Czy wydatki poniesione na zakup szafki wiszącej pełniącą funkcje pawlacza oraz szafki pod umywalkę (...)

Czy wydatki poniesione na zakup szafki wiszącej pełniącą funkcje pawlacza oraz szafki pod umywalkę podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi remontowej?

Działając na podstawie art.216 §1 oraz art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02 stycznia 2006r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 03 stycznia 2006r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na szafkę wiszącą pełniącą funkcje pawlacza, w którym wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż powyższe wydatki podlegają odliczeniu od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych

p o s t a n a w i a

Porady prawne

uznać Pana stanowisko za niezgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie wydania niniejszego postanowienia

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 03 stycznia 2006r. wpłynął do kancelarii Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście Pana wniosek z dnia 02 stycznia 2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie poniesionych przez Pana wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Posiada Pan tytuł prawny do lokalu mieszkalnego w postaci aktu notarialnego i wpisu do księgi wieczystej. W 2005 roku poniósł Pan wydatki między innymi na zakup szafki wiszącej (kopia faktury w załączeniu). Szafka ta została zamontowana w łazience w pełnej wnęce (3 ściany) i pełni funkcję pawlacza.

Pana zdaniem opierając się na 'Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz. 788), załącznik 2 pkt 1.7 wydatki poniesione na zakup wyżej wymienionej szafki można odliczyć w ramach tzw. ulgi remontowej.

Po analizie stanu faktycznego i prawnego w przedmiotowej sprawie Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście stwierdza, co następuje:

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. (Dz.U. Nr 202, poz.1956) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. podatek dochodowy pomniejsza się jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Wysokość wydatków na cele remontowe ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie z tym, że wydatki na remont i modernizację mieszkania poniesione we własnym zakresie ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Katalog robót, których sfinansowanie upoważnia do skorzystania z ulgi zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788) w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

W wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego stanowiącym załącznik Nr 2 do ww. rozporządzenia ustawodawca wskazał na remont, modernizację lub wykonanie pozostałych elementów w lokalu mieszkalnym takich jak : pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników (pkt 1.7).

Jak wynika z załączonej faktury zakupił Pan szafkę wiszącą, która nie znajduje się w powyższym katalogu. Zatem stwierdzić należy, iż wydatki poniesione na zakup wyżej wymienionej szafki można odliczyć w ramach tzw. ulgi remontowej.

Jednocześnie tut. Urząd informuje, iż podlegają odliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego jedynie szafki pod umywalkę, zabudowujące i podtrzymujące umywalkę w łazience, będącą integralną częścią tejże umywalki - jeżeli ich zakup zostanie udokumentowany fakturą VAT lub dowodem odprawy celnej. W wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego stanowiącym załącznik Nr 2 do ww. rozporządzenia ustawodawca wskazał na remont i modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących: m.in. instalacji sanitarnych (pkt 2.1).

Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Pana stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika