W związku z powyższym wnosi o potwierdzenie, że istnieje możliwość obniżenia dochodu osiągniętego (...)

W związku z powyższym wnosi o potwierdzenie, że istnieje możliwość obniżenia dochodu osiągniętego w 2007 roku przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą o wysokość straty poniesionej w roku poprzednim w sytuacji, gdy podatnik ten w roku 2007 będzie opodatkowany podatkiem liniowym, a w roku 2006 wg skali podatkowej.

Na podstawie art. 14 a, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.06.2006r. w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - uznaje za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 02.06.2006r. zwrócił się Pan z prośbą o interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Porady prawne

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Strona pozostaje w związku małżeńskim. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Oboje mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Jedno z małżonków uzyskuje dochód wyłącznie z tytułu umowy o pracę, a drugie również bądź wyłącznie z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, rozpoczętej w trakcie roku podatkowego. Małżonek prowadzący działalność gospodarczą w 2006 roku rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych, a w roku 2007 zamierza wybrać opodatkowanie w formie podatku liniowego.

W związku z powyższym wnosi o potwierdzenie, że istnieje możliwość obniżenia dochodu osiągniętego w 2007 roku przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą o wysokość straty poniesionej w roku poprzednim w sytuacji, gdy podatnik ten w roku 2007 będzie opodatkowany podatkiem liniowym, a w roku 2006 wg skali podatkowej.

Zdaniem Strony możliwość taka istnieje, ponieważ ani przepis art. 9 ust. 3 ani art. 9 a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają w swej treści zakazu rozliczenia straty z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych w przypadku zmiany zasad opodatkowania w kolejnym roku podatkowym na określone w art. 30c tej ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm. ) o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

W świetle przepisu art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jak wynika z zacytowanego przepisu podatnik prowadzący działalność gospodarczą , rozliczający się z podatku dochodowego w różnych latach według odmiennych zasad może odliczyć stratę od dochodu uzyskanego w kolejnych latach, ponieważ źródłem przychodów w obu latach podatkowych jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Powyższy przepis nie wprowadza dodatkowych ograniczeń.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 02.06.2006r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika