Wchodzą w życie zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami
22 września wchodzą w życie zmiany (uchwalone w listopadzie 2003 r.) ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nowela została opublikowana w Dzienniku Ustaw 2004 r., Nr 141, poz. 1492. Zmiany dotyczą między innymi rzeczoznawców majątkowych zajmujących się wyceną nieruchomości, którym ustawa stawia teraz dużo wyższe wymagania w zakresie poziomu wykształcenia jak i jego rodzaju.
Nadto nowości pojawiły się w pośrednictwie nieruchomościami oraz zarządzie nieruchomościami.
Nie są to oczywiście jedyne zmiany, nowela z listopada 2003 r. jest duża, ustawodawca dokonał korekt w wielu regulacjach tego aktu. Celem samego projektu tej zmiany było - między innymi doprecyzowanie zasad obrotu nieruchomościami publicznymi m.in. poprzez uściślenie zakresu działania organów właściwych do reprezentacji właścicieli publicznych, uregulowanie zasad dotyczących zbycia nieruchomości, zawężenie zakresu przedmiotowego wykazu nieruchomości przeznaczonych do zbycia.
Co się zmienia w gospodarce nieruchomościami?
Innymi słowy musimy liczyć się ze zmianami (większymi bądź mniejszymi) w każdym niemal dziale regulowanym przez tę ustawę. W pierwszej kolejności zostały doprecyzowane pojęcia, jakimi ustawa ta posługuje się: zasób nieruchomości, działka gruntu, działka budowlana, osoba bliska. W ustawie pojawiły się także całkiem nowe definicje – zbywanie i nabywanie, określanie wartości nieruchomości, standardy zawodowe (pojęcie wprowadzone głownie na potrzeby zreformowanych zawodów pośrednika nieruchomości, zarządcy nieruchomości i rzeczoznawcy majątkowego).
Po nowelizacji ustawa w końcu wyraźnie wskazuje, kto – jaki organ – jest organem wyższego stopnia w stosunku do starosty wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej. Jest nim wojewoda.
Zmiany dotyczą także zasad sprzedaży i oddawania w użytkowanie wieczyste nieruchomości z zasobu.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2004 r., Nr 141, poz. 1492).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?