W jakim trybie i w jakiej formie powinno być wypłacane pracownikowi wynagrodzenie?

W jakiej formie powinno dokonywać się wypłaty wynagrodzenia?

Wypłata wynagrodzenia powinna być dokonana w formie pieniężnej. Jednak wyjątkowo dopuszczalne jest, ale tylko częściowo wypłacanie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna. Warunkiem jednak jest by taką możliwość przewidywały ustawowe przepisy prawa pracy lub układy zbiorowe pracy. Tą inną formą od formy pieniężnej mogą być na przykład tzw. deputaty.

Jaka powinna być częstotliwość wypłacania wynagrodzenia?

Kodeks pracy narzuca na pracodawcę obowiązek wypłaty wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Jeżeli wynagrodzenie za pracę jest płatne raz w miesiącu, wypłaca się je z dołu, niezwłocznie po tym jak zostanie ustalona jego pełna wysokość. Powinno być ono wypłacone nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Jeżeli dzień który został ustalony jako dzień wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, wynagrodzenie powinno zostać wypłacone w dniu poprzedzającym.

Czy wynagrodzenie może być wypłacane po dłuższym okresie pracy?

Przepisy kodeksu pracy wskazują, że wypłata wynagrodzenia raz w miesiącu jest minimalną częstotliwością w jakiej można tego dokonać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wynagrodzenie było wypłacane częściej niż raz w miesiącu. Wyjątkiem od tej ogólnej zasady jest możliwość wypłaty wynagrodzenia po upływie dłuższego okresu pracy niż miesiąc pracownikowi, który rozpoczyna pracę u danego pracodawcy.

W jaki sposób pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie?

Pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zasadniczo wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika, możliwe jednak jest jego przekazywanie na konto bankowe.
Pracodawca nie może wprawdzie zmusić pracownika do założenia konta bankowego, jednak gdy w układzie zbiorowym pracy znajdzie się odpowiednie postanowienie, wypłata wynagrodzenia może być dokonywana w inny sposób niż do rąk pracownika. Drugą sytuacją umożliwiającą wypłatę wynagrodzenia inaczej niż do rąk pracownika jest wyrażenie pisemnej zgody przez pracownika.

Zgoda taka ma zasadnicze znaczenie, musi być wyrażona na piśmie i powinna znaleźć się w dokumentach. Dokumenty takie powinien założyć i prowadzić odrębnie dla każdego pracownika. W tym przypadku ma to być imienna karta wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń, które są związane z pracą.

Czy wynagrodzenie za pracę może być wypłacane w ratach?

Tak. Jest to możliwe przy pracach w których wysokość wynagrodzenia pracownika jest zależna od ilości wykonanej pracy. Wynagrodzenie może być wtedy wypłacane w dwu ratach:

  • w pierwszej "racie" jako zaliczka na poczet wynagrodzenia,
  • w drugiej "racie', w końcu miesiąca, pozostała część przysługującego wynagrodzenia.

Pamiętaj, że:

  • Pracodawca na żądanie pracownika jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie; obowiązek pracodawcy okazania na żądanie pracownika dokumentów na podstawie których zostało obliczone jego wynagrodzenie powstaje z chwilą złożenia przez pracownika odpowiedniego oświadczenia (żądania); przepisy nie wymagają, aby pracownik musiał złożyć takie oświadczenie na piśmie,
  • Przed nowelizacją która weszła w życie 29 listopada 2002 r. wypłata wynagrodzenia inaczej niż do rąk pracownika mogła być dokonywana tylko za indywidualną pisemną zgodą pracownika,
  • Składniki wynagrodzenia za pracę przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz. U. 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zmianami).

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • rewto 2012-10-23 19:59:33

    jak wyliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc pracy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika