(1)Czy wniesienie przez Podatnika do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci aktywów powoduje powstanie (...)

(1)Czy wniesienie przez Podatnika do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci aktywów powoduje powstanie przychodu u Podatnika?(2)Czy w przypadku zbycia przez Spółkę aktywów, dochodem Podatnika będzie dochód z udziału w Spółce, tj. udział w zysku (stracie)Spółki wynikającym ze sprzedaży aktywów, obliczonym jako różnica pomiędzy przychodem ze zbycia aktywów a ich wartością (ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu) określoną w statucie spółki?(3)Czy różnica pomiędzy wartością aktywów (ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu) określoną w statucie Spółki a ceną, za którą Podatnik nabył aktywa (cena historyczna) będzie podlegała opodatkowaniu przez Podatnika w momencie zwrotu podatnikowi wkładu?

1.Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę w sprawie:Podatnik posiada pewne aktywa, w tym papiery wartościowe, które nabył w przeszłości za określoną cenę. Obecnie Podatnik zamierza objąć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci posiadanych aktywów.Ze względu upływu czasu pomiędzy momentem nabycia przez Podatnika aktywów, a ich wniesieniem do Spółki, wartość tych aktywów ulega zmianie. W momencie wniesienia aktywów do Spółki wartość składników zostanie ustalona na podstawie wyceny (aktualna cena rynkowa), a ich wartość wskazana w statucie Spółki. Niektóre z wniesionych przez Podatnika do Spółki aktywów, w toku prowadzonej przez Spółkę działalności, mogą zostać w przyszłości zbyte.

Porady prawne

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:Zdaniem Podatnika, wniesienie przez Podatnika wkładu do Spółki nie powoduje powstania przychodu podatkowego u tego Podatnika.W przypadku, gdy aktywa wniesione przez Podatnika tytułem wkładu do spółki zostaną zbyte przez Spółkę, podstawą opodatkowania u Podatnika będzie dochód z udziału w Spółce, tj. udział w zysku (stracie) Spółki wynikającym ze sprzedaży aktywów. Zysk ten (lub strata) obliczony byłby jako różnica pomiędzy przychodem ze zbycia aktywów a ich wartością (ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu) określoną w statucie Spółki.Różnica pomiędzy wartością aktywów w momencie wniesienia wkładu (ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu) określoną w statucie Spółki a ceną, za którą Podatnik nabył aktywa (cena historyczna) będzie podlegała opodatkowaniu po stronie Podatnika w momencie zwrotu podatnikowi wkładu ze Spółki - w wyniku likwidacji Spółki, lub wystąpienia Podatnika ze Spółki.

Ad Pytania (1)W celu ustalenia, czy wniesienie przez Podatnika do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci aktywów powoduje powstanie przychodu u Podatnika, Podatnik dokonał analizy poszczególnych źródeł przychodu. Wnioski z tej analizy wraz z argumentacją zostały przedstawione poniżej.Wniesienie wkładu Spółki nie powoduje powstania u Podatnika przychodu z kapitałów pieniężnych.Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych został zawarty przez ustawodawcę w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów(akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przepis ten dotyczy jedynie udziałów i akcji w spółkach kapitałowych oraz wkładów w spółdzielniach. W konsekwencji nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie stanowi odpłatnego zbycia na zasadzie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli nie powoduje powstania przychodów z kapitałów pieniężnych. Wniesienie wkładu do Spółki nie powoduje powstania u Podatnika przychodu z innych źródeł.Stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 9 tej ustawy, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje(subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Cytowany przepis zawiera zatem otwarty katalog przychodów, zaliczonych do przychodów z innych źródeł.

Do kategorii tej mogą zostać zaliczone również inne przychody, niż wyszczególnione w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile objęte są definicją przychodów zawartą w art. 11 ust. 1 ustawy. Zgodnie zaś z przepisem art. 11 ust. 1 przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i inne wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i i innych nieodpłatnych świadczeń. Z powyższego wynika, iż przytoczona definicja nie obejmuje nabycia praw w związku z wniesieniem do spółki osobowej wkładu niepieniężnego. Zatem wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki nie powoduje w przedmiotowej sprawie powstania przychodu z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 w/w ustawy.

Ad Pytania (2)Jak wynika z art. 8 ust 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną a także koszty uzyskania przychodów, wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów i straty, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku.W konsekwencji w przypadku Spółki opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają jedynie wspólnicy takich spółek. Sama Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego ani od osób fizycznych ani od osób prawnych. W sensie prawnym, to wspólnik Spółki osiąga przychody i ponosi koszty związane z funkcjonowaniem Spółki. W praktyce to Spółka jako taka osiąga przychody i ponosi określone wydatki w celu ich uzyskania. Dla prawidłowego ustalenia dochodu wspólników z udziału w Spółce konieczne jest uprzednie obliczenie dochodu podatkowego samej Spółki, a następnie dopiero rozbicie go na wspólników.

Zgodnie z art. 8 ust 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody ze zbycia aktywów wniesionych do Spółki należy przyporządkować do Podatnika proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku.Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera żadnych szczególnych regulacji dających podstawę do tego, aby w stosunku do podatnika, który wniósł wkład niepieniężny ustalać koszty uzyskania przychodów w sposób inny niż w stosunku do pozostałych wspólników.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy Spółki zbędzie aktywa, które Podatnik wniósł do Spółki jako wkład, w celu ustalenia kosztów uzyska przychodów dotyczących takiej transakcji należy się odwołać do wartości w jakiej wyceniono wkład w umowie Spółki.

Ad Pytania (3) Jak wynika z argumentacji przedstawionej w części dotyczącej Pytania 1 powyżej wniesienie wkładu do Spółki Komandytowo-Akcyjnej nie powoduje powstania przychodu.W świetle przepisów art. 65 § 1-5 ustawy z dnia 15 września 2000 roku- Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Z 2000r., Nr 94, poz.1037 z późn.zm.), wystąpienie wspólnika ze spółki powoduje obowiązek rozliczenia układu kapitałowego wspólnika. Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika, przez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym. Ustalony w ten sposób udział kapitałowy powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi, w pieniądzu, zaś rzeczy wniesienie do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze. Zauważyć należy, że udział kapitałowy, ustalony w sposób określony w powołanym wyżej przepisie, obejmuje zwrot wniesionych do spółki wkładów, a także nadwyżkę majątkową.

Odnosząc powyższe na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że wypłacenie występującemu ze Spółki wspólnikowi wartości ustalonego udziału kapitałowego w pieniądzu, czy też w naturze, stanowi dla niego przysporzenie majątkowe. W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Zatem, zgodnie z powyższym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychody z tytułu zwróconych wkładów, ale wyłącznie do wysokości wniesionych wkładów do spółki osobowej. Zdaniem Podatnika, w braku szczególnych przepisów odnoszących się do tej kwestii, ustalając wysokość wniesionych wkładów należy uwzględnić koszty, jakie poniósł Podatnik w związku z nabyciem aktywów wniesionych do Spółki tytułem wkładu (cena historyczna). W świetle powyższego, zdaniem Podatnika różnica pomiędzy wartością aktywów(ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu) określoną w statucie Spółki a ceną, za którą Podatnik nabył aktywa (cena historyczna) będzie podlegała opodatkowaniu przez Podatnika w momencie zwrotu podatnikowi wkładu.W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa. Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika