Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Służba wojskowa studentów

Strona 1 z 2

Obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej

Obowiązek obrony kraju wynika z ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Powszechnemu obowiązkowi obrony podlegają wszyscy obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach powszechnego obowiązku obrony obywatele polscy są obowiązani do pełnienia służby wojskowej, służby w obronie cywilnej, odbywania przysposobienia obronnego, uczestniczenia w samoobronie ludności, pełnienia służby w jednostkach zmilitaryzowanych, odbywania służby zastępczej oraz do wykonywania świadczeń na rzecz obrony.

Służba wojskowa

Najpełniejszym przejawem realizacji obowiązku obrony RP jest obowiązkowa służba wojskowa. Obowiązkowej służbie wojskowej podlegają:
1) mężczyźni, począwszy od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt lat, a posiadający stopień oficerski - sześćdziesiąt lat życia,
2) kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do tej służby, począwszy od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą czterdzieści lat, a posiadające stopień oficerski - pięćdziesiąt lat życia.

W przypadku studentów, służba wojskowa polega na odbywaniu zajęć wojskowych oraz przeszkolenia wojskowego.

Przeszkolenie wojskowe studentów następuje po uzyskaniu przez studenta statusu absolwenta. Absolwentem jest osoba, która złożyła egzaminy wymagane planem studiów, w tym egzamin dyplomowy, i uzyskała uprawnienia do otrzymania dyplomu.

Przeszkolenie to trwa 6 miesięcy

Jednakże od rou akademickiego 2002/2003 studenci mogą także spełnić swój obowiązek poprzez uczestnictwo w przeszkoleniu wojskowym w trakcie studiów.

Kiedy student może uczestniczyć w przeszkoleniu wojskowym?

Przeszkolenie wojskowe w trakcie studiów mogą odbywać studenci którzy zaliczyli drugi rok studiów wyższych zawodowych lub trzeci rok jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych.


Warunkiem odbycia przeszkolenia wojskowego w trakcie studiów jest:

 1. Odbycie przez studenta kursu przysposobienia obronnego i złożenie egzaminu z przysposobienia obronnego.
 2. Złożenie przez studenta, nie później niż w terminie jednego miesiąca od dnia zdania egzaminu, udokumentowanego wniosku do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień o powołanie go do odbycia tego przeszkolenia, przeznaczenie studenta przez wojskowego komendanta uzupełnień do odbycia przeszkolenia wojskowego.

Kiedy student może odbyć kurs przysposobienia obronnego?

Kurs przysposobienia obronnego w trakcie studiów mogą odbyć studenci, którzy zaliczyli pierwszy rok studiów wyższych zawodowych lub jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych. Kurs ten studenci mogą odbyć mogą odbyć na swój wniosek w pierwszym semestrze drugiego roku studiów zawodowych lub drugim semestrze drugiego roku jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych.

Kurs przysposobienia obronnego jest nieobowiązkowym przedmiotem nauki, objętym planem studiów. Warunki do odbycia przysposobienia obronnego zobowiązane są studentom zapewnić uczelnie.

A gdy student studiuje za granicą?

Do odbycia kursu przysposobienia obronnego upoważnieni są także studenci odbywający naukę za granicą. Studenci tacy mogą w wybranych uczelniach w kraju prowadzących przysposobienie obronne, zdawać egzamin z zakresu wiedzy objętej przysposobieniem obronnym na zasadach określonych dla studentów szkół wyższych w kraju.

Egzamin

Kurs przysposobienia obronnego kończy się egzaminem, którego zaliczenie odnotowane będzie w indeksie studenta.

Zdanie takiego egzaminu jest warunkiem do odbycia przeszkolenia wojskowego w trakcie studiów.

Gdzie i jak długo odbywa się przeszkolenie wojskowe?

Przeszkolenie to odbywa się w jednostkach wojskowych. Trwa ono przez okres do 6 tygodni. Okresu przeszkolenia nie można dzielić, gdyż musi ono się odbyć w nieprzerwanym terminie.

Przeniesienie do rezerwy

Studenci, którzy odbyli przeszkolenie wojskowe w toku studiów, przenoszeni są do rezerwy z dniem zakończenia przeszkolenia.

<>

 

Komentarze: Służba wojskowa studentów

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane