Ułatwienia w ustanawianiu adwokata lub radcy prawnego „z urzędu\" i inne zmiany w postępowaniu cywilnym

Czego dotyczy projekt?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Teraz trafi on pod obrady Sejmu.

Jakie zmiany przewidziano?

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza nowe zasady zwalniania stron od ponoszenia kosztów pomocy prawnej w postępowaniu cywilnym, reguluje kwestię wyłączenia egzekucji w stosunku do określonych kategorii przedmiotów w celu prawidłowego wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przewiduje też korzystne rozwiązania dla dłużników pobierających świadczenia z pomocy społecznej, zapewniające im minimum egzystencji.

Jednym z ważniejszych rozwiązań jest zniesienie wymogu uzyskania zwolnienia od kosztów sądowych jako warunku uzależniającego możliwość domagania się przez stronę ustanowienia adwokata lub radcy prawnego „z urzędu". O ustanowienie adwokata lub radcy prawnego „z urzędu" będzie mogła ubiegać się również strona, której sąd nie zwolnił z ponoszenia kosztów sądowych, jeżeli złoży oświadczenie, że nie jest w stanie - bez uszczerbku dla siebie i rodziny - zapłacić za wynagrodzenie adwokata lub radcy. Ponadto, jeżeli została zwolniona uprzednio przez sąd z opłat sądowych, nie będzie musiała składać podobnego oświadczenia.

Przyjęto, że do wniosku o ustanowienie radcy lub adwokata „z urzędu" konieczne będzie dołączenie oświadczenia o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach i źródłach utrzymania. Wzór tego oświadczenia zostanie określony w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości.

Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego ma być równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa procesowego. Dopuszczono jednakże możliwość odstępstwa od reguły zastępowania strony w procesie, np. z bardzo ważnych przyczyn. Ocena, czy przyczyny te są wystarczające, ma należeć do sądu.

Nowe prawo przewiduje, że adwokat (lub radca prawny) ustanowiony w związku z postępowaniem kasacyjnym może odmówić sporządzenia i wniesienia skargi kasacyjnej, jeżeli stwierdzi, że nie ma podstaw do jej wniesienia. Przepisy przewidują, że powinien zawiadomić o swojej decyzji sąd, nie później jednak, niż w ciągu dwóch tygodni od zawiadomienia go o wyznaczeniu. Swoją opinię dotyczącą braku podstaw do wniesienia skargi powinni przedstawić na piśmie.

W projekcie zawarto przepisy dotyczące utworzenia sądowej służby doręczeniowej. Będzie ona tworzona odrębnie dla każdego sądu. Wniosek w tej sprawie powinien przedstawić prezes danego sądu, a decyzję ma podejmować minister sprawiedliwości.

Nowe przepisy przewidują, że osoby ubezwłasnowolnione będą zwolnione z obowiązku uiszczania kosztów sądowych w sprawach dotyczących uchylenia lub zmiany ubezwłasnowolnienia.

Zgodnie z projektem ustawy dopuszczono możliwość prowadzenia mediacji w postępowaniu uproszczonym. Z uwagi na szczególnych charakter spraw rodzinnych (rozwód, separacja) określono, że mediator powinien posiadać wykształcenie z zakresu: psychologii, pedagogiki, socjologii lub prawa.

W projekcie ustawy określono, że spod egzekucji będą wyłączone produkty lecznicze oraz wyroby medyczne niezbędne do funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej przez okres 3 miesięcy. Rozwiązanie to ma znaczenie ze względów społecznych.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika