Rodzina byłego właściciela ma prawo do lokalu socjalnego

Przed Sądem Rejonowym toczyła się sprawa o eksmisję byłego właściciela i jego rodziny, w tym małoletniego dziecka. Sąd Rejonowy ustalił, że dziecku i rodzicom (jako jego opiekom) przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Sąd Okręgowy, który rozpoznawał apelację od wyroku, powziął jednak wątpliwość, czy osobom, które wywodzą swoje uprawnienie do zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym od byłego właściciela, przysługuje uprawnienie do lokalu socjalnego na podst. art. 14 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego? W odpowiedzi SN podjął uchwałę:

Porady prawne

Art. 14 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2005 roku, Nr 31, poz. 266 ze zm.) ma zastosowanie do małoletnich dzieci oraz żony właściciela lokalu mieszkalnego, który utracił tytuł własności.

Rzecz w tym, że zgodnie z brzmieniem ustawy prawo do lokalu socjalnego może mieć tylko "lokator" w rozumieniu ustawy (art. 2 ust. 1 pkt 1). Właściciel nieruchomości "lokatorem" nie jest. Pozostali pozwani w niniejszej sprawie zamieszkiwali w jego nieruchomości jako członkowie rodziny. Chociaż sami nie byli właścicielami, to jednak uprawnienia do korzystania z lokalu uzyskali bezpośrednio od jego właściciela, który nie korzysta z ochrony przysługującej lokatorom - stąd wątpliwości Sądu Okręgowego.

SN przypomniaÅ‚, że małżonek, którego prawo do korzystania z mieszkania wynika z art. 28[1] k.r.o., jest "lokatorem" w rozumieniu ustawy (wyrok SÄ…du Najwyższego z dnia 21 marca 2006 roku., sygn. akt V CSK 185/05, OSNC 2006, nr. 12, poz. 208). Ochrona praw lokatorów - pisze SN - jest podyktowana potrzebÄ… zapewnienia uprawnienia do stabilnego korzystania z mieszkania jako jednego z podstawowych uprawnieÅ„ sÅ‚użących osobom fizycznym. UwzglÄ™dnia to art. 75 Konstytucji. Powyższe nakazuje szerokie rozumienie pojÄ™cia lokatora.

Zdaniem SN uprawnienie członków rodziny do zamieszkiwania w lokalu na podstawie art. 28[1] k.r.o. oraz przepisów regulujących obowiązek alimentacyjny ma wprawdzie charakter pochodny, jednakże stanowi odrębny i samoistny tytuł prawny do korzystania z lokalu. Funkcja ochronna przepisów ustawy o ochronie lokatorów powinna działać zarówno w stosunku do osób trzecich, jak i w stosunkach pomiędzy członkami rodziny. Dlatego małżonek, któremu tytuł do lokalu nie przysługuje, powinien być zaś uznawany za lokatora w sytuacji, gdy z żądaniem opróżnienia lokalu występuje przeciwko niemu drugi z małżonków, będący jego właścicielem. Nie można też przyjąć, że sprzedaż lokalu przez właściciela lub inne przyczyny przejścia własności lokalu na inną osobę, powodują utratę przez członków rodziny ochrony przysługującej lokatorom.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2010 roku, sygn. akt III CZP 109/10


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika