Nie każdy może być pełnomocnikiem przed sądem wieczystoksięgowym

Po sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego pełnomocnik nabywcy złożył wniosek o wpis nowego właściciela do księgi wieczystej. Pełnomocnik nie należał jednak do kręgu osób z art. 87 k.p.c. Powstała wątpliwość, czy w takiej sytuacji osoba niewymieniona w powołanym przepisie może być pełnomocnikiem przed sądem wieczystoksięgowym. Sprawa na skutek pytania prawnego sądu odwoławczego trafiła do Sądu Najwyższego, który orzekł, że:

Pełnomocnikiem procesowym w sprawach o dokonanie wpisu w księdze wieczystej może być wyłącznie osoba spełniająca wymagania przewidziane w art. 87 k.p.c., także wtedy, gdy wniosek o wpis został zamieszczony przez notariusza w akcie notarialnym na podstawie art. 92 § 4 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 roku Nr 189, poz. 1158 ze zm.).

Zgodnie z art. 92 § 4 w związku z art. 7 § 2 Prawa o notariacie, notariusz sporządzający akt notarialny zawierający w swej treści przeniesienie, zmianę lub zrzeczenie się prawa ujawnionego w księdze wieczystej lub podlegającego wpisowi w takiej księdze, zobowiązany jest zamieścić w tym akcie wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, a następnie z urzędu, w terminie trzech dni, przesłać akt sądowi właściwemu wraz z wymaganymi dokumentami. Jak zauważył Sąd Najwyższy, notariusz nie jest tu pełnomocnikiem, a jedynie pośrednikiem między wnioskodawcą a sądem wieczystoksięgowym.

Porady prawne

Wnioskodawca może oczywiście ustanowić pełnomocnika w postępowaniu o wpis do księgi wieczystej. Może to jednak być wyłącznie osoba wymieniona w art. 87 k.p.c., bowiem brak podstaw, by stosować tu wyjątek od zasady wyrażonej w tym przepisie. Sąd Najwyższy zastrzegł jednak, że nawet jeśli pełnomocnictwo będzie nieskuteczne, to nie oznacza nieskuteczności samego wniosku o wpis do księgi wieczystej. Już bowiem przesłanie tego wniosku przez notariusza uznaje się za złożenie wniosku przez samego uprawnionego, nie ma zatem podstaw, by wniosek zwracać.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 2013 roku, sygn. akt III CZP 17/13, www.sn.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika