W zakresie stawki podatku VAT dla czasopisma specjalistycznego.

W zakresie stawki podatku VAT dla czasopisma specjalistycznego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa?Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 19.04.2007r. (wpływ do tut. urzędu 20.04.2007r.) uzupełnionym pismem z dn.14.06.2007r. (wpływ do tut. urzędu 14.06.2007r.) oraz z dn.28.06.2007r. (wpływ do tut. urzędu 29.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

POSTANAWIA

Porady prawne

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 19.04.2007r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona planuje wprowadzić na rynek wydawniczy miesięcznik ?Sprawy wschodnie? (planowany nakład wyjściowy 3.000 egz.). Miesięcznik poświęcony zagadnieniom współpracy społecznej, kulturalnej i gospodarczej Polski z krajami sąsiedzkimi na Wschodzie (Rosja, Ukraina, Litwa, Białoruś itd.) adresowany będzie do środowisk akademickich, samorządowych i gospodarczych. Urząd statystyczny w Łodzi zaklasyfikował pismo do grupy PKWiU 22.13.10-00.22. Strona oświadczyła, iż czasopismo jest czasopismem specjalistycznym, o którym mowa w art. 146 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a jednocześnie Podatnika nie dotyczy żaden z przypadków wymienionych w art.146 ust.4 pkt 1-7 w/w ustawy.

Zdaniem Podatnika stawka podatku VAT dla w/w czasopisma wynosi 0%.

Strona wnosi o potwierdzenie powyższego stanowiska.

Mając na uwadze powyższe, zauważyć należy co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług ? do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 0% w odniesieniu do: a. dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia: - książek (PKWiU ex. 22.11) ? z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20 ? 60.10), nut, map i ulotek ? oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, - czasopism specjalistycznych.

Przy czym zgodnie z ustępem 4 tego artykułu, przez czasopisma specjalistyczne, o których mowa w w/w przepisie, należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13, PCN 4902 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem:1. periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników,2.

publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne,3. wydawnictw, w których co najmniej 33% powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych,4. wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie,5. publikacji, w których więcej niż 20% powierzchni jest przeznaczona na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe,6. publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego,7. czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

Zgodnie z oświadczeniem Strony wydawane przez nią czasopismo jest czasopismem specjalistycznym, o którym mowa w art. 146 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym dostawa w kraju czasopism specjalistycznych zgodnie z przepisem zawartym w art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a tieret 2 do dnia 31.12.2007r. jest opodatkowana stawką 0% podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika