Czy zmiana przeznaczenia pojazdu nie pociągnie za sobą konsekwencji w postaci konieczności skorygowania (...)

Czy zmiana przeznaczenia pojazdu nie pociągnie za sobą konsekwencji w postaci konieczności skorygowania deklaracji podatkowych VAT o kwoty podatku naliczonego związanego z zakupem i eksploatacją tego samochodu?


Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Bielany:


postanowił uznać stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 03.04.2006r., w zakresie konieczności skorygowania deklaracji podatkowych VAT o kwoty podatku naliczonego związanego z zakupem i eksploatacją pojazdu, w związku ze zmianą przeznaczenia pojazdu za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik w listopadzie 2001 r. nabył dla potrzeb prowadzonej działalności samochód ciężarowy z tzw. 'kratką'. Zgodnie z obowiązującymi w momencie zakupu przepisami Strona dokonała pełnego odliczenia podatku VAT oraz dokonywała odliczenia podatku VAT zawartego w cenie paliwa.

W chwili obecnej podatnik zamierza zmienić przeznaczenie pojazdu z samochodu ciężarowego na samochód osobowy dokonując w nim koniecznych przeróbek technicznych i zmiany w dowodzie rejestracyjnym.


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem wnioskodawcy nie jest on obowiązany do skorygowania odliczonych kwot VAT z tytułu zakupu i eksploatacji pojazdu.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, należy zauważyć, iż Strona dokonała nabycia samochodu, który zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, uprawniał wnioskodawcę do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w całości.

Jeżeli Strona dokona zmiany rodzaju przeznaczenia pojazdu z ciężarowego na osobowy, to czynność ta nie wywoła skutków odnośnie nabytych praw.

Skoro podatnik jest w posiadaniu stosownych dokumentów, które uprawniły go do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodu oraz od paliwa, a ponadto występował związek pomiędzy dokonanym zakupem a sprzedażą opodatkowaną, to prawidłowo skorzystano z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Planowana zmiana przeznaczenia pojazdu nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym nie ma powodów do korekty podatku naliczonego.

Reasumując, przekwalifikowanie przeznaczenia samochodu nie będzie rodziło skutków odnośnie odliczonego uprzednio podatku naliczonego, a tym samym nie ma konieczności składania korekt deklaracji VAT-7.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku (03.04.2006 r.)

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika