Stowarzyszenie, zgodnie z zapisami w statucie prowadzi działalność wydawniczą, będącą wynikiem (...)

Stowarzyszenie, zgodnie z zapisami w statucie prowadzi działalność wydawniczą, będącą wynikiem prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych oraz pozostałych nauk humanistycznych i społecznych. W efekcie przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej i sporcie Stowarzyszenie wydaje książkę, pozyskując na ten cel środki z darowizn i od sponsora. Sponsor przekazuje środki finansowe w zamian za wydrukowanie w powyższej książce jego reklamy. W przedmiotowej sprawie Strona przedstawia stanowisko, iż środki otrzymane od sponsora na wydanie książki podlegają zwolnieniu od podatku VAT, gdyż zdaniem Stowarzyszenia usługi naukowo-badawcze podlegają zwolnieniu od tego podatku, a za takie należy uważać wydanie monografii w postaci książki.


Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.02.2006 r. (data wpływu do Urzędu 24.02.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług środków finansowych otrzymanych od sponsora przeznaczonych na wydanie książki, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e

Porady prawne


Wnioskiem z dnia 20.02.2006 r., uzupełnionym na wezwanie tutejszego organu podatkowego z dnia 16.03.2006 r. nr 1434/PV/443-65/06/MAS w dniu 28.03.2006 r., Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług środków finansowych otrzymanych od sponsora przeznaczonych na wydanie książki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Stowarzyszenie, zgodnie z zapisami w statucie prowadzi działalność wydawniczą, będącą wynikiem prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych oraz pozostałych nauk humanistycznych i społecznych. W efekcie przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej i sporcie Stowarzyszenie wydaje książkę, pozyskując na ten cel środki z darowizn i od sponsora. Sponsor przekazuje środki finansowe w zamian za wydrukowanie w powyższej książce jego reklamy. W przedmiotowej sprawie Strona przedstawia stanowisko, iż środki otrzymane od sponsora na wydanie książki podlegają zwolnieniu od podatku VAT, gdyż zdaniem Stowarzyszenia usługi naukowo-badawcze podlegają zwolnieniu od tego podatku, a za takie należy uważać wydanie monografii w postaci książki.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Należy przy tym stwierdzić, że aby dane zachowanie mogło być uznane za świadczenie usługi, musi istnieć beneficjent tej usługi, odnoszący korzyści majątkowe ze świadczonej usługi. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego sponsor jest beneficjentem usługi reklamowej w postaci zamieszczenia w książce jego reklamy, jest więc nabywcą usługi reklamowej, świadczonej przez Stowarzyszenie, nie nabywa natomiast usługi wydawniczej czy naukowo-badawczej, sklasyfikowanej wg PKWiU do grupowania 73. W zamian za świadczoną usługę reklamową Strona otrzymuje od sponsora środki finansowe, co oznacza, że w tym przypadku ma miejsce odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy powołanego art. 5 ust. 1 pkt 1. Bez znaczenia dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług pozostaje fakt, iż kwoty uzyskane z tej działalności w całości przeznaczane są na cele statutowe Stowarzyszenia. Podobnie, nie ma znaczenia w tym zakresie posiadany przez Jednostkę status organizacji pożytku publicznego, opodatkowaniu podatkiem VAT bowiem podlegają towary i usługi, a nie określone podmioty.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika