Dokonałem zakupu na rzecz parafii rzymskokatolickiej materiałów budowlanych i instalacyjnych z przeznaczeniem (...)

Dokonałem zakupu na rzecz parafii rzymskokatolickiej materiałów budowlanych i instalacyjnych z przeznaczeniem na budowę ośrodka opiekuńczego dla bezdomnych. Ponadto przekazałem określoną kwotę pieniężną. proboszcz parafii wystawił na moją rzecz pisemne pokwitowanie odbioru darowizn, w którym potwierdził, iż darowizna dokonana została na działalność charytatywno - opiekuńczą parafii. W związku z powyższym moje pytanie dotyczy tego, czy pisemne pokwitowanie obdarowanego, potwierdzające dokonanie darowizny na działalność charytatywno - opiekuńczą, jest dokumetem uprawniającym do odliczenia w/w darowizny od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Moim zdaniem, dokonana na rzecz tej parafii darowizna podlega odliczeniu w całości od dochodu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art.216 oraz art.14a §1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oraz jego uzupełnieniem

postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte w Pana wniosku.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z przedstawionego przez Pana we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, że dokonał Pan zakupu na rzecz parafii rzymskokatolickiej materiałów budowlanych i instalacyjnych z przeznaczeniem na budowę ośrodka opiekuńczego dla bezdomnych. Dodatkowo przekazał Pan proboszczowi w/w parafii kwotę w gotówce. Proboszcz parafii wystawił na Pana rzecz pisemne pokwitowanie odbioru darowizn, w którym potwierdził, że darowizna została dokonana na działalność charytatywno-opiekuńczą parafii.Wnioskiem w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zwrócił się Pan o wyjaśnienie czy pisemne pokwitowanie obdarowanego, potwierdzające dokonanie darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą, jest dokumentem uprawniającym do odliczenia w/w darowizny od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W piśmie stanowiącym uzupełnienie w/w wniosku przedstawił Pan stanowisko, iż darowizna dokonana na rzecz parafii rzymsko-katolickiej na działalność charytatywno-opiekuńczą, udokumentowana wystawionym przez proboszcza w/w parafii zaświadczeniem o przekazaniu darowizny podlega w całości odliczeniu od dochodu. Zaświadczenie to spełnia bowiem wymogi formalne określone w art.55 ust.7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1989 r. Nr 29, poz.154 z późn. zm.). Tym samym nie ma tu zastosowania art. 26 ust.7 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), zgodnie z którym konieczne jest potwierdzenie dokonania darowizny dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie niżej wymienione przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1989 r. Nr 29, poz.154 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz.873 z późn. zm.).

Stosownie do art.26 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podlegają darowizny na cele:a) określone w art.4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art.3 ust.2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,b) kultu religijnegow wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.Zgodnie z art.26 ust.7 pkt 2 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Poza wymienionymi powyżej, objętymi limitem, darowiznami na cele kultu religijnego, tj. przeznaczonymi dla kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych, istnieje również możliwość odliczenia od dochodu pełnej kwoty darowizn przekazanych na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, czyli przeznaczonych na wspieranie osób będących w niedostatku i potrzebujących pomocy. Podstawę tego odliczenia stanowi uregulowanie zawarte w art.55 ust.7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1989 r. Nr 29, poz.154 z późn. zm.), zgodnie z którym darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą wyłączone są z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, pod warunkiem że kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

W świetle w/cyt. przepisów oraz przedstawionego przez Pana stanu faktycznego stwierdzić należy, że pokwitowanie otrzymania darowizny wystawione przez obdarowanego jest dokumentem upoważniającym Pana do odliczenia tej darowizny od dochodu. Tut. organ podatkowy nadmienia przy tym, że aby nie utracił Pan prawa do powyższego odliczenia obdarowany w okresie dwóch lat od dnia otrzymania darowizny jest obowiązany przedstawić Panu sprawozdanie o jej przeznaczeniu na tę działalność.

Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika