Stan faktyczny
W 1978 r. dziadek przepisał gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami na dwóch synów (jednym z nich był mój ojciec). Został sporządzony akt notarialny. Razem wybudowali budynek mieszkalny, ponosząc podobne nakłady finansowe. Ojciec pracował w GS, ale pomagał też w prowadzeniu gospodarstwa. Wujek był osobą płacącą podatki i czerpiącą pożytki z gospodarstwa. W latach 80. sprzedał las należący również do mojego ojca bez uzyskania jego zgody, nawet nie informując. Jednak sprzedaż łąki (lata 90.) przez przypadek została ujawniona, wiec część pieniędzy trafiła do mojego ojca. W listopadzie 1989 r. wyprowadziliśmy się z budynku wspólnie zajmowanego z wujkiem. W późniejszym okresie tato wyraził zgodę na przebudowę jednego z budynków gospodarczych. W lipcu 2003 r. mój ojciec przepisał swoje udziały na córki (moja siostra i ja). W styczniu 2004 r. razem z wujkiem jako współwłaściciele gospodarstwa występowałyśmy przed sądem. Sąsiad wniósł sprawę o uznanie zasiedzenia przez niego małego kawałka ziemi, który pierwotnie należał do naszego gospodarstwa, ale w wyniku swego położenia (dostęp do jeziora) był wykorzystywany przez sąsiada. Sprawa została zakończona ugodą: sąsiad opłacił przekazanie tego kawałka ziemi. Połowa pieniędzy trafiła do mnie i siostry. Obecnie wujek uważa się za jedynego właściciela ziemi (posunął się nawet do samowoli budowlanej: wybudował w sadzie domki letniskowe). Chciałybyśmy korzystać z naszej własności i spełnić wolę babci, która nakazała nam uregulowanie sprawy gospodarstwa. Wielkość gospodarstwa umożliwia podział nie umniejszający wartości jak też możliwości korzystania. Podziałem objęte są również dwa budynki gospodarcze oraz budynek mieszkalny składający się z dwóch odrębnych mieszkań. Ostateczny podział bądź spłata majątku jest jedyną sensowną drogą do zakończenia konfliktu. Jeśli chodzi o budynki, chcemy wystąpić z propozycją sprzedaży naszej części. Ziemię chcemy zachować.

Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku kodeks cywilny (Dz. U. Z 1964 r., nr 16 poz. 93 ze zmianami).
Stosunek współwłasność zachodzi wówczas, gdy wobec jednej rzeczy prawo własności przysługuje jednocześnie przynajmniej dwóm osobom. Istnienie stosunku współwłasności może zostać przerwane jedynie w drodze zniesienia współwłasności, które z kolei może nastąpić albo w drodze umowy pomiędzy dotychczasowymi współwłaścicielami albo w drodze orzeczenia sądowego.
Umowa znosząca współwłasność może być w zawarta w każdy momencie. Nawet wówczas, jeżeli współwłaściciele wyłączyli w drodze porozumienia możliwość zniesienia współwłasności, (na co zezwala art. 210 kodeksu cywilnego na okres maksymalnie pięciu lat), to późniejsze ich porozumienie w sprawie zniesienia współwłasności wyłącza wcześniejsze zastosowanie art. 210 k.c. Aby współwłasność mogła być zniesiona w drodze umowy pomiędzy dotychczasowymi współwłaścicielami, konieczny jest zgodny zamiar stron oraz zgoda co do sposobu współwłasności.
Umowny podział współwłasności, której przedmiotem jest nieruchomość musi nastąpić w drodze umowy w formie aktu notarialnego.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, pomiędzy dotychczasowymi współwłaścicielami istnieje konflikt dotyczący zakresu przysługującego każdemu z nich prawa. Taka sytuacja wydaje się wyłączać możliwość porozumienia, co skutkować może wniesieniem wniosku do sądu o zniesienie współwłasności w drodze orzeczenia sądowego. Mając na uwadze fakt, iż przedmiotem współwłasności jest gospodarstwo rolne, należy zaznaczyć, że sądowe zniesienie współwłasności właśnie gospodarstwa rolnego obwarowane jest szeregiem warunków a sąd, dokonujący zniesienia przed którym toczy się sprawa zobowiązany jest przestrzegać pewnych określonych zasad mających na celu zachowanie całości gospodarstwa rolnego w ręku jednego ze współwłaścicieli zapewniając możliwość racjonalnego i gospodarczego wykorzystania istniejącego gospodarstwa rolnego.
Ograniczenia przy zniesieniu współwłasności gospodarstwa rolnego w drodze orzeczenia sądowego
Sądowne zniesienie współwłasności reguluje art. 213 i 214 kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 213 k.c., zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego musi być zgodne z zasadami prawidłowej gospodarki. Jeżeli w analizowanym przypadku nie jest to możliwe, sąd przyzna to gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego zgodę wyrażą wszyscy pozostali współwłaściciele. Jeżeli brak jest zgody wszystkich współwłaścicieli odnośnie osoby, której gospodarstwo rolne może być przyznane w całości, sąd zobowiązany jest przyznać je temu, kto gospodarstwo to prowadzi lub stale w nim pracuje, chyba że interes społeczno - gospodarczy przemawia za przyznaniem gospodarstwa innemu ze współwłaścicieli (art. 214 § 1 k.c.). Jeżeli na podstawie powołanych powyżej zasad nie istnieją warunki do przyznania gospodarstwa rolnego jednemu ze współwłaścicieli, sąd przyzna to gospodarstwo temu z nich, kto daje najlepszą gwarancję jego należytego prowadzenia (art. 214 § 2 k.c.).

Potrzebujesz porady prawnej?
Czy małe gospodarstwo rolne otrzyma wsparcie z Unii? Nowości od 1 lutego 2005 r.
W nomenklaturze unijnej gospodarstwo niskotowarowe to takie, którego wielkość ekonomiczna (mierzona wysokością standardowej nadwyżki bezpośredniej) wynosi od 2 ESU do 4 ESU. W Unii Europejskiej wielkość ekonomiczną każdego gospodarstwa określa się przy pomocy jednostek zwanych ESU. Kwota (...)
Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?
Na czym polega współwłasność? Współwłasność występuje, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom i każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem (np. sprzedać, podarować, zamienić itp.) bez zgody pozostałych. Domniemuje (...)
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?
Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)
Jak od 1 stycznia 2005 r. ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników?
Oczywistą jest zasada, zgodnie z którą do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo osoby objęte powszechnym - obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym oraz inne, niż ubezpieczeni, osoby posiadające (...)
Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)
A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem... - Co może współwłaściciel?
Współwłasność to sytuacja, gdy prawo własności jednej rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie jednocześnie. Taka sytuacja może zaistnieć z wielu powodów, np. jeśli kilka osób kupi wspólnie jedną rzecz albo odziedziczy spadek.2 O współwłasności możemy (...)
Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?
Zarząd rzeczą wspólną Wielość podmiotów występujących po stronie właścicielskiej wiąże się z szeregiem trudności, przede wszystkim w zakresie zarządzania przedmiotem wspólnej własności. Zarząd rzeczą wspólną, współposiadanie rzeczy, korzystanie z (...)
Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych
Czym jest zwolnienie od podatku? Zwolnienia podatkowe stosowane są w praktycznie każdej ustawie podatkowej. Dokonuje się ich z uwagi na rodzaj tych zwolnień. Zwolnienie może być bowiem przedmiotowe – zwalnia się wówczas określone czynności, z którymi z normalnym toku zdarzeń (...)
Co może być przyczyną umorzenia postępowania egzekucyjnego?
Postępowanie egzekucyjne nie jest postępowaniem, od którego już „nie ma ratunku”. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje oprócz możliwości jego zawieszenia także jego umorzenie. Oczywiście jest to możliwe w ściśle określonych wypadkach, gdyż umorzenie tak zaawansowanego (...)
Jak najmniejszym kosztem znieść współwłasność mieszkania - opinia prawna
Stan faktyczny Mój problem dotyczy mieszkania własnościowego. Owo mieszkanie kupiłem z moją dziewczyną 1,5 roku temu. Mieszkanie jest kupione w równych częściach (50/50 %), przy czym ja dałem wszystkie pieniądze. Po zakupie mieszkania rozstaliśmy się w ciągu 4 miesięcy, a ona wyjechała (...)
Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna
Stan faktyczny Planujemy złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie stron. W zakresie majątku myślimy o tym, że strony dokonają pomiędzy sobą faktycznego podziału majątku dorobkowego, poza postępowaniem sądowym (chyba, że podział majątku w sądzie przyniesie znaczną minimalizację (...)
Czy można żądać, będąc we wspólnocie, zniesienia współwłasności części wspólnej?
Można podzielić nieruchomość tak, by każdy, komu przysługuje odrębna własność lokalu i współwłasność pozostałej części, uzyskał na nią wyłączną własność (...)Według tego przepisu "nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa (...)
Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?
Definicja współwłasności Ustawową definicję współwłasności zawiera art. 195 k.c., zgodnie z którym: „Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność)". Oznacza to, że z współwłasnością mamy do czynienia (...)
Podział „majątku wspólnego” konkubentów
Coraz więcej osób decyduje się na życie w tzw. związkach nieformalnych. Wspólnego majątku dorabiają się nie tylko małżeństwa – również wiele par, które tworzą nieformalne związki partnerskie może zgromadzić pewien majątek. Sprawa rozliczenia (...)
Podatek przy sprzedaży mieszkania kupowanego częściami - opinia prawna
Stan faktyczny 6 lat temu kupiłam mieszkanie na współwłasność w udziale 50%. W tym roku odkupiłam brakujące mi 50% udziałów i w chwili obecnej jestem jedynym właścicielem mieszkania. Chciałabym je sprzedać, a środki przeznaczyć na własne potrzeby mieszkaniowe, jednak nowe mieszkanie (...)
Firmowe auto także wtedy, gdy zostało kupione prywatnie
Koniec roku to czas promocyjnych ofert w salonach samochodowych. Osoby, które skorzystały z takiej oferty, a jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, mogą wprowadzić auto do majątku firmy i skorzystać na tym podatkowo – nawet jeśli auto zostało zakupione prywatnie. W każdym (...)
Podział majątku małżonków a roszczenia wierzycieli - opinia prawna
Stan faktyczny Z małżonkiem mamy rozdzielność majątkową. Nieruchomość, jaką nabyliśmy, była położona na gruncie, który na tamte czasy był w "wieczystej dzierżawie", ale w okresie późniejszym został z mocy ustawy przekształcony we współwłasność. Nieruchomość także figuruje (...)
Podział współużytkowanej działki na rzecz właścicieli odrębnych lokali – opinia prawna
Stan faktyczny Jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, na której znajdują się 3 lokale stanowiące odrębną własność każdego z trzech współwłaścicieli gruntu. Współwłasność dotyczy tylko gruntu. Forma własności gruntu to dzierżawa wieczysta, a współwłaścicielami (...)
Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna
Stan faktyczny W trakcie rozwodu wydano tymczasowe postanowienie sądowe nakazujące mężowi wpłacanie tytułem zabezpieczenia rodziny kwoty 550 zł. Mąż niestety nigdy nic nie wpłacił. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia zostało wydane 29.11.2004 r., na podstawie art. 443 par. 1 kpc (...)
Jak najmniejszym kosztem znieść współwłasność mieszkania - opinia prawna
Stan faktyczny Mój problem dotyczy mieszkania własnościowego. Owo mieszkanie kupiłem z moją dziewczyną 1,5 roku temu. Mieszkanie jest kupione w równych częściach (50/50 %), przy czym ja dałem wszystkie pieniądze. Po zakupie mieszkania rozstaliśmy się w ciągu 4 miesięcy, a ona wyjechała (...)
Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna
Stan faktyczny Planujemy złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie stron. W zakresie majątku myślimy o tym, że strony dokonają pomiędzy sobą faktycznego podziału majątku dorobkowego, poza postępowaniem sądowym (chyba, że podział majątku w sądzie przyniesie znaczną minimalizację (...)
Czy można żądać, będąc we wspólnocie, zniesienia współwłasności części wspólnej?
Można podzielić nieruchomość tak, by każdy, komu przysługuje odrębna własność lokalu i współwłasność pozostałej części, uzyskał na nią wyłączną własność (...)Według tego przepisu "nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa (...)
Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?
Definicja współwłasności Ustawową definicję współwłasności zawiera art. 195 k.c., zgodnie z którym: „Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność)". Oznacza to, że z współwłasnością mamy do czynienia (...)
Podział „majątku wspólnego” konkubentów
Coraz więcej osób decyduje się na życie w tzw. związkach nieformalnych. Wspólnego majątku dorabiają się nie tylko małżeństwa – również wiele par, które tworzą nieformalne związki partnerskie może zgromadzić pewien majątek. Sprawa rozliczenia (...)
Podatek przy sprzedaży mieszkania kupowanego częściami - opinia prawna
Stan faktyczny 6 lat temu kupiłam mieszkanie na współwłasność w udziale 50%. W tym roku odkupiłam brakujące mi 50% udziałów i w chwili obecnej jestem jedynym właścicielem mieszkania. Chciałabym je sprzedać, a środki przeznaczyć na własne potrzeby mieszkaniowe, jednak nowe mieszkanie (...)
Firmowe auto także wtedy, gdy zostało kupione prywatnie
Koniec roku to czas promocyjnych ofert w salonach samochodowych. Osoby, które skorzystały z takiej oferty, a jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, mogą wprowadzić auto do majątku firmy i skorzystać na tym podatkowo – nawet jeśli auto zostało zakupione prywatnie. W każdym (...)
Podział majątku małżonków a roszczenia wierzycieli - opinia prawna
Stan faktyczny Z małżonkiem mamy rozdzielność majątkową. Nieruchomość, jaką nabyliśmy, była położona na gruncie, który na tamte czasy był w "wieczystej dzierżawie", ale w okresie późniejszym został z mocy ustawy przekształcony we współwłasność. Nieruchomość także figuruje (...)
Podział współużytkowanej działki na rzecz właścicieli odrębnych lokali – opinia prawna
Stan faktyczny Jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, na której znajdują się 3 lokale stanowiące odrębną własność każdego z trzech współwłaścicieli gruntu. Współwłasność dotyczy tylko gruntu. Forma własności gruntu to dzierżawa wieczysta, a współwłaścicielami (...)
Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna
Stan faktyczny W trakcie rozwodu wydano tymczasowe postanowienie sądowe nakazujące mężowi wpłacanie tytułem zabezpieczenia rodziny kwoty 550 zł. Mąż niestety nigdy nic nie wpłacił. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia zostało wydane 29.11.2004 r., na podstawie art. 443 par. 1 kpc (...)
Zbycie udziału we współwłasności nieruchomości – opinia prawna
Stan faktyczny Jestem w 1/2 części współwłaścicielem działki gruntu zabudowanej domem mieszkalnym, a w 1/2 mój ojciec. Ojciec to osoba karana, obecnie poszukiwana przez policję. Jego miejsce pobytu jest nieznane i nie ma z nim kontaktu. W jaki sposób mogę sprzedać dom bez niego? Opinia prawna Niniejsza (...)
W jakich przypadkach nie można znieść współwłasności?
W zasadzie ustawodawca dopuścił możliwość zniesienia współwłasności w każdym czasie, przyznając jednocześnie współwłaścicielom roszczenie o zniesienie współwłasności, które nie ulega przedawnieniu. Zgodnie bowiem z art. 210 k.c. każdy z współwłaścicieli może żądać zniesienia (...)
Nowa ustawa o ogrodach działkowych?
Jaki projekt powinien zainteresować działkowców?W Sejmie jest obecnie poselski projekt ustawy o ogrodach działkowych. Określa on zasady zakładania ogrodów działkowych (dotychczasowe ROD) i zarządzania nimi, a także prawa i obowiązki właścicieli i użytkowników oraz zasady zbywania (...)
Kłopoty z utrzymaniem drogi wspólnej
Kupujący mieszkanie lub dom często nabywa też na współwłasność drogę. Potem ma kłopoty z jej utrzymaniem. Przepisy mu nie pomogą, bo ich nie ma. Osoba, która kupuje lokal lub dom, nie przywiązuje zbytnio wagi do tego, czy deweloper sprzedał jej drogę na współwłasność. A szkoda, bo (...)
Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?
Na czym polega współwłasność? Współwłasność występuje, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom i każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem (np. sprzedać, podarować, zamienić itp.) bez zgody pozostałych. Domniemuje (...)
Jak znieść współwłasność nieruchomości?
Współwłasność może powstać w wielu przypadkach, np. podczas zakupu przez dwie osoby tej samej rzeczy. Zniesienie współwłasności nieruchomości może się odbyć natomiast jedynie na dwa sposoby - donosi Gazeta Prawna. Pierwszym jest porozumienie obu stron, które podpisują (...)
Podział majątku wspólnego małżonków jest czynnością, która ma na celu ostateczne rozwiązanie kwestii majątkowych byłych małżonków. Jego przeprowadzenie prowadzi do ustania wspólności majątkowej przedmiotów, które należały do nich obu - wchodziły (...)
Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?
Zarząd rzeczą wspólną Wielość podmiotów występujących po stronie właścicielskiej wiąże się z szeregiem trudności, przede wszystkim w zakresie zarządzania przedmiotem wspólnej własności. Zarząd rzeczą wspólną, współposiadanie rzeczy, korzystanie z (...)
A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem... - Co może współwłaściciel?
Współwłasność to sytuacja, gdy prawo własności jednej rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie jednocześnie. Taka sytuacja może zaistnieć z wielu powodów, np. jeśli kilka osób kupi wspólnie jedną rzecz albo odziedziczy spadek.2 O współwłasności możemy (...)
Rodzaj wniosku Termin złożenia wniosku Podstawa prawna Wniosek do sądu o rozstrzygnięcie w przedmiocie zarządu rzeczą wspólną w każdym momencie trwania współwłasności Dz.U.64.16.93 Wniosek do sądu o określenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej w każdym (...)