Jestem radcą prawnym i zamierzam wykonywać zawód jedynie w ramach tzw. działalności wykonywanej (...)

Jestem radcą prawnym i zamierzam wykonywać zawód jedynie w ramach tzw. działalności wykonywanej osobiście, na podstawie umów cywilnoprawnych (umów zlecenia i umów o dzieło). Uważam, iż wykonywanie zawodu w ramach ww. umów nie będzie samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, z uwagi na założenie co do związania stron prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunków wykonywania (należyta staranność w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego), wynagrodzenia (umowy będą odpłatne) i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności, tym samym z tytułu ich wykonywania nie będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Na podstawie art. 216, art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem z dnia 14.04.2005r. uzupełnionym w dniu 10.05.2005r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 14.04.2005r. uzupełnionym w dniu 10.05.2005r. Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest radcą prawnym i zamierza wykonywać zawód jedynie w ramach tzw. działalności wykonywanej osobiście, na podstawie umów cywilnoprawnych (umów zlecenia i umów o dzieło). Strona podnosi, iż wykonywanie zawodu w ramach ww. umów nie będzie samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, z uwagi na założenie co do związania stron prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunków wykonywania (należyta staranność w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego), wynagrodzenia (umowy będą odpłatne) i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności, tym samym z tytułu ich wykonywania nie będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia co następuje:

podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Art. 15 ust. 2 powyższej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy wskazuje, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W myśl art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów o których mowa w pkt 9.W świetle powołanych przepisów i przedstawionego założonego stanu faktycznego czynności te nie będą stanowiły samodzielnej działalności gospodarczej wymienionej w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika