20.12.2017

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Program „Opieka 75+” - czyli gminy zaopiekują się seniorami...

Jaki jest cel programu "Opieka 75+"? 

W odpowiedzi na zachodzące procesy demograficzne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało program „Opieka 75+”. Chodzi o zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób samotnych w wieku 75 lat i więcej w gminach do 20 tys. mieszkańców, które świadczą usługi opiekuńcze (w tym specjalistyczne) samodzielnie. 

Jednocześnie program zakłada poprawę jakości życia osób w wieku 75+, umożliwienie gminom rozszerzenia oferty w formie usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla tej grupy, jak również wsparcie finansowego gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym.

Jakie gminy mogą ubiegać się o dotacje w ramach programu?

Gminy: wiejskie, miejskie, miejsko – wiejskie, do 20 tys. mieszkańców, jeżeli samorządy świadczą usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze samodzielnie. Świadczenie usług samodzielnie oznacza, że gminy realizują usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Czy do liczby mieszkańców gminy należy wliczać także osoby zameldowane w gminie na pobyt czasowy?

Gmina, która chce przystąpić do programu, bierze pod uwagę wyłącznie liczbę mieszkańców zameldowanych w gminie na pobyt stały.

Jakiej grupie osób udzielane jest wsparcie w ramach programu?

W ramach programu wsparcie udzielane jest osobom samotnym, w wieku 75 lat i więcej, zamieszkującym gminy do 20 tys. mieszkańców.

Pomoc dla nowych i dotychczasowych podopiecznych

Środki finansowe z programu „Opieka 75+” mogą być przeznaczone z jednej strony na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych u osób, które już korzystają z takich usług lub korzystały z nich w ostatnim roku, a z drugiej – na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

Co należy rozumieć pod pojęciem „osoby samotnej” ujętej w programie?

Za osobę samotną, zgodnie z art. 6 pkt 10 ustawy o pomocy społecznej, uznaje się osobę samotnie gospodarującą – prowadzącą jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Jak należy liczyć zapotrzebowanie na środki finansowe w ramach programu dla osób, które kończą 75 lat?

W przypadku osób, które kończą 75 lat, zapotrzebowanie na środki w ramach programu należy liczyć od dnia ukończenia przez nie 75 lat. Np. jeżeli osoba ukończyła 75 lat w dniu 15 marca 2018 r., zapotrzebowanie na środki może być liczone od dnia 15 marca 2018 r. 

Na co można przeznaczyć środki z programu?

Środki finansowe z programu mogą być przeznaczone wyłącznie na:

  1. zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób które już korzystają z takich usług (lub korzystały z nich w ostatnim roku) lub
  2. na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

Porady prawne

Czy gmina, która przystąpi do programu, musi realizować wszystkie zadania, na które są przeznaczone środki?

Gmina może wybrać tylko jedno z zadań lub jednocześnie realizować oba.

Czy gmina może uzyskać dofinansowanie, jeśli nie zwiększy zatrudnienia osób?

Tak, gmina może uzyskać dofinansowanie w ramach programu, bez konieczności zwiększania zatrudnienia. 

Czy gmina może uzyskać dofinansowanie z programu na świadczenie usług opiekuńczych w ramach prac społecznie użytecznych?

Nie, gmina nie może uzyskać dofinansowania z programu na świadczenie usług opiekuńczych realizowanych w ramach prac społecznie użytecznych. Gmina, w ramach programu, może skorzystać z dofinansowania, jeżeli dane świadczenie realizuje samodzielnie (zob. początek). 

Czy gmina może uzyskać dofinansowanie, jeśli nie zwiększy liczby godzin usług opiekuńczych?

Jak wspomniano, zgodnie z rozdziałem V pkt 2  Programu, środki finansowe z programu mogą być przeznaczone na:

  1. zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób które już korzystają z takich usług (lub korzystały z nich w ostatnim roku);
  2. dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

Każdy z wyżej wymienionych punktów, wymaga zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. W związku z powyższym, gmina nie może uzyskać dofinansowania, jeżeli nie zwiększy liczby godzin usług opiekuńczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych. 

Finansowanie programu

Gmina na realizację działań może otrzymać dotację celową, jeżeli udział środków własnych gminy wynosi nie mniej niż 50% przewidywanych kosztów realizacji zadania. Na realizację programu zaplanowano ponad 57  mln złotych.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Aby gmina uzyskała wsparcie, Ośrodek Pomocy Społecznej w tej gminie musi wypełnić dokument – zapotrzebowanie na środki na dofinansowanie realizacji usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych w ramach programu „Opieka 75+”.

Wzory wniosków dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://www.mpips.gov.pl/seniorzyaktywne-starzenie/program-opieka-75/

Wypełniając je w Centralnej Aplikacji Statystycznej, trzeba przesłać je do właściwego Wydziału Polityki Społecznej, który do dnia 15 stycznia 2018 r. przekazuje je do Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  

Do pobrania:

Dlaczego wsparcie trafi do małych gmin?

Organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych, w tym usług specjalistycznych, jest zadaniem własnym gmin. Tym samym gminy finansują to zadanie z ich środków własnych, a to oznacza, że zapewnienie tego rodzaju usług może być utrudnione szczególnie w małych gminach. Powód? Wśród wszystkich gmin do 20 tys. mieszkańców aż 70% (ok. 1471 gmin) wykazuje dochody niższe niż średnia krajowa dla wszystkich gmin w Polsce. 

Usługi opiekuńcze w liczbach

W Polsce tylko 56% gmin zatrudnia pracowników do realizacji w miejscu zamieszkania usług opiekuńczych. Odsetek gmin, które zatrudniają pracowników do realizacji w miejscu zamieszkania specjalistycznych usług opiekuńczych, jest jeszcze mniejszy – wynosi zaledwie 4%. Jednocześnie niespełna 29% gmin zleca wykonywanie usług opiekuńczych innym podmiotom. Na zlecanie specjalistycznych usług opiekuńczych decyduje się tylko 6% gmin. W około 430 gminach (17% gmin) w ogóle nie są świadczone usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Po wprowadzeniu programu „Rodzina 500 plus” zmieniła się struktura osób korzystających z pomocy społecznej. W ogólnej liczbie tych osób odsetek rodzin z dziećmi – dzięki wsparciu 500+ – wyraźnie się zmniejszył. Rośnie natomiast liczba osób starszych objętych pomocą społeczną. Niekorzystna sytuacja demograficzna jest szczególnie widoczna w małych gminach, w których proces starzenia się społeczeństwa zachodzi znacznie szybciej niż w kraju. 

Przybywa osób korzystających z usług opiekuńczych

Każdego roku jest obserwowany wzrost liczby osób korzystających z usług opiekuńczych. W 2016 roku w stosunku do roku poprzedniego w gminach wiejskich, miejskich oraz miejsko-wiejskich liczba osób, którym w drodze decyzji administracyjnych przyznano usługi opiekuńcze, wzrosła o ok. 7%.

W 2015 roku osób było to 88.096 osób, a rok później już 94.209 osób. 

Szczególne potrzeby osób w wieku 75+

Liczba osób w wieku 75 lat i więcej w gminach, w których świadczone są usługi opiekuńcze, wynosi ok. 55 tys. Jest to ok. 60% ogółu osób, którym decyzją przyznano tego rodzaju świadczenia.

 

Pamiętaj, że:

  • Adresatami programu są gminy wiejskie, miejskie, miejsko – wiejskie do 20 tys. mieszkańców, które świadczą usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi samodzielnie, tj. przez pracowników ośrodków pomocy społecznej, urzędów gmin lub innych gminnych jednostek organizacyjnych.
  • Z programu mogą skorzystać osoby samotne w wieku 75 lat i więcej. 
  • Pieniądze z programu należy przeznaczyć na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które już korzystają z takich usług (lub korzystały z nich w ostatnim roku), bądź też na na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały. 
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

„Opieka 75+” w 2019 roku

„Opieka 75+” w 2019 roku

Program „Opieka 75+” realizowany jest w gminach miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Gminy, które przystępują do realizacji programu, uzyskują finansowe wsparcie w realizacji  usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Strategicznym (...)

Program Opieka 75+

Program Opieka 75+

Program Opieka 75+ edycja 2020 Poniżej informacje o świadczeniu usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych w ramach programu „Opieka 75+” – edycja 2020 dla osób w wieku 75 lat i więcej. Program Opieka 75+, senior, świadczenie usług opiekuńczych, (...)

Program Opieka 75+

Program Opieka 75+

Program Opieka 75+ edycja 2020 Poniżej informacje o świadczeniu usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych w ramach programu „Opieka 75+” – edycja 2020 dla osób w wieku 75 lat i więcej. Program Opieka 75+, senior, świadczenie usług opiekuńczych, (...)

„Opieka 75+” w 2019 roku

„Opieka 75+” w 2019 roku

Program „Opieka 75+” realizowany jest w gminach miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Gminy, które przystępują do realizacji programu, uzyskują finansowe wsparcie w realizacji  usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Strategicznym (...)

Dla kogo jest ośrodek wsparcia?

Dla kogo jest ośrodek wsparcia?

Osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, mogą być przyznane usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze lub posiłek, świadczone w ośrodku wsparcia. Czym jest ośrodek (...)

Program Opieka 75+

Program Opieka 75+

Program Opieka 75+ edycja 2020 Poniżej informacje o świadczeniu usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych w ramach programu „Opieka 75+” – edycja 2020 dla osób w wieku 75 lat i więcej. Program Opieka 75+, senior, świadczenie usług opiekuńczych, (...)

Schroniska dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi

Schroniska dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi

Ustawa z dnia 8 lutego 2018 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej ma na celu uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów o pomocy społecznej dotyczących placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym z usługami opiekuńczymi. Po co powstaną schroniska dla bezdomnych (...)

Opieka pielęgniarska w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Opieka pielęgniarska w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Odliczeniu od dochodów do opodatkowania w PIT (lub od przychodów przy ryczałcie) podlegają wydatki poniesione na opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone na rzecz (...)

Usługi pielęgnacyjne - komu przysługują?

Usługi pielęgnacyjne - komu przysługują?

pacjent, chory, niesamodzielny, choroba, lekarz, pielęgniarka, opieka, świadczenia pielęgnacyjne, opiekuńcze, świadczenia gwarantowane, opieka pielęgniarska

Dla kogo jest ośrodek wsparcia?

Dla kogo jest ośrodek wsparcia?

Osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, mogą być przyznane usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze lub posiłek, świadczone w ośrodku wsparcia. Czym jest ośrodek (...)

Program Opieka 75+

Program Opieka 75+

Program Opieka 75+ edycja 2020 Poniżej informacje o świadczeniu usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych w ramach programu „Opieka 75+” – edycja 2020 dla osób w wieku 75 lat i więcej. Program Opieka 75+, senior, świadczenie usług opiekuńczych, (...)

„Opieka 75+” w 2019 roku

„Opieka 75+” w 2019 roku

Program „Opieka 75+” realizowany jest w gminach miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Gminy, które przystępują do realizacji programu, uzyskują finansowe wsparcie w realizacji  usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Strategicznym (...)

Schroniska dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi

Schroniska dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi

Ustawa z dnia 8 lutego 2018 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej ma na celu uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów o pomocy społecznej dotyczących placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym z usługami opiekuńczymi. Po co powstaną schroniska dla bezdomnych (...)

Opieka pielęgniarska w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Opieka pielęgniarska w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Odliczeniu od dochodów do opodatkowania w PIT (lub od przychodów przy ryczałcie) podlegają wydatki poniesione na opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone na rzecz (...)

Usługi pielęgnacyjne - komu przysługują?

Usługi pielęgnacyjne - komu przysługują?

pacjent, chory, niesamodzielny, choroba, lekarz, pielęgniarka, opieka, świadczenia pielęgnacyjne, opiekuńcze, świadczenia gwarantowane, opieka pielęgniarska

Komu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna?

Komu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna?

Opieka paliatywna i hospicyjna - co to takiego? Jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach nie można leczyć przyczyn, a choroba postępuje i znacznie ogranicza pacjentów. opieka paliatywna, (...)

Komu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna?

Komu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna?

Opieka paliatywna i hospicyjna - co to takiego? Jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach nie można leczyć przyczyn, a choroba postępuje i znacznie ogranicza pacjentów. opieka paliatywna, (...)

Program Opieka 75+

Program Opieka 75+

Program Opieka 75+ edycja 2020 Poniżej informacje o świadczeniu usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych w ramach programu „Opieka 75+” – edycja 2020 dla osób w wieku 75 lat i więcej. Program Opieka 75+, senior, świadczenie usług opiekuńczych, (...)

„Opieka 75+” w 2019 roku

„Opieka 75+” w 2019 roku

Program „Opieka 75+” realizowany jest w gminach miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Gminy, które przystępują do realizacji programu, uzyskują finansowe wsparcie w realizacji  usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Strategicznym (...)

80 milionów złotych na opiekę wytchnieniową

80 milionów złotych na opiekę wytchnieniową

Nowy program dla organizacji pozarządowych Wsparcie finansowe na usługi opieki wytchnieniowej, oraz sfinansowanie specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego, a także wsparcie w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki – to główne założenia ogłoszonego (...)

Czy warto zapisać dziecko do klubu dziecięcego?

Czy warto zapisać dziecko do klubu dziecięcego?

Klub dziecięcy - czyli co? Klub dziecięcy jest jedną z form opieki nad małymi dziećmi (do 3 r.ż.), których celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (opieką nad dziećmi). Realizuje te same funkcje, które pełni żłobek, klub dziecięcy, dziecko, (...)

Usługi pielęgnacyjne - komu przysługują?

Usługi pielęgnacyjne - komu przysługują?

pacjent, chory, niesamodzielny, choroba, lekarz, pielęgniarka, opieka, świadczenia pielęgnacyjne, opiekuńcze, świadczenia gwarantowane, opieka pielęgniarska

Finansowanie prywatnej opieki zdrowotnej

Finansowanie prywatnej opieki zdrowotnej

Z roku na rok rola, jaką odgrywa prywatna opieka zdrowotna w polskim systemie ochrony zdrowia, staje się coraz bardziej widoczna. Nie bez znaczenia są, przy tym, narastające problemy jednostek leczniczych, związane z coraz większymi brakami środków pieniężnych. W czym zatem tkwi źródło (...)

Opieka nad ubezwłasnowolnionym

Opieka nad ubezwłasnowolnionym

  Kiedy osoba może zostać ubezwłasnowolniona całkowicie? Ubezwłasnowolniona całkowicie może być osoba, która ukończyła 13 lat i nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Podstawową przyczyną takiej niemocy jest choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy lub inny (...)

Opieka pielęgniarska w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Opieka pielęgniarska w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Odliczeniu od dochodów do opodatkowania w PIT (lub od przychodów przy ryczałcie) podlegają wydatki poniesione na opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone na rzecz (...)

Zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego dziecka z Ukrainy

Zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego dziecka z Ukrainy

Zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje również opiekunom tymczasowym dzieci z Ukrainy. Opiekun tymczasowy to osoba, która na podstawie postanowienia polskiego sądu spra zasiłek opiekuńczy, opiekun tymczasowy, dziecko z Ukrainy, Ukrainiec, opieka, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Umieszczenie w domu pomocy społecznej

Umieszczenie w domu pomocy społecznej

Pan X lat 69 mieszka z żoną lat 64, jest właścicielem domu i gospodarstwa rolnego. nie mają dzieci. Oboje posiadają niepełne emerytury bowiem nie przekazali swojego gospodarstwa rolnego. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia pan X wymaga stałej pomocy osoby drugiej -odmawia jednak przyjęcia (...)

Specjalistyczne usługi opiekuńcze

Specjalistyczne usługi opiekuńcze

Jakie rozporządzenie reguluje szczegółowe kwestie dotyczące specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi? Kwestie o które Państwo pytacie reguluje Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (...)

Umieszczenie w domu pomocy społecznej

Umieszczenie w domu pomocy społecznej

Pan X lat 69 mieszka z żoną lat 64, jest właścicielem domu i gospodarstwa rolnego. nie mają dzieci. Oboje posiadają niepełne emerytury bowiem nie przekazali swojego gospodarstwa rolnego. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia pan X wymaga stałej pomocy osoby drugiej -odmawia jednak przyjęcia (...)

Specjalistyczne usługi opiekuńcze

Specjalistyczne usługi opiekuńcze

Jakie rozporządzenie reguluje szczegółowe kwestie dotyczące specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi? Kwestie o które Państwo pytacie reguluje Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (...)

Opieka nad dziećmi po rozwodzie

Opieka nad dziećmi po rozwodzie

Żona chce się ze mną rozwieść i wyprowadzić się z dziećmi. Mamy dwójkę dzieci. Czy żona może się wyprowadzić z dziećmi przed orzeczeniem sądu o rozwodzie i decyzji co do opieki nad dziećmi? Żona zakłada automatycznie, że jej zostanie przyznana opieka nad dziećmi. Czym kieruje się (...)

Opieka nad dziećmi po rozwodzie

Opieka nad dziećmi po rozwodzie

Żona chce się ze mną rozwieść i wyprowadzić się z dziećmi. Mamy dwójkę dzieci. Czy żona może się wyprowadzić z dziećmi przed orzeczeniem sądu o rozwodzie i decyzji co do opieki nad dziećmi? Żona zakłada automatycznie, że jej zostanie przyznana opieka nad dziećmi. Czym kieruje się (...)

Świadczenia z pomocy społecznej

Świadczenia z pomocy społecznej

Wystąpiłem do opieki społecznej o udzielenie pomocy finansowej i rzeczowej w związku ze złą sytuacja materialna i ewidentną potrzebą poprawienia funkcjonowania rodziny: trójka dzieci 7, 12 i 15 lat oraz ojciec rolnik z bardzo małym dochodem, około 600 zł rocznie i alimenty od byłej (...)

Zwolnienie chorobowe z tytułu opieki

Zwolnienie chorobowe z tytułu opieki

Czy jest określony maksymalny okres czasu, na którym mogę przebywać na opiece. Urodziło mi się następne dziecko, a pozostałe są w wieku od 4 do 8 lat. Jaki przepis to reguluje? Dokładniej chodzi mi o opiekę nad żoną i dziećmi. Czy lekarz wypisuje mi L-4 wpisując na nim opieka, czy normalne (...)

Określanie wymogów ofet do konkursu przez NFZ

Określanie wymogów ofet do konkursu przez NFZ

Jestem świadczeniodawcą od 11 lat. Od momentu wprowadzenia portalu świadczeniodawcy, przygotowywanie ofert oraz importowanie ich do programu ofertowania stało się dla mnie koszmarem. W tym roku po zaimportowaniu ofert do systemu, źle wgrały mi się dane. NFZ odrzucił moje oferty powołując się (...)

Opieka nad małoletnimi dziećmi

Opieka nad małoletnimi dziećmi

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej na której na czas trwania procesu opieka nad dziećmi została przyznana ich matce. Przypuszczam że pomimo moich starań o opiekę nad moimi dziećmi (badania w RODK) i tak raczej nie dam rady w tej kwestii wygrać, choć przynajmniej syn mój deklaruje chęć bycia (...)

Opieka nad dziećmi z konkubinatu

Opieka nad dziećmi z konkubinatu

Konkubina, z którą mam trójkę dzieci od około 9 miesięcy przebywa w Hiszpanii i tam pracuje. Dzieci pozostawiła u swoich rodziców. Kto powinien sprawować opiekę nad dziećmi? Podczas jej nieobecności, kto powinien o tym zadecydować? Moja propozycja jest taka, aby dzieci częściowo przebywały (...)