Wszystkie spółdzielnie bez wyjątku muszą mieć walne zgromadzenie. (...) Nie podobał się Trybunałowi przepis dotyczący wykupu mieszkań zakładowych (art. 48 ust. 3). Chodzi o lokale w budynkach nieodpłatnie przekazanych spółdzielniom przez przedsiębiorstwa państwowe w (...)
Do końca roku spółdzielnia musi usamodzielnić swe nieruchomości
Przynajmniej do końca roku spółdzielnie mieszkaniowe mogą przeprowadzać remonty ze środków wszystkich mieszkańców. Nie muszą jeszcze rozliczać odrębnie wpłat z każdego budynku Tak wynika z interpretacji Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Budownictwa wydanej w odpowiedzi napytania spółdzielni. (...) "Spółdzielnie mieszkaniowe jako osoby prawne prowadzą księgi rachunkowe oraz sporządzają (...)
Trybunał Konstytucyjny: Prawo spółdzielcze w części niezgodne z konstytucją
Osoby, które nie mają prawa do lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej, nie mogą być jej członkami. Tak zdecydował Trybunał Konstytucyjny rozpatrując przepisy obecnej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Trybunał za niekonstytucyjne uznał przepisy w obszarze prawa do majątku członków spółdzielni a także w zakresie prawa do lokali. Wniosek w tej sprawie złożyła grupa 60 (...)
Czy będzie można taniej wykupić mieszkanie?
Spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły dawać wyższe bonifikaty, przekształcając lokatorskie mieszkania we własnościowe (...)Chodzi o propozycje zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: ustawa). (...)Projekt pozwala też spółdzielniom określić w statucie korzystniejsze warunki przekształceń praw lokatorskich we własnościowe. (...)Członkowie spółdzielni będą mogli (...)
Będą zmiany w Kodeksie spółek handlowych
Trwają konsultacje społeczne w sprawie zmian w Kodeksie spółek handlowych Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego przy Ministerstwie Aktywów Państwowych opracowała projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych oraz niektórych innych ustawach. W środę rozpoczęły się konsultacje społeczne proponowanych przepisów. ##baner## Dokument jest podsumowaniem (...)
Jaka będzie Konstytucja dla Nauki?
Konstytucja dla Nauki Jarosław Gowin zaprezentował Konstytucję dla Nauki, czyli projekt reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, który powstał z inicjatywy oraz we współpracy ze środowiskiem akademickim. Jest to reforma inna niż wszystkie, ponieważ prace nad projektem trwały ponad rok, a wypracowana propozycja jest wciąż otwarta na uwagi zainteresowanych. W (...)
Prostsze przepisy oznaczają wzrost gospodarczy
Aby ułatwić życie przedsiębiorstwom i obywatelom, Komisja upraszcza – a nawet wycofuje – niektóre unijne zasady i przepisy. KE zapowiedział, że podejmie dalsze działania w ramach programu sprawności i wydajności regulacyjnej. Prawodawstwo UE, które dobrze służy zamierzonym celom, jest niezbędne, by ponownie doprowadzić do ożywienia gospodarki i zatrudnienia. Przewodniczący (...)
Konsultacje społeczne w sprawie opracowania Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012Ministerstwo Infrastruktury zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie opracowania Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012. Zaproszenie kierowane jest zwłaszcza do (...)
Trwają konsultacje społeczne polityki rozwoju lotnictwa cywilnego
Prowadzone są konsultacje publiczne projektu dokumentu rządowego „Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.).” ##baner## Co przewiduje projekt? - "Transport lotniczy w Polsce, głównie ze względu na pandemię COVID-19, przeżywał w ubiegłym roku kryzys. Dziś, po okresie epidemicznej stagnacji, stajemy przed największym wyzwaniem, (...)
Premier: ofensywa legislacyjna rozpoczęta
Premier Donald Tusk zapowiedział, że jesienią w Sejmie znajdzie się około 140 projektów ustaw. - Spotykają się ze sobą efekty pracy rządu, sejmowej komisji „Przyjazne Państwo" oraz dwóch klubów koalicyjnych - podkreślił. - Projekty ustaw dotyczą uproszczenia prawa, eliminacji złych przepisów oraz likwidacji barier biurokratycznych - wyjaśnił (...)
PKPP Lewiatan o roku rządów koalicji PO-PSL
W przeciwieństwie do poprzedniej koalicji rządowej, która zaledwie tolerowała przedsiębiorców, rząd Donalda Tuska już na starcie zadeklarował, że podejmie z tym środowiskiem współpracę. W rocznicę gabinetu PO-PSL realizację tych deklaracji oceniamy pozytywnie i jednocześnie wzywamy do bardziej energicznych i zdecydowanych reform gospodarczych. Poprzedni rząd (...)
MEN kontynuuje rozmowy ze związkami zawodowymi
Z konsultacji ze związkami zawodowymi wycofujemy dwa projekty ustaw - o systemie oświaty i Karta Nauczyciela - zapowiedział Michał Boni, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. To ukłon w stronę partnerów społecznych, którzy domagali się tego podczas spotkania przedstawicieli związków zawodowych ze strona rządową. W spotkaniu, które 18 sierpnia odbyło się (...)
Rządowe Centrum Legislacji ma pisać projekty ustaw
Jakie zmiany w zakresie legislacji proponuje Rząd? W Sejmie jest obecnie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów oraz niektórych innych ustaw.Rządowe Centrum Legislacji ma pisać projekty rządowych ustaw. Do kompetencji służb legislacyjnych ministrów pozostać ma zaś przygotowywanie merytorycznych założeń do ustaw oraz opracowywanie aktów (...)
Zmiana Regulaminu pracy Rady Ministrów
31.03.2009 r. Rada Ministrów przyjęłą uchwałę zmieniającą uchwałę Regulamin pracy Rady Ministrów, przedłożona przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji.Rządowe Centrum Legislacji (RCL) ma opracowywać rządowe projekty ustaw, które będą powstawać na podstawie merytorycznych założeń, przygotowanych przez ministerstwa i urzędy centralne. Rada Ministrów na etapie rozpatrywania (...)